SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co czwarty Polak je co chce, co dziesiąty odżywia się niezdrowo

Kilkanaście proc. Polaków je niezdrowo, wie o tym i nie zamierza tego zmieniać. Pozostałe kilkadziesiąt proc. twierdzi, że stara się odżywiać właściwie. Jednak udaje się to tylko jednej osobie na dziesięć - wynika z badań Kantar Media.

fot. Shutterstock.comArticle

Polacy, podobnie jak Niemcy i Brytyjczycy, mają wśród Europejczyków najbardziej niezobowiązujące podejście do diety. Zupełnie odwrotnie traktują sprawę Włosi i Francuzi.

Więcej niż jedna czwarta Polaków przyznaje, że je to, co chce, nie zastanawiając się, czy jest to zdrowe. Najbardziej niefrasobliwi są mężczyźni - 10 proc. przyznaje, że je niezdrowe rzeczy cały czas. Odsetek kobiet deklarujących takie podejście wynosi 2 proc.

Większość Polaków twierdzi, że odżywia się zdrowo, ale tylko połowa z nich rzeczywiście stosuje jakąkolwiek dietę, przy czym w grupie tej większość stanowią kobiety (60 proc.).

Wiele osób próbuje zdrowo się odżywiać. Każdy ma swój sposób na unikanie przekąsek oraz zbyt kalorycznych lub źle zbilansowanych dań. Największa grupa (37 proc.) myślenie o zdrowym odżywianiu zaczyna już w sklepie i starannie wybiera produkty tak, aby mieć w domu wyłącznie zdrowe jedzenie. 17 proc. nawet jeśli kupi niezdrowe produkty, stara się jak najszybciej je wykorzystać, aby znów wrócić do zdrowej diety. Z kolei 16 proc. ukrywa niezdrowe produkty. Są też osoby, które dbają o własną dietę nie zważając na to, co jedzą pozostali członkowie rodziny - sposobem stosowanym przez 15 proc. respondentów jest przydzielanie każdemu domownikowi jego własnej strefy w lodówce. Najbardziej zapobiegliwa grupa Polaków (14 proc.) przyrządza posiłki na poszczególne dni tygodnia i przechowuje je w określonych pojemnikach w lodówce.

Jedna trzecia grupy uznanej za zdrowo odżywiającą się częściej gotuje i je posiłki przyrządzone w domu. 60 proc. z tej samej grupy kupuje dużo świeżych owoców i warzyw, ale 46 proc. przyznaje, że mimo, iż stara się odżywiać zdrowo, poza dobrymi produktami kupuje także niezdrowe smakołyki.

Na tle mieszkańców innych krajów europejskich Polacy wypadają całkiem dobrze - do kupowania niezdrowych przysmaków przyznaje się 77 proc. zdrowo odżywiających się Niemców oraz 62 proc. Anglików.

Badania zostały przeprowadzone przez Kantar Media na zlecenie firmy Samsung. Były to niezależne badania internetowe na próbie reprezentatywnej obywateli powyżej 16 roku życia w pięciu krajach Europy (Włochy, Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Polska). W każdym z nich przebadano ok. 1000 osób.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co czwarty Polak je co chce, co dziesiąty odżywia się niezdrowo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl