SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

CNN, „Washington Post” i ARD krytykują zmiany w Polsce przez pryzmat mediów - MSZ protestuje

W reportażu stacji CNN, artykule „The Washington Post” i materiale ARD z udziałem Tomasza Lisa krytycznie oceniono sytuację polityczną i społeczną w Polsce po wyborach, m.in. zapowiadane zmiany w mediach. - Prezentują one nieprawdziwy oraz jednostronny przekaz na temat sytuacji w Polsce, niemający pokrycia w faktach - napisał o materiałach CNN i „Washington Post” rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

fot. premier.gov.pl Article

Materiał na temat obecnej sytuacji w Polsce został wyemitowany w programie „GPS” nadawanym przez amerykańską stację CNN. Autorem materiału jest znany dziennikarz i politolog Fareed Zakaria.

Zakaria pokazuje w swoim reportażu dwa oblicza Polski. Jedno z nich to sfera gospodarcza, w której nasz kraj odnosi sukcesy, zwiększając PKB i przyciągając zachodnich inwestorów. Za to  opisując ostatnie zmiany polityczne i społeczne w naszym kraju, wynikające ze zwycięstwa wyborczego PiS, Zakaria ocenia, że „sprawy przybrały brzydki obrót”, opisując zamieszanie związane z powołaniem sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz ułaskawienie Mariusza Kamińskiego przez prezydenta.

Dziennikarz CNN wraca też do działań ministra kultury Piotra Glińskiego i jego reakcji na premierę spektaklu „Śmierć i dziewczyna”. Zakaria porównuje postępowanie obecnej ekipy rządzącej do praktyk stosowanych przez komunistyczną cenzurę. Innym wątkiem reportażu recenzującego obecną sytuację w Polsce są rosnące wśród społeczeństwa nastroje antyemigracyjne, zilustrowane ujęciami z demonstracji we Wrocławiu, podczas której spalono kukłę Żyda.

Podobnie jak Zakaria dzisiejszą rzeczywistość społeczno-polityczną naszego kraju opisał na łamach internetowego wydania „The Washington Post” Jackson Diehl. Zdaniem publicysty w Polsce następuje niepokojący zwrot, a rząd PiS mianował na wysokie stanowiska państwowe osoby o radykalnych poglądach oraz takich, które mają kłopoty z prawem. Diehl porównuje wprost Jarosława Kaczyńskiego do startującego w wyborach amerykańskiego miliardera Donalda Trumpa. Obaj ci politycy, jak twierdzi Diehl, podsycają w swoich krajach społeczny strach przed muzułmanami.

O ile artykuł w „The Washington Post” wywołał nieco mniejszy odzew w Polsce, to tyle reportaż CNN był w poniedziałek omawiany u nas przez wiele stacji telewizyjnych i radiowych i serwisów internetowych. Do obu materiałów we wtorek oficjalnie odniosło się Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

- Ze zdziwieniem i zaskoczeniem przyjęliśmy tezy jakie zaprezentowane zostały w ostatnim programie „GPS” na antenie stacji CNN oraz w artykule autorstwa J. Diehla na łamach Washington Post - napisał Artur Dmochowski, od niedawna rzecznik prasowy MSZ, a wcześniej  publicysta związany m.in. z „Gazetą Polską”. - Prezentują one nieprawdziwy oraz jednostronny przekaz na temat sytuacji w Polsce, niemający pokrycia w faktach. Mamy nadzieję, że w przyszłości obie redakcje będą starały się prezentować odbiorcom materiały nieodbiegające tak daleko od rzeczywistości, a także różnorodne stanowiska i bardziej zrównoważone opinie. Tego wymaga przecież rzetelne i obiektywne dziennikarstwo. MSZ będzie domagać się od obu redakcji możliwości przedstawienia w nich polskiego stanowiska wobec stawianych zarzutów – zapowiada rzecznik MSZ.

