SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co Polak ma na oku?

Polacy częściej noszą okulary korekcyjne z powodu dalekowzroczności niż krótkowzroczności.

Wśród respondentów, którzy korzystają ze szkieł korekcyjnych 42% stanowią osoby, używające okularów do tzw. bliży ("plusy"), a 36% - do tzw. dali ("minusy"). Okulary noszą głównie osoby starsze, kobiety oraz mieszkańcy miast - wynika z badania OMNIMAS przeprowadzonego przez TNS OBOP.

Niewielką popularnością cieszą się w Polsce soczewki kontaktowe - stosuje je zaledwie ok. 1% Polaków w wieku 15 i więcej lat. Natomiast blisko 60% badanych w ogóle osób nie używa szkieł korekcyjnych.

Z badania TNS OBOP wynika ponadto, że mieszkańcy wsi znacznie rzadziej, w porównaniu do mieszkańców miast, sięgają po okulary korekcyjne. Podobne różnice widoczne są w przypadku płci. Kobiety bowiem częściej niż mężczyźni używają szkieł korekcyjnych - okulary nosi 47% kobiet i 37% mężczyzn. Poziom wykształcenia - wbrew powszechnie panującym stereotypom - nie ma wpływu na używanie okularów.

Wraz z wiekiem pogarsza się wzrok, a co za tym idzie rośnie częstotliwość używania okularów korekcyjnych - korzysta z nich większość osób po pięćdziesiątym roku życia. Dla porównania odsetek osób w wieku 20-39 lat, noszących okulary jest ponad pięciokrotnie niższy.

"Po 40 roku życia dwukrotnie wzrasta częstotliwość korzystania z okularów korekcyjnych. Szkieł częściej także używają mieszkańcy miast, co może wynikać z trudniejszego dostępu mieszkańców wsi do specjalistycznej opieki lekarskiej oraz zakładów optycznych. Co ciekawe, jedynie osiem osób spośród 1005 badanych używa soczewek kontaktowych" - wyjaśnia Anna Urbankiewicz z TNS OBOP. - "Jest to najprawdopodobniej spowodowane wysokimi kosztami oraz niską popularnością tej metody wśród osób starszych" - dodaje Anna Urbankiewicz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Co Polak ma na oku?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl