SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co czwarty Polak kupuje niepotrzebne rzeczy, najczęściej obuwie i odzież

Prawie jedna czwarta respondentów TNS Polska przyznaje, że zdarza im się kupować niepotrzebne rzeczy. Dwie piąte nigdy nie ocenia tak swych zakupów. Zbędne nabytki to - w odczuciu ankietowanych - najczęściej obuwie i odzież.

Co czwarty Polak kupuje niepotrzebne rzeczy, najczęściej obuwie i odzież

Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska analizował zagadnienie zakupów w grudniu, w okresie wzmożonych przedświątecznych transakcji.

23 proc. ankietowanych lub ich rodzin często lub czasami myśli, że kupuje za dużo rzeczy i bez niektórych zakupów mogliby się obyć. 30 proc. ma takie refleksje rzadko lub bardzo rzadko, 42 proc. deklaruje, że nigdy nie myśli w ten sposób.

Do zbędnych zakupów respondenci przyznają się tym częściej, im wyższe jest ich wykształcenie i wyższe dochody.

58 proc. uczestników sondażu przyznało, że kupiło coś zbędnego w ciągu ostatniego roku. Pytani o niepotrzebne zakupy w ostatnich 12 miesiącach uczestnicy sondażu najczęściej wymieniali odzież i obuwie (32 proc.), w dalszej kolejności urządzenia do kuchni lub utrzymania domu, elektronikę służącą rozrywce (po 11 proc.), nowy telefon i żywność (po 6 proc.), sprzęt komputerowy i książki (po 3 proc.), sprzęt turystyczny (2 proc.), kosmetyki - 1 procent.

43 proc. z tych, którzy uznali, że zdarzyło im się kupić coś niepotrzebnego w ciągu ostatniego roku, nie umiała nawet w przybliżeniu podać wartości zbędnych zakupów. Pozostali (39 proc.) najczęściej deklarowali, że wydali niepotrzebnie do 500 zł.

Ankieterzy zadali też pytanie o powody zakupów niepotrzebnych rzeczy. Badani zazwyczaj zapewniali, że nigdy nie kupują czegoś dlatego, że znajomi to mają, pod wpływem reklamy, mody lub dlatego, że pojawiło się w sprzedaży. Jak zaznacza TNS Polska, ludzie nie lubią się przyznawać, że działają pod czyimś wpływem, dlatego odpowiedzi nie znaczą, że ten wpływ rzeczywiście jest mały.

Sondaż przeprowadzono 6-10 grudnia 2012 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku od 15 lat.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co czwarty Polak kupuje niepotrzebne rzeczy, najczęściej obuwie i odzież

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
brak definicji pojecia -zbedny,niepotrzebny
8 8
odpowiedź
User
olo
bo moze byc rozumiane jako conajmniej 3 rozne rzeczy ,i badanie mierzy
wtedy zupelnie co innego,np.niezadowlenie z zakupu :)
8 8
odpowiedź
User
olo
przeciez poza jedzeniem i piciem mozna sie obyc bez wszystkiego innego :)
8 8
odpowiedź