W weekend niemiecka stacja ARD w programie „Europamagazin” wyemitowała natomiast reportaż w krytycznym świetle opisujący zmiany na rynku mediów zapowiadane przez nowy rząd. Chodzi zarówno o reformę mediów publicznych (projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy i w tym tygodniu trafi do Sejmu), jak też sugerowane przez niektórych polityków PiS zmiany w mediach prywatnych ograniczające pozycję zagranicznych podmiotów, zwłaszcza niemieckich wydawców prasowo-internetowych. Przypomniano m.in. burzliwą dyskusję w TVP Info Karoliny Lewicki z ministrem kultury, po której dziennikarka została zawieszona na kilka dni przez prezesa Telewizji Polskiej, chociaż według Komisji Etyki TVP nie naruszyła zasad etycznych oraz ostre opinie o mediach publicznych i ich dziennikarzach, które przed wyborami wyraził Krzysztof Czabański, obecnie wiceminister kultury koordynujący reformę tych mediów.

W materiale ARD kilka razy głos zabrał redaktor naczelny „Newsweek Polska” Tomasz Lis (zaznaczono, że jego program publicystyczny w styczniu zniknie z Telewizji Polskiej), który plany ingerencji rządu w media prywatne ocenił jako nierealne, bo niezgodne z prawem w Unii Europejskiej. Poskarżył się też na nienawistne wpisy o nim w internecie. Ponadto wypowiedział się m.in. brukselski korespondent „Gazety Wyborczej” Tomasz Bielecki.

Reportaż w poniedziałek i wtorek omówiło sporo serwisów internetowych, witryny określane jako prawicowe skrytykowały wypowiedzi Lisa, zarzucając mu, że żali się na Polskę za pośrednictwem zagranicznych mediów. We wtorkowym „Super Expressie” podobnie skomentowali to publicyści Bronisław Wildstein i Andrzej Urbański (w przeszłości obaj byli prezesami Telewizji Polskiej).

- Wildstein i Urbański bredzą, że się żalę w niemieckiej TV. Powiedziałem prawdę. Francuskiej TV też dałem wywiad, bo prosili. Czekają Amerykanie i Szwedzi. Wildsteina i Urbańskiego nie prosili? - odniósł się do tego Tomasz Lis we wtorek na Twitterze. - Sasin: „T. Lis oczerniał Polskę w niemieckich mediach”. Nie pośle Sasin, nie oczerniałem Polski, tylko mówiłem prawdę o PiS. PiS to nie Polska - polemizował dziennikarz w poniedziałek.

Tomasz Lis wykpił też stanowisko MSZ w sprawie materiałów CNN i „Washington Post” o sytuacji w Polsce. - Drogie PiS, tam są wolne media, a nie narodowe. Wyluzujcie - stwierdził na Twitterze. - Karnowscy, Lichocka, Sellin, Czabański, Gargas i Stankiewicz dadzą odpór Economistom i CNN-om. Narodowo i godnościowo - ironizował w innym wpisie (w zeszłym tygodniu ostatnie wydarzenia polityczne w naszym kraju krytycznie ocenił „The Economist”).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: CNN, „Washington Post” i ARD krytykują zmiany w Polsce przez pryzmat mediów - MSZ protestuje

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zwinna Borynna
Nic ta krytyka nie da. To wołanie na puszczy. jest po ptokach. PiS szaleje. i będzie szalał. co począć. Chyba tylko dziecko... :-)
17 24
odpowiedź
User
fdsa
A jak się lemingoza oburzała, jak prezydent Andrzej Duda powiedział za granicą, że Polska nie jest krajem sprawiedliwym i póki co nie ma do czego wracać.
29 16
odpowiedź
User
druga Białoruś
Coś czuje, że to skończy się wywaleniem Polski z UE...
17 23
odpowiedź
User
Leon
Tomasz Lis płacze w rękaw niemieckiej telewizji ARD i żali się na IV RP.
Lis skarży się ARD, że jego program, „Tomasz Lis na Żywo”, ma zostać zdjęty z anteny. Oczywiście z powodów POlitycznych. Przypominam że pana Lisa zwolnił prezes TVP Daszczyński. Koniec dokarmiania Lisa z państwowych pieniędzy.
Donosić na rząd polski demokratycznie wybrany przez Polaków Niemcom !!! Żenada panie Lis i wstyd no ale czego mamy spodziewać się po pracowniku Newsweeka którego właścicielem jest niemiecki Axel Springer.
Czyje interesy reprezentuje PO i wspierający tę partię dziennikarze i media polskie czy zagraniczne ?
32 20
odpowiedź
User
Michał
Pis źle skończy.
20 23
odpowiedź