SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co czwarty Polak czuje się wykształciuchem

Co czwarty Polak czuje się wykształciuchem, a ponad połowa z nas uważa, że jest to określenie obraźliwe - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Co czwarty Polak czuje się wykształciuchem

Co trzeciemu Polakowi słowo wykształciuch kojarzy się z osobą wykształconą, dla 25% obywateli jest synonimem osoby zadufanej. Termin ten kojarzy się też z osobą źle wykształconą (19%) lub osobą z elity (14%).

Dziennik przypomina, że termin wykształciuch wprowadził do debaty publicznej marszałek Sejmu Ludwik Dorn.

Z sondażu wynika, że najwięcej wykształciuchów - 38% - jest wśród osób z wyższym wykształceniem. Wśród legitymujących się średnim wykształceniem 23% ankietowanych czuje się wykształciuchami. Do statusu wykształciucha aspiruje też 6% osób z wykształceniem podstawowym.

Najczęściej ankietowani (41%) czujący się wykształciuchami, to przedstawiciele wolnych zawodów: prawnicy, lekarze i dziennikarze. To nie dziwi, bo zdaniem wielu socjologów PiS od dwóch lat zachowuje się tak, jakby te grupy zawodowe były nieustannie na celowniku partii rządzącej.

Lena Kolarska-Bobińska z Instytutu Spraw Publicznych jest zdziwiona, że aż co czwarty Polak utożsamia się z wykształciuchami. Ocenia, że w większości są to przeciwnicy PiS, którzy przybierając miano wykształciuchów, demonstrują swą przynależność do większej grupy społecznej oraz niechęć do rządzących. I choć słowo jest obraźliwe, są dumni z przynależności do tej grupy.

Gazeta podaje, że termin wykształciuchy popularyzowany jest co dnia w satyrycznym programie "Szkło kontaktowe", w Internecie i w Radiu TOK FM. Internetowy link wykształciuchy prowadzi na stronę "Gazety Wyborczej". Radio TOK FM należące do koncernu Agora reklamuje się sloganem: "Jeżeli czujesz się wykształciuchem, jeżeli ciągle żyjesz w III RP, to znaczy, że słuchasz dobrej stacji".

Badanie GFK Polonia dla "Rzeczpospolitej" przeprowadzono 11 października na 500-osobowiej grupie dorosłych Polaków.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co czwarty Polak czuje się wykształciuchem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl