SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coca-Cola pokazała butelkę w pełni wyprodukowaną z materiałów roślinnych

Koncern Coca-Cola zaprezentował prototyp pierwszej w historii butelki, która została wyprodukowana z plastiku w 100 proc. z plastiku uzyskanego z materiałów roślinnych.

Article

Zaprezentowana przez koncern butelka jest pierwszą w historii butelką na napoje wykonaną w 100 proc. z plastiku pochodzenia roślinnego, z wyłączeniem zakrętki i etykiety, które zostały wykonane przy użyciu technologii gotowych do komercyjnego zastosowania.

Prototypowa butelka powstała ponad dekadę po tym, jak PlantBottle zadebiutował jako pierwsza na świecie nadająca się do recyklingu plastikowa butelka PET wykonana w 30 proc. z materiału pochodzenia roślinnego. Wówczas wyprodukowano ograniczoną liczbę około 900 prototypowych butelek.

- Od wielu lat współpracujemy z partnerami technologicznymi, by opracować odpowiednie technologie, aby stworzyć butelkę o 100 proc. zawartości roślinnej - dążąc do jak najniższego śladu węglowego - i to ekscytujące, że osiągnęliśmy punkt, w którym te technologie istnieją - powiedziała Nancy Quan, dyrektor ds. technicznych i innowacji w The Coca‑Cola Company.

PET, najbardziej przetworzony plastik na świecie, składa się z dwóch cząsteczek: około 30 proc. glikolu monoetylenowego (MEG) i 70 proc. kwasu tereftalowego (PTA). Oryginalna PlantBottle, wprowadzona w 2009 roku, zawiera MEG z trzciny cukrowej, ale do tej pory PTA pochodził ze źródeł olejowych. Butelka PlantBottle wygląda, działa i podlega recyklingowi jak tradycyjny PET, ale ma mniejszy wpływ na planetę i jej zasoby.

Butelka jest wykonana z roślinnego paraksylenu

Nowa, zaprezentowana właśnie prototypowa butelka Coca-Coli na bazie roślin jest wykonana z roślinnego paraksylenu (bPX) – przy użyciu nowego procesu firmy Virent - ​​który został przekształcony w kwas tereftalowy pochodzenia roślinnego (bPTA). Jako pierwszy materiał do pakowania napojów powstały z bPX wyprodukowany na skalę demonstracyjną, ta nowa technologia pokazuje zmianę w komercyjnej opłacalności biomateriału. BPX do tej butelki został wyprodukowany przy użyciu cukru z kukurydzy, chociaż proces ten zapewnia elastyczność w zakresie surowca.

Druga przełomowa technologia, której The Coca-Cola Company jest współwłaścicielem wraz z Changchun Meihe Science & Technology, usprawnia proces produkcji bMEG, a także pozwala na elastyczność w zakresie surowców, co oznacza, że ​​można stosować więcej rodzajów materiałów odnawialnych. Zazwyczaj bMEG jest wytwarzany przez przekształcenie trzciny cukrowej lub kukurydzy w bioetanol jako półprodukt, który jest następnie przekształcany w glikol bioetylenowy. Teraz źródła cukru mogą bezpośrednio wytwarzać MEG, co upraszcza proces.

UPM, pierwszy licencjobiorca tej technologii, obecnie buduje w Niemczech pełnowymiarowy obiekt handlowy w celu przekształcenia certyfikowanego, pozyskiwanego w zrównoważony sposób surowca drzewnego pochodzącego z tartaków i innych gałęzi przemysłu drzewnego na bMEG.

- Nieodłącznym wyzwaniem związanym z bioetanolem jest to, że konkurujesz z paliwem” – powiedziała Dana Breed, global R&D director, packaging and sustainability, The Coca-Cola Company. - Potrzebowaliśmy rozwiązania MEG nowej generacji, które sprostałoby temu wyzwaniu, ale także takiego, które mogłoby wykorzystywać surowce drugiej generacji, takie jak odpady leśne lub produkty uboczne rolnictwa. Naszym celem dla PET pochodzenia roślinnego jest wykorzystanie nadwyżek produktów rolnych w celu zminimalizowania śladu węglowego, więc połączenie technologii wprowadzonych przez partnerów w celu komercjalizacji idealnie pasuje do tej strategii.

W 2015 roku Coca-Cola zaprezentowała na targach w Mediolanie swój pierwszy prototyp butelki PlantBottle™ w 100 proc. opartej na biologii, ale przy użyciu metod produkcyjnych na skalę laboratoryjną do produkcji bPX. Ta butelka nowej generacji w 100 proc. oparta na roślinach została jednak wykonana przy użyciu nowych technologii do produkcji zarówno biochemikaliów, które tworzą butelkę, jak i są gotowe do komercyjnego skalowania.

Rozwiązania dla całej branży

- Naszym celem jest opracowanie zrównoważonych rozwiązań dla całej branży – mówi Breed. - Chcemy, aby inne firmy dołączyły do ​​nas i wspólnie posuwały się naprzód. Nie postrzegamy materiałów odnawialnych lub pochodzących z recyklingu jako obszarów, w których chcemy uzyskać przewagę konkurencyjną.

Od czasu wprowadzenia PlantBottle, Coca-Cola umożliwiła innym firmom wykorzystanie technologii w swoich produktach — od Heinza po tekstylne wnętrza samochodów hybrydowych Ