SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co czwarty polski internauta pobiera filmy i seriale z sieci, pirackie serwisy przez większość uważane za legalne

27 proc. internautów ściąga filmy z torrentów bądź stron hostingowych (jak Chomikuj.pl). Dla 30 proc. internautów nie ma znaczenia czy oglądają programy w sieci legalnie, a pirackie serwisy często postrzegają jako działające zgodnie z prawem - wynika z badania MEC.

fot. shuttlerstock Article

27 proc. internautów ściąga z sieci filmy, seriale i inne dłuższe programy telewizyjne, a 17 proc. użytkowników robi to niezależnie od tego, czy są dostępne w serwisach VOD.

Ściąganie programów z sieci jest domeną mężczyzn (32 proc. vs. 23 proc. kobiet) i 25-34-latków - więcej niż 1/3 z nich pobiera filmy i seriale z torrentów. Popularności takiego sposobu dostępu do wideo nie różnicuje natomiast miejsce zamieszkania czy sposób odbioru telewizji - wśród klientów płatnej telewizji i widzów telewizji naziemnej programy z sieci ściąga ten sam odsetek internautów.

Główną motywacją e-widzów korzystających z torrentów jest zdobycie programu bez reklam. Mimo iż widzowie wolą obejrzeć reklamy niż płacić, to i tak szukają możliwości ich pominięcia. Nie oznacza to, że do oglądających w sieci nie można dotrzeć z pomocą wideo - tylko 10 proc. korzystających z torrentów nie ogląda innych serwisów VOD, a zaledwie 0,5 proc. nie korzysta z YouTube'a.

Internauci ściągający z sieci filmy i seriale są najmocniej zainteresowani nowościami. W porównaniu z innymi e-widzami są też bardziej sceptyczni wobec tradycyjnej telewizji. 42 proc. użytkowników torrentów twierdzi, że ogląda programy w sieci, ponieważ telewizja nie oferuje nic ciekawego.

Kwestia legalności oglądania nie leży mocno na sercu polskim e-widzom: blisko 60 proc. badanych nie przywiązuje wagi do tego, czy ogląda wideo legalnie. Za zdecydowanie ważną uznaje tę kwestię 15 proc. badanych, a w grupie 15-24 lata odsetek ten spada do 6 proc.

W tym kontekście nie zaskakują świetne oceny pirackich serwisów VOD, w tym niedawno zamkniętych, a działających w okresie realizacji badania. W rankingu wszystkich badanych e-widzów Zalukaj.tv plasuje się na drugim miejscu po YouTube, a przed Iplą jako ulubiony serwis oferujący długie treści wideo. Kinoman.tv jest szósty, za serwisem Player.pl i przed serwisem VOD Telewizji Polskiej. W Top 10 ulubionych zmieściły się jeszcze zamknięte niedawno Ekino.tv i Seansik.tv.

A jak wygląda wśród internautów postrzeganie legalności serwisów VOD? Średnio tylko po kilkanaście proc. badanych uważa, że czołowe pirackie serwisy są nielegalne. Około połowa - w odniesieniu do większość z nich - sądziła, iż działają zgodnie z prawem. W przypadku czołowych legalnych serwisów VOD odsetek przekonanych o legalności sięga 80-90 proc.

Badanie MEC VideoTrack zostało zrealizowane przez agencję mediową MEC metodą CAWI na przełomie lutego i marca 2015 r. i objęło ponad 2 tys. internautów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co czwarty polski internauta pobiera filmy i seriale z sieci, pirackie serwisy przez większość uważane za legalne

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Cayeenne
Rozumiem pobierać seriale niedostępne w Polsce, ale te które lecą na bieżąco w TV w Polsce... Idiotyzm.
11 10
odpowiedź
User
Miva Polska
Rozumiem pobierać seriale niedostępne w Polsce, ale te które lecą na bieżąco w TV w Polsce... Idiotyzm.

Zgadzam się. Polactwo myśli, że już "obkumało" technologie informacyjne,bo ma Facebooka. A o PVR nie słyszeli!
11 12
odpowiedź
User
mój nick
Pobieranie seriali i oglądanie jest w Polsce w 100% legalne.
10 10
odpowiedź
User
nick
Rozumiem pobierać seriale niedostępne w Polsce, ale te które lecą na bieżąco w TV w Polsce... Idiotyzm.


Właśnie, że nie idiotyzm. Jest masa ludzi, którzy wolą obejrzeć serial w oryginale. Niestety bardzo często serial z dubbingiem nijak się ma do oryginału.
Nie wspominając już o cenzurze. Leciał kiedyś taki serial jak Rome, czy The Tudors. W polsce puszczano go dwa razy. O normalnej porze ocenzurowany i po 23 w oryginale. Kto będzie czekał na serial do takiej pory?
12 9
odpowiedź
User
Xor
Autor to typowy demagog prawdopodobnie opłacony przez korpo, by siać dezinformację.

Serwisy linkujące nie są nielegalne. Film na nim też nie może być nielegalny. Może być umieszczony w sieci bez zgody autora, ale to nie czyni go nielegalnym.

Niedrogi (a nawet beznadziejnie tani) autorze - by coś było nielegalne, to musiałoby zostać zdelegalizowane (np. konkretny film) przez prawo. Nigdzie w prawie nie ma nic o zdelegalizowaniu filmów czy portali internetowych. Zdelegalizowane to są np. narkotyki.

Kolejna sprawa, to fakt, że pobieranie filmów z sieci jest jak najbardziej czynnością legalną. Prawnie karane jest publikowanie bez zgody autora. Różnica między publikowaniem, a pobieraniem jest zasadnicza.

Nie ma też czegoś takiego jak "legalność oglądania" filmu pobranego z sieci. Rzucanie takimi tekstami, to typowa próba zastraszenia czytelników.
11 9
odpowiedź