SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co obniży cenę mieszkania? Własny ogródek

Mieszkania na parterach są najmniej pożądane przez nabywców. Nieznacznie poprawia ten stan istnienie ogrodu przynależnego do lokalu. Posiadając taki kawałek ziemi trzeba się jednak liczyć z wyższymi kosztami utrzymania oraz trudnością z jego odsprzedażą, choć zdarzają się i wyjątki.

fot. Hossa

fot. Hossa

Chęć posiadania własnego ogrodu jest często jednym z czynników, który przybliża do zakupu własnego domu. Nie oznacza to jednak, że tylko w przypadku domów jednorodzinnych można posiadać własny kawałek ziemi. Identyczne możliwości daje część mieszkań położonych na parterach. Wśród kupujących nie są one jednak bardzo popularne.

Najtańsze są partery

Duży wpływ na taki stan rzeczy ma fakt, że partery są uznawane przez nabywców za najmniej atrakcyjne. Na przykład w Warszawie w ostatnich 12 miesiącach za metr mieszkania na parterze trzeba było zapłacić przeciętnie 7,86 tys. zł, podczas gdy średnia cena transakcyjna lokalu na pośrednim piętrze wyniosła 8,51 tys. zł za m kw. Oznacza to, że wybierając własne „cztery kąty” na najniższym piętrze można zaoszczędzić przeciętnie 650 zł w przeliczeniu na m kw. Droższe od mieszkań na parterach są nawet mało popularne lokale na najwyższych piętrach. Te drugie były w ostatnim roku wyceniane przez stołeczny rynek na 8,14 tys. zł za m kw. Jest to więc cena o 280 zł za m kw. wyższa niż w przypadku lokali na najniższych piętrach budynków.

Wpływ usytuowaniu lokalu w budynku na charakterystykę transakcji w Warszawie w ost. 12 mc

Usytuowanie w budynku

Udział w liczbie transakcji

Średnia cena transakcyjna

(za m kw.)

Przeciętny miesięczny koszt utrzymania

(za m kw.)

Parter, w tym:

14%

7 861,35 zł

8,56 zł

bez ogródka

12%

7 826,46 zł

8,49 zł

z ogródkiem

2%

8 038,96 zł

8,93 zł

Pośrednie piętra

67%

8 511,67 zł

8,74 zł

Ostatnie piętro

19%

8 142,08 zł

8,71 zł

Najniższe piętro dla wytrwałych

Powodów niższych cen na parterach można znaleźć wiele. Wśród argumentów odnaleźć można chociażby obawę o bezpieczeństwo. Obecnie znacznie rzadziej wskazywane jest ryzyko podtopienia, z którym zmierzyli się mieszkańcy terenów nadrzecznych w trakcie ostatniej „wielkiej wody”. Wiele osób obawia się także, że sąsiedzi mieszkający ponad nimi mogą wyrzucać drobne śmieci przez okna, a i nie sposób nie wspomnieć o ryzyku zamieszkania tuż nad hałaśliwą halą garażową lub w bezpośrednim sąsiedztwie osiedlowego śmietnika. 

Parter trudniej sprzedać

Małą popularność lokali na parterach potwierdza fakt, że przedmiotem jedynie 14% ze stołecznych transakcji zawartych przez Home Broker w ostatnim roku były właśnie tak usytuowane mieszkania. Największą popularnością cieszą się one w gronie osób starszych. Ponadto trzeba zauważyć, że z ogólnej liczby transakcji jedynie 2% transakcji dotyczyło lokali z ogródkami. Nie oznacza to jednak, że ta grupa jest najmniej atrakcyjna. Potwierdza to przeciętna cena transakcyjna – o 2,7% (212,5 zł za m kw.) wyższa niż w przypadku mieszkań na parterach bez ogródków. Wybierając jednak lokal z ogródkiem trzeba się liczyć z koniecznością ponoszenia kosztów jego posiadania. Potwierdzają to statystyki kosztu utrzymania. W Warszawie miesięczny czynsz za metr lokalu z ogródkiem, który zmienił właściciela w ostatnim roku, wynosił 8,93 zł za m kw. Dla porównania posiadanie lokalu na parterze bez ogródka wiązało się z ponoszeniem opłat na poziomie 8,49 zł za m kw. miesięcznie.

Spokojna okolica sprzyja parterom

Mieszkania usytuowane na parterach są znacznie bardziej popularne w okolicach gdzie zabudowa jest relatywnie niska, okolica spokojna i bezpieczna oraz w otoczeniu terenów zielonych i rekreacyjnych. Zgodnie ze statystykami Home Broker w przypadku Warszawy najczęściej przedmiotem transakcji są lokale na parterach w takich dzielnicach jak: Włochy, Wesoła, Wawer, Białołęka, Wilanów, Rembertów, Bielany czy Ursus. Odwrotna sytuacja ma miejsce na Żoliborzu, Śródmieściu, Pradze, Targówku czy Mokotowie.

Trzeba jednak pamiętać, że rynek nieruchomości jest na tyle zróżnicowany, że specyfika lokalnych rynków może zaburzać przedstawione powyżej prawidłowości. Jako przykład może posłużyć dwupokojowe mieszkanie z ogródkiem położone na ulicy Łowickiej w kamienicy z lat pięćdziesiątych na warszawskim Mokotowie. Zostało ono sprzedane w bieżącym roku za przeszło 10 tys. zł za m kw. Było to więc o około 1 tys. zł za m kw. więcej niż w przypadku podobnych lokali znajdujących się na wyższych piętrach w tej lokalizacji. W tym wypadku ogródek w spokojnej okolicy był więc atutem nieruchomości położonej niedaleko centrum miasta.

Bartosz Turek
Analityk rynku nieruchomości
Home Broker

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co obniży cenę mieszkania? Własny ogródek

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tzcjan
badz co badz ten co ma wlasne M bez kredytu jest szczesilwcem, szkoda ze takie marzenie to abstrakcja, kazdy predzej czy pozniej idzie po pozyczke, grunt aby nie kosztowala ona zbyt wiele
8 8
odpowiedź
User
oliwia
grunt to w ogole dostac kredyt hipoteczny....
8 8
odpowiedź
User
kaja
bylam z mezem juz w tylu bankach i naprawde ciezko jest z dostepnoscia kredytowa juz czasami mam ochote sie poddac juz trace nadziej ze w ogole jakis bank udzieli nam kredytu...
8 8
odpowiedź
User
Marta
To racje teraz nistety z dostępnoscią kredytów nie jest za kolorowo, trzeba się trochę nabiegac po bankach!
8 8
odpowiedź
User
Ania
Zamiast biegac po bankach lepiej odwiedzić doradcę i porównac oferty w jednym miejscu!
8 8
odpowiedź