SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co drugi Polak spłaca zadłużenie - niewielu wie, ile płaci

Połowa Polaków jest obecnie w trakcie spłaty zadłużenia. Mimo to pojęcia takie jak RRSO, scoring kredytowy, upadłość konsumencka czy pętla zadłużenia to dla większości wciąż wiedza tajemna - wynika z badania Millward Brown.

Article

Na pytanie „Czy korzysta Pani/Pan z któregokolwiek następujących rodzajów kredytów lub pożyczek?” twierdząco odpowiedziało 50 proc. badanych.

Najczęściej posiadanym zadłużeniem jest debet lub linia kredytowa w koncie (20 proc.) oraz karty kredytowe (19 proc.). Tuż za nimi znalazł się kredyt ratalny (16 proc.) oraz pożyczka lub kredyt konsumpcyjny w banku bądź SKOK-u (14 proc.) Prawie co dziesiąty zadłużony ankietowany wskazał na kredyt mieszkaniowy (9 proc.) Mniejszy odsetek korzysta z pożyczek w zakładzie pracy, od rodziny i znajomych oraz w firmach pożyczkowych, a także kredytów samochodowych i leasingu.

Na co idą pożyczone pieniądze? 27 proc. ankietowanych wykorzystuje je jako źródło finansowania bieżących potrzeb. Zakup sprzętu RTV i AGD finansuje kredytem 18 proc., samochodu – 6 proc., a mebli – 4 proc. badanych.

W serii pytań „Na ile znane są Pani/Panu następujące terminy związane z finansami/kredytami?”, na wspomnienie RRSO (Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania) odpowiedzi „Znam dobrze i wiem co to oznacza” udzieliło tylko 8 proc. badanych. W przypadku scoringu możliwości kredytowych było to 17 proc. Jeśliby wierzyć odpowiedziom, większość pytanych jest dobrze zorientowana jedynie gdy chodzi o zdolność kredytową i zajęcie komornicze.

Z kolei w „teście” na temat mechanizmów kredytowych, gdzie padały pytania m.in. o to co oznacza historia kredytowa, gdzie można ją sprawdzić, gdzie zdolność kredytową sprawdzają banki oraz kiedy dane klienta trafiają po raz pierwszy do BIK, odpowiadający zdobyli tylko 36 pkt. na 100 możliwych.

Osoby, które planują pożyczyć po raz pierwszy pieniądze w najbliższych 12 miesiącach, przed podjęciem ostatecznej decyzji o pożyczce/kredycie i wyborze banku lub firmy w zdecydowanej większości (73 proc.) zwracają się po informacje do swojego banku. Ponad połowa (56 proc.) robi też rozeznanie w instytucjach konkurencyjnych oraz na internetowych forach dyskusyjnych (57 proc.). Dwóch na pięciu zainteresowanych kredytem zasięga także opinii znajomych i rodziny. Jedynie co dwudziesty nie korzysta z żadnych z tych źródeł, co nie oznacza, że zupełnie się nie przygotowuje.

Spośród rodzajów produktów kredytowych najbardziej znane badanym są zakupy na raty (74 proc.). Gdy mowa o pożyczce gotówkowej i kredycie gotówkowym, znajomość wykazuje 2/3 pytanych, ale gdy pojawia się pojęcie kredytu konsumpcyjnego, który zawiera w sobie pojęcie kredytu gotówkowego, ratalnego, czy samochodowego, to znajomość produktu deklaruje już tylko 37 proc. respondentów.

Badanie zostało przeprowadzone przez MillwardBrown na zlecenie Biura Informacji Kredytowej i Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym w marcu 2014 r. na próbie 1001 osób w wywiadzie telefonicznym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co drugi Polak spłaca zadłużenie - niewielu wie, ile płaci

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ewa
to nawet nie jest śmieszne. jako można nie wiedzieć ile się płaci? na szczęście kontroluję swoje wydatki, więc kredyt gotówkowy z getinu jest w to również wliczany. no i sporo mi pomógł.
odpowiedź