SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co piąty Polak słowo "uchodźcy" kojarzy z terrorystami

Słowo "uchodźcy" dla 19% Polaków kojarzy się z terrorystami, dla 14% z islamistami, ale dla 44% z ludźmi uciekającymi przed wojną. Skojarzenia z terrorystami mają najczęściej sympatycy ruchu Kukiz’15 (42%) oraz PiS (23%). Połowa badanych ma do uchodźców stosunek negatywy, a 39% neutralny - wynika z badania Ciekaweliczby.pl.

fot. Shutterstock.comArticle

Dla największej liczby osób słowo "uchodźcy" kojarzy się z ludźmi uciekającymi przed wojną (44%), w dalszej kolejności z terrorystami (19%), imigrantami zarobkowymi (15%) i islamistami (14%). Najmniej osób (7%) kojarzy "uchodźców" z migrantami.

Dla sympatyków Nowoczesnej i Platformy Obywatelskiej uchodźcy to przede wszystkim ludzie uciekający przed wojną (odpowiednio 72% i 52%). Dla porównania, wśród zwolenników PiS i Kukiz’15 uważa tak odpowiednio 36% i 19% badanych.

Z kolei skojarzenie z terrorystami ma 42% zwolenników Kukiz’15, 23% PiS i 17% Nowoczesnej. Wśród sympatyków PO takich osób jest 3%.

Skojarzenia z imigrantami zarobkowymi ma 23% zwolenników PO i Kukiz’15, 8% PiS i 1% Nowoczesnej, a z islamistami "uchodźców" kojarzy 19% sympatyków PiS, 15% PO, 11% Kukiz’15 i 3% Nowoczesnej.

Badanie pokazuje także, że zaledwie 11% dorosłych Polaków deklaruje pozytywny stosunek do uchodźców. 39% ma do nich stosunek neutralny, a 50% - negatywny.

Stosunek negatywny przeważa wśród zwolenników Kukiz’15 (62%) i PiS (58%). Tymczasem wśród zwolenników PO stosunek pozytywny przewyższa ten negatywny (34% do 27%).

Badanie zostało przeprowadzone dla Ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna w dniach 23-26 czerwca 2017 r., metodą CAWI, na próbie ogólnopolskiej osób od 18 lat wzwyż, N=1062. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co piąty Polak słowo "uchodźcy" kojarzy z terrorystami

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl