SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Co to jest renta dożywotnia

Produkty kredytowe dla seniorów wciąż nie są w Polsce popularne, ale rynek systematycznie rośnie. W 2014 roku liczba umów podpisanych przez fundusze hipoteczne zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych sięgnęła 500. Po częściowej regulacji rynku – w części dotyczącej odwróconej hipoteki – branża czeka na przepisy w zakresie renty dożywotniej. To dwa podobne, ale jednocześnie bardzo różne produkty.

fot. Shutterstock.comArticle

– Są dwie zasadnicze różnice. W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego klient będzie otrzymywał pieniądze przez określony w umowie czas. W przypadku renty świadczenie otrzymuje się dożywotnio. Drugą ważną różnicą jest moment przeniesienia własności nieruchomości. Przy odwróconej hipotece klient otrzymuje świadczenie, ale nadal jest właścicielem mieszkania bądź domu. W przypadku renty dożywotniej już w momencie podpisania umowy własność nieruchomość przechodzi na fundusz, ale senior ma prawo korzystać z tego mieszkania bądź domu – wyjaśnia Robert Majkowski, prezes zarządu Funduszu Hipotecznego DOM.

Różnica dotycząca własności jest istotna dla potencjalnych spadkobierców. W przypadku odwróconej hipoteki po śmierci seniora mogą oni albo spłacić kredyt, albo sprzedać nieruchomość bankowi.

15 grudnia 2014 roku weszła w życie ustawa o odwróconej hipotece. Nowe przepisy zostały wprowadzone przede wszystkim z myślą o ochronie interesów seniorów korzystających z tego produktu. Na razie trudno mówić o efektach wprowadzenia tych regulacji, bo na rynku brakuje ofert odwróconego kredytu. Majkowski prognozuje, że taka pojawi się w bankach najwcześniej za dwa, trzy lata. Bankom się nie spieszy. Swoją opieszałość tłumaczą niskim zainteresowanie potencjalnych klientów. Jak jednak podkreśla Majkowski, popyt systematycznie rośnie.

– W przypadku renty dożywotniej wysokość świadczenia jest zależna od kilku elementów. Najważniejszym jest wartość nieruchomości. Drugim, bardzo istotnym, jest oczekiwana długość życia, a to z kolei zależy od płci i wieku. Im jesteśmy starsi, tym możemy liczyć na większą kwotę, bo krótsza jest oczekiwana długość życia – mówi Robert Majkowski.

Przeciętne, dożywotnie świadczenie w Funduszu Hipotecznym DOM wynosi ok. 600 zł miesięcznie plus 2 tys. zł jednorazowej wypłaty w momencie podpisania umowy.

Jak wynika z raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych na koniec 2013 roku dwa największe fundusze hipoteczne – Dom i Familia – zarządzały nieruchomościami o wartości 67,6 mln zł. Liczba zawartych umów na rentę dożywotnią wyniosła 283. W ubiegłym roku prawie się podwoiła. W Wielkiej Brytanii rocznie podpisuje się 20-30 tys. nowych umów. W ciągu 20 lat zawarto tam 270 tys. umów hipoteki odwróconej zarówno w modelu sprzedażowym, jak i kredytowym.

Zdaniem prezesa Funduszu DOM zainteresowanie byłoby jeszcze większe, gdyby również renta dożywotnia była uregulowana ustawą. Teraz udzielane są w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego. Prace nad nowymi przepisami trwają już kilka lat.

Dołącz do dyskusji: Co to jest renta dożywotnia

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzesiekx
nic innego tylko przekręt. zbycie mieszkania za mniej niż 50% jego wartości
odpowiedź