SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co ile można płacić podatek?

Podatek można płacić nie tylko co miesiąc, ale także kwartalnie. Choć takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla podatników, nie wszyscy mogą z niego skorzystać. Ci, którym przysługuje taki przywilej, mają ostatnią szansę na podjęcie decyzji o wyborze zaliczek kwartalnych.

Co ile można płacić podatek?

Dzięki zaliczkom kwartalnym, płaconym nie dwanaście, tylko cztery razy w roku – do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października i 20 grudnia – możemy dużo dłużej obracać zarobionymi pieniędzmi. To trochę tak, jak byśmy korzystali z karty kredytowej, tyle że z okresem bezodsetkowym wynoszącym nie 50, a aż 90 dni. Niestety, nie wszyscy podatnicy mają prawo do takiego przywileju.

Skorzystać mogą z niego tylko przedsiębiorcy, ale pod warunkiem, że mają status tzw. małego podatnika lub dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. Przy czym mały podatnik wcale nie jest taki mały – wartość jego przychodu ze sprzedaży za 2010 r. (wraz z należnym podatkiem VAT), nie mogła przekroczyć 4 mln 736 tys. zł, czyli równowartości 1 mln 200 tys. euro. Rozpoczynający działalność mogą zaś wybrać zaliczki kwartalne tylko wtedy, gdy w ciągu dwóch lat poprzedzających założenie firmy nie prowadzili żadnego innego biznesu (nie mógł mieć firmy także współmałżonek objęty wspólnotą majątkową). O wyborze kwartalnych zaliczek należy poinformować urząd skarbowy do 21 lutego, koniecznie w formie pisemnej.

Przedsiębiorcy, mogąc dłużej obracać swoimi pieniędzmi, mają dużo mniejszą szansę na utratę płynności finansowej w sytuacji, gdy ich kontrahenci spóźniają się z zapłatą faktur. Mogą także założyć krótkoterminową lokatę, dzięki czemu podatek częściowo na siebie zarobi. Zyskują również przewagę konkurencyjną – mają szansę zaproponować swoim klientom dłuższe terminy płatności, co z pewnością wpłynie na lepsze postrzeganie ich firmy na tle innych. Warto także pamiętać o optymalizacji podatkowej w końcu roku – zaliczkę za ostatni kwartał płaci się kwocie zaliczki za trzeci kwartał. Jeśli zatem w lipcu, sierpniu i wrześniu przedsiębiorca wykaże duże koszty, zaliczka na podatek będzie niska nie tylko w przypadku trzeciego kwartału, ale także za trzy ostatnie miesiące roku.

Nie należy zapominać jednak o jednym – zaliczki płacone kwartalne jedynie odraczają podatek, do tego danina za trzy miesiące będzie sporo wyższa, niż przy podatkach rozliczanych co miesiąc. A to oznacza, że zaliczki kwartalne wymagają od przedsiębiorcy większej dyscypliny finansowej.

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co ile można płacić podatek?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl