SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co dziesiąty Polak w ostatnim roku zerwał kontakt z bliską osobą

Tylko w ostatnim roku prawie 3 mln Polaków utraciło kontakt z bliską osobą. To tak jakby wszyscy mieszkańcy Warszawy, Gdańska i Poznania zerwali więzi z kimś bliskim - wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar.

Article

W ciągu ostatnich 12 miesięcy 9% Polaków (ok. 2,93 mln) zerwało kontakt z kimś bliskim – przyjacielem czy członkiem rodziny.

W samej Warszawie 20% badanych doświadczyło w ostatnim roku zerwania kontaktu z bliską osobą. Na wsi problem dotknął co 12 osobę. W małych, średnich i dużych miastach odsetek wyniósł średnio 10%.

Najczęściej dotyczy to najmłodszych. W grupie wiekowej 15-17 lat co piąta, a w 18-24 co siódma osoba straciła kontakt z bliską osobą. Respondentom z tych grup relacje najczęściej urywały się ze znajomymi i przyjaciółmi.

42% osób, którym urwał się kontakt, wskazało, że "drogi z biegiem czasu się rozeszły". Drugim najczęstszym powodem są konflikty rodzinne, a trzecim – powody finansowe.

Z badania wynika, że tracimy nie tylko przyjaciół, ale w dużej mierze także rodzeństwo. Co siódmemu badanemu (najczęściej w wieku 40-49 lat) urwał się kontakt z siostrą lub bratem.

W tym roku powody polityczne były przyczyną zerwania kontaktu dla 5% badanych. Wskazywali je przede wszystkim mężczyźni. Co ciekawe, dla grupy wiekowej 15-24 w ogóle nie jest to powód do zrywania więzi.

Istotnym problemem są także relacje dziadków z wnukami. Co drugi badany w wieku 60+ stwierdził, że w ostatnim roku stracił kontakt z wnukiem lub wnuczką. Z raportu wynika, że wpływ na to mogą mieć zarówno obecne obostrzenia związane z pandemią, jak i miejsce zamieszkania oraz wykształcenie seniorów.

Czy jesteśmy gotowi, by ratować utracone relacje? Zdecydowanie częściej chcemy odebrać od kogoś telefon niż samemu zadzwonić. 84% respondentów stwierdziło, że odebrałoby telefon od bliskiej osoby, z którą kontakt został zerwany, gdyby ta zadzwoniła na święta. Z kolei samodzielną próbę kontaktu podjęłoby 41% badanych (38% mężczyzn oraz 44% kobiet).

Co więcej, nawet gdy wiemy, że ktoś czeka na nasz telefon, sytuacja nie zmienia się znacząco. Spośród tych, którzy nie chcieli zatelefonować, 42% podjęłoby próbę kontaktu. Argument ten działa zdecydowanie częściej na mężczyzn – po telefon sięgnęłoby 57% z nich. W przypadku kobiet odsetek wyniósł 24%.

Badanie zostało zrealizowane przez instytut Kantar dla akcji społecznej "Przełam się i zadzwoń" w dniach 26-30 listopada 2020 r., metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15+.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co dziesiąty Polak w ostatnim roku zerwał kontakt z bliską osobą

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Dziękuję
Za super interesujący artykuł.
Tylko jednej rzeczy nie rozumiem - jaki wpływ ma wykształcenie seniorów na zrywanie więzi z wnukami?
5 0
odpowiedź
User
RobertPorAY
Привет всем! интересный у вас сайт!
Нашел обширную базу кино: [url=http://kinobunker.net/]сериал зона в хорошем качестве hd[/url]
Тут: [url=http://kinobunker.net/komediya/]комедии 2019 список лучших смотреть[/url] смотреть комедии советские самые лучшие рейтинг 2019
Здесь: http://kinobunker.net/4504-film-bork-bi ... kieve.html Фильм «Бьорк: Biophilia Live» снова покажут в Киеве
Здесь: Энн / Anne with an E (Сезон 1-2) (2017-2018) смотреть онлайн бесплатно [url=http://kinobunker.net/13522-enn-anne-with-an-e-sezon-1-2-2017-2018.html]Энн / Anne with an E (Сезон 1-2) (2017-2018) смотреть онлайн бесплатно[/url]
0 2
odpowiedź
User
RobertPorAY
Здравствуйте! класный у вас сайт!
Нашел обширную базу кино: [b] смотреть лучшие комедии россии 2020 [/b] [url=http://kinobunker.net/]http://kinobunker.net/[/url]
Здесь: смотреть лучшие ужасы по рейтингу http://kinobunker.net/uzhasy/ список 2020
Тут: http://kinobunker.net/7403-aleksandrovs ... -2005.html Александровский сад (2005) смотреть онлайн бесплатно
Тут: http://kinobunker.net/15501-toni-stark- ... heryu.html
0 2
odpowiedź