SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Co piątą polską domenę internetową zarejestrowano w Warszawie

Prawie 20 proc. stron internetowych z rozszerzeniem .pl zarejestrowano w Warszawie – wynika z danych NASK. Ogółem w województwie mazowieckim działa 27 proc. polskich serwisów.

Co piątą polską domenę internetową zarejestrowano w Warszawie

Dane NASK pokazują, że więcej niż co czwarta strona internetowa z rozszerzeniem .pl została zarejestrowana w województwie mazowieckim. Z kolei po ponad 10 proc. polskich serwisów działa w województwie małopolskim i śląskim. Najmniej nazw domen .pl założyli internauci z województwa opolskiego (1,62 proc.) i świętokrzyskiego (1,29 proc.).

Jeśli chodzi o miasta, to zdecydowanie najwięcej (prawie 20 proc.) stron internetowych z rozszerzeniem .pl zarejestrowano w Warszawie. O wiele mniej serwisów działa w Krakowie (6,25 proc.), Wrocławiu (4,2 proc.) i Poznaniu (3,55 proc.).

NASK utrzymuje już 1,8 miliona nazw domeny .pl, z czego prawie 1,7 miliona stanowią nazwy domeny, do których przypisane są krajowe dane adresowe.

Liczba domen z końcówką .pl utrzymywanych w rejestrze NASK w końcu 2007 r. wyniosła ok. 762 tys. Na koniec pierwszego kwartału 2008 r. było ich ponad 1 mln, a trzeci kwartał 2008 zakończył się wynikiem ok. 1,2 mln.

NASK to jednostka badawczo-rozwojowa, która pełni rolę krajowego rejestru nazw internetowych z końcówką ".pl". Jest także operatorem sieci transmisji danych i oferuje rozwiązania teleinformatyczne dla biznesu, administracji i nauki. W ramach NASK działa zespół CERT Polska (ang. Computer Emergency Response Team) - zespół reagowania na zagrożenia w sieciach komputerowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co piątą polską domenę internetową zarejestrowano w Warszawie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl