SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co drugi Polak rezygnuje w tym roku z wakacji

Prawie co drugi Polak zrezygnuje w tym roku z wakacyjnego wyjazdu, a 43 proc. planuje urlop w kraju - wynika z raportu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat. Co czwarty badany obawia się wyjechać z kraju z powodu pandemii.

Fot. PixabayArticle

Zapytani pod koniec czerwca o plany urlopowe, Polacy najczęściej odpowiadają, że wakacje zamierzają spędzić w kraju (43 proc. odpowiedzi). W porównaniu do 41,8 proc. podobnych deklaracji sprzed miesiąca odsetek wybierających krajowy wypoczynek wzrósł o 1,2 pp.

Więcej Polaków chce spędzić urlop zagranicą. Pod koniec maja wyjechać planowało w sumie 6,3 proc. respondentów, a pod koniec czerwca już 8,1 proc., (z czego 5,3 proc. zorganizuje wyjazd we własnym zakresie, a 2,8 proc. skorzysta usług pośredników).

W porównaniu do sondażu majowego mniejszy jest również odsetek Polaków, którzy rezygnują z wyjazdu wakacyjnego, choć wciąż jest to co piąty ankietowany (o 1,9 pp mniej). Wśród ograniczających plany urlopowe 14,7 proc. czas ten spędzi w domu, 14,2 proc. zagospodaruje samodzielnie lub przeznaczy na pobyt na działce.

Plany Polaków na wakacje

W niewielkim stopniu zmieniły się w czerwców powody rezygnacji z wyjazdu wakacyjnego. O 4 pp. przybyło Polaków, którzy przyznają, że nie stać ich wyjazd (36,0 proc. wskazań w czerwcu). Niemal  tyle samo co przed miesiącem (różnica 0,7 pp) Polaków woli przeznaczyć pieniądze na inny cel (31,1 proc.). Co czwarty uczestnik sondażu obawia się wyjazdu za granicę z powodu pandemii.

Większy jest odsetek respondentów, którzy po prostu wolą spędzić ten czas w domu (21,1 proc., czyli o 2,6 pp). 14,5 proc. uczestników sondażu woli wyjechać w innym terminie, kolejnych 13,7 proc. czeka na lepszą okazję. Powodem rezygnacji z wakacyjnego wyjazdu jest również obawa o utratę pracy (12,1 proc.), brak możliwości uzyskania urlopu (8,2 proc.), ograniczenia (7,4 proc.), a także utrata pracy – na co wskazało 4,9 proc. pytanych.

- Jest oczywiście wciąż wiele przyczyn hamujących zainteresowanie do wyjazdów nie tylko zagranicznych, ale również krajowych. Co czwarty respondent z powodu koronawirusa obawia się wyjazdu za granicę. Nie zaskakuje ponadto, że najczęściej są to kłopoty finansowe, a dla znacznej części ankietowanych – obawy o utratę pracy. Wymowny jest również znaczący odsetek zupełnie rezygnujących z wyjazdów, czy też deklarujących spędzenie urlopu w domu lub na działce. Sondaż pokazuje, że w ciągu miesiąca plany urlopowe Polaków zmieniły się w niewielkim stopniu. I to raczej nie jest optymistyczna informacja, jeśli chodzi o perspektywy ożywienia na przykład w sektorze turystycznym - komentuje dr Sebastian Musioł, ekonomista, ekspert Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

 

Urlop a koronawirus

Dodatkowe zabezpieczenia przed zakażeniem koronawirusem podczas wyjazdu wakacyjnego zamierza stosować w sumie 57,9 proc. uczestników sondażu, z czego zdecydowanie 22,6 proc. Z kolei 26,5 proc. nie potrafi odpowiedzieć, a w sumie 15,6 proc. nie ma zamiaru stosować dodatkowych zabezpieczeń.

Wakacje droższe niż przed rokiem

Zdaniem większości Polaków (62,4 proc.) tegoroczny koszt urlopu będzie wyższy niż przed rokiem, w tym co czwarty Polak uważa, że będzie zdecydowanie wyższy. Zdaniem 14,3 proc. respondentów koszt wakacji będzie niż przed rokiem, z czego tylko 2,7 proc. uważa, że będzie zdecydowanie niższy.

Sondaż „Zachowania konsumentów podczas pandemii SARS-CoV-2” przeprowadziło Centrum Badawczo-Rozwojowym BioStat 24 czerwca 2020 roku. Badanie zrealizowano metodą CAWI na grupie 1000 Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć i wiek. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat podczas epidemii koronawirusa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co drugi Polak rezygnuje w tym roku z wakacji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl