SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2017 r. branżę telekomunikacyjną czeka zniesienie opłat za roaming i nowe aplikacje

Od połowy czerwca br. stawki za roaming w Unii Europejskiej będą zrównane z krajowymi, a do 2020 r. wartość rynku inteligentnych rozwiązań dla domu wzrośnie do 100 mld dolarów. W branży telekomunikacyjnej coraz częściej mówi się o standardzie 5G, ale zdaniem ekspertów najwcześniej zacznie on obowiązywać w 2020 r. - wynika z raportu EY "W erze gigabitu".

fot. Shutterstock.comArticle

Telewizory 3D, moduły identyfikacji abonentów dla rodzin oraz usługi Over-The-Top (OTT), czyli aplikacje instalowane na urządzenia konsumenckie, to technologie, które dynamicznie rozwijały się w ostatniej dekadzie. Według badania Juniper Research, w 2020 r. wydatki konsumentów na inteligentne rozwiązania w domu takie jak rozrywka, zdrowie, energia, czy automatyka osiągną wartość 100 mld USD. To ponad dwa razy więcej niż w 2015 r., kiedy ich suma wyniosła 43 mld USD.

Dziś to przede wszystkim rozrywka napędza innowacje. Telewizja online, mobilne usługi muzyczne, podobnie jak głośniki aktywowane głosem - wszystko to zyskuje na popularności. Zestawy wirtualnej rzeczywistości zwiastują tworzenie materiałów nowego rodzaju. Także automatyka domowa znajduje coraz szersze zastosowanie.

Do połowy 2016 r. ponad 500 operatorów na całym świecie zapewniało usługi mobilne w technologii 4G. Pierwsi operatorzy komórkowi w Polsce w sieciach komercyjnych zaczynają oferować w miastach prędkość przesyłania danych na poziomie 1 Gbps.

- To, co będzie napędzało rozwój technologii w tym obszarze to wirtualna rzeczywistość i usługi video na urządzenia mobilne. Popyt na te ostatnie wśród amerykańskich millenialsów wzrósł trzykrotnie w ciągu roku do czerwca 2016 - stwierdził Piotr Mieczkowski, ekspert telekomunikacyjny w dziale doradztwa biznesowego EY.

Jednak to operatorzy kablowi po wdrożeniu nowoczesnego standardu transmisji danych DOCSIS 3.1 powinni wrócić do gry po latach wolniejszego rozwoju technologicznego. Na świecie trwają już pierwsze wdrożenia tej technologii.

Od 15 czerwca 2017 r. zniesione zostaną dodatkowe opłaty za roaming i konsumenci będą mogli korzystać z krajowych stawek. Przez ostatnie 10 lat stawki w roamingu spadły na terenie Europy o 92% . Kluczową kwestią dla operatorów i regulatorów jest określenie tzw. polityki równego traktowania (fair-usage policy), która pozwoli korzystać obywatelowi z krajowych stawek w określonym czasie, nie doprowadzając do zachwiania lokalnego rynku. Według EY, w związku z faktem, że w Polsce stawki detaliczne są jednymi z najniższych w Europie, polscy operatorzy komórkowi mogą mieć problem z rentownością usług w roamingu, szczególnie transmisji danych.

Operatorzy telekomunikacyjni coraz częściej stawiają na rozwój i współpracę z OTT oraz na internet rzeczy (IoT). Rośnie liczba przejęć i uruchomionych produktów w tym obszarze. Telekomy przejmują spółki usługowe, żeby nie być tylko dostawcami łączności (connectivity), ale oferować konsumentowi i firmom pełny produkt.

- Takie zachowania wynikają ze spadających ARPU operatorów telekomów (średni dochód na użytkownika), które zmuszają telekomy do szukania nowych, bardziej marżowych segmentów. Ostatnie trendy na rynku pokazują, że obok klasycznych ruchów konsolidacyjnych, operatorzy skłaniają się ku inwestycjom w nowe obszary z branży technologii i mediów. Szczególnie widoczne jest zainteresowanie centrami danych, które w rękach operatorów mogą służyć za platformę do rozbudowy nowoczesnych usług, ale także jako platforma do rozwoju rozwiązań IoT stron trzecich - powiedział Damian Łoziński z zespołu fuzji i przejęć EY.

Operatorzy inwestują coraz więcej w rozwój usług w zakresie telemedycyny i e-zdrowia. Nowe rozwiązania pozwalają m.in. na zdalne monitorowanie stanu pacjenta, samoopiekę czy cyfrowy szpital. Innym obszarem zainteresowań firm telekomunikacyjnych jest sektor logistyczny i motoryzacyjny. Przejmowanie innowacyjnych firm działających na styku tej branży pozwala na rozwój usług zarządzania flotą czy na rozwój aplikacji typu connected car, które pozwalają na kontrolowania pozycji swojego samochodu, zdalne parkowanie czy monitorowanie poziomu paliwa w zbiorniku.

- Tutaj również widzimy pole do tego, aby polskie spółki zaistniały globalnie – zarówno w ujęciu konwencjonalnym, dostarczając infrastrukturę i rozwiązania do telekomów, które będą musiały obsłużyć rosnące potrzeby użytkowników, jak i młodych firm, które opracowały technologie z zakresu łączności i transmisji danych właśnie w takich zastosowaniach. W przypadku dużych sukcesów, możemy być świadkami zarówno przejęć zagranicznych rywali w celu zdobycia nowych rynków i know-how, jak i zainteresowania globalnych potentatów rodzimą branżą - dodał Łoziński.

Dołącz do dyskusji: W 2017 r. branżę telekomunikacyjną czeka zniesienie opłat za roaming i nowe aplikacje

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl