SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co oglądają Polacy w mniejszych miejscowościach?

Odbyła się już piąta edycja badania, które od 2019 r. opisuje zmiany społeczne i cywilizacyjne związane z dostępem do internetu światłowodowego w czterech Regionach NEXERY: Kujaw z Pomorzem i Mazowszem, Warmii i Mazur, Łódzkim oraz Świętokrzyskim.

Nexera, fot. YouTubeArticle

Badane grupy w „Regionach NEXERY” zostały zapytane o to, jak internet zmienił ich życie (mieszkańcy) lub warunki pracy (firmy, urzędnicy, nauczyciele) w ciągu ostatnich pięciu lat. Wspólny mianownik i zarazem najczęstsze wskazanie wśród respondentów stanowiły odpowiedzi mówiące o kwestiach technicznych, związanych z dostępem do globalnej sieci. Badani zwracają uwagę, że w ostatnich latach poprawiła się jakość, dostępność i szybkość internetu oraz zwiększyła się liczba jego zastosowań – czytamy w raporcie.

Internet jako źródło informacji

Jak piszą autorzy raportu: Internet to nie tylko praca czy usługi, ale również źródło informacji praktycznych oraz rozrywki. Mieszkańcy Regionów NEXERY najczęściej szukają w sieci porad o kulinariach i zdrowiu. Od 2019 r. nieprzerwanie rośnie popularność oglądania filmów w internecie, z netfliksowymi serialami na czele. Internet pomaga w życiu codziennym, a nawet w znalezieniu kogoś, kto razem z nami to życie zechce spędzić – ponad połowa respondentów zna osoby, które w internecie pozyskały partnera życiowego.

Internet jako telewizja

Popularność oglądania filmów w internecie wśród mieszkańców wzrosła z 59 proc. w 2019 do 79 proc. w ostatnim badaniu. Komedie są zdecydowanie najbardziej popularne (59 proc. w 2023 r.), na drugim miejscu pozycjonują się kryminały (39 proc.).

Serwisy streamingowe

W Regionach rośnie też popularność serwisów streamingowych i VOD. W tej kwestii od trzech kolejnych lat wśród mieszkańców Regionów NEXERY króluje Netflix z 86 proc. wskazań ankietowanych w 2023 r., czyli ponad dwukrotnie więcej niż drugi na liście Player.pl (37 proc.). Warto tutaj wspomnieć o platformie Disney+, która weszła na polski rynek dopiero w połowie 2022 r., a w najnowszym badaniu zdobyła od razu 33 proc. głosów – podkreślają twórcy raportu.

Popularność serwisów VOD wzrasta też w Unii Europejskiej, co wynika zarówno z ekspansji platform takich jak Disney+, ale też z rosnącej liczby produkcji w językach narodowych (np. w aplikacji Netflix, HBO Max i innych). Potwierdzają to dane Eurostatu – między 2018 a 2022 r. odsetek mieszkańców UE korzystających z serwisów VOD wzrósł z 23 proc. do 42 proc. Czyli wśród mieszkańców Regionów NEXERY streaming jest bardziej popularny niż średnio w UE.

Twórcy raportu

Nexera to infrastrukturalna grupa telekomunikacyjna budująca hurtową sieć światłowodową m.in. w województwach warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, łódzkim i świętokrzyskim. Udziałowcami Nexery są Infracapital oraz Nokia. 

Dołącz do dyskusji: Co oglądają Polacy w mniejszych miejscowościach?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl