SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co czwarty Polak boi się, że straci pracę

Polacy w coraz mniejszym stopniu obawiają się utraty pracy. W stosunku do zeszłego roku o 5 pkt. proc. mniej pracowników wyczuwa zagrożenie zwolnienia, a jednocześnie niemal 75 proc. pracodawców deklaruje utrzymanie poziomu zatrudnienia. Obecna sytuacja przekłada się także na znaczące różnice w podejściu do polityki płacowej. Ponad 38 proc. zatrudnionych oczekuje podwyżek, natomiast jedynie 3% firm deklaruje spełnienie tych oczekiwań - wynika z badania Homo Homini.

<!-- 1.2644s -->

26,9 proc. zatrudnionych Polaków obawia się utraty pracy, co stanowi niższy wynik od zeszłorocznego o 5 pkt. proc. Największych problemów z zachowaniem stanowiska pracownicy spodziewają się w drugiej połowie przyszłego roku.

Wśród respondentów obawiających się utraty pracy dominują osoby przekonane, że dopiero po 6 miesiącach będą w stanie znaleźć nowe zatrudnienie (28 proc.). Co piąta osoba niepewna obecnie zatrudnienia jest przekonana, że nową pracę uzyska dopiero po upływie przeszło 12 miesięcy (20 proc.), a jedynie 10 proc. respondentów dopuszcza możliwość znalezienia nowego zajęcia w ciągu miesiąca.

Znacząca większość pracodawców (74,3 proc.) planuje utrzymać obecny poziom miejsc pracy, a 11,7 proc. zamierza w najbliższym kwartale zwiększyć poziom zatrudnienia. Wśród firm planujących dodatkowe rekrutacje w najbliższych miesiącach, 60 proc. deklarowało chęć zatrudnienia pracowników niższego szczebla.

Niemal co drugi pracownik (49,3 proc.) spodziewa się, że w najbliższych miesiącach jego wynagrodzenie nie ulegnie zmianie. W grupie zatrudnionych Polaków znajduje się 38,2 proc. osób, które mimo trudnej sytuacji na rynku pracy spodziewają się uzyskania podwyżki. W porównaniu z rokiem ubiegłym, odsetek osób oczekujących wzrostu wynagrodzenia zwiększył się o 22 pkt. proc.

Przedsiębiorcy wyraźnie starają się ograniczać koszty wynikające z zatrudnienia. Zdecydowana większość firm (88,3 proc.) deklaruje utrzymanie poziomu płac w najbliższym kwartale, a jedynie 2,8 proc. przewiduje zwiększenie wynagrodzeń.

Dane zostały przygotowane i opracowane przez Instytut Badania Opinii Homo Homini na zlecenie Work Service na potrzeby raportu "Barometr Rynku Pracy". Badanie zostało podzielone na dwie kategorie - pracowników i pracodawców. Badanie pracowników: ogólnopolskie, zrealizowane 6 września 2013 r. metodą wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na losowo-kwotowej, liczebnie reprezentatywnej próbie dla ogółu dorosłych mieszkańców Polski, wielkość próby: 1100 osób, błąd oszacowania: 3%, poziom ufności: 0,95. Badanie pracodawców: ogólnopolskie, zrealizowane w terminie 2-5 września 2013 r. metodą wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na losowo-kwotowej, liczebnie reprezentatywnej próbie dla ogółu polskich przedsiębiorstw, Wielkość próby: 218 firm zatrudniających więcej niż 10 osób.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co czwarty Polak boi się, że straci pracę

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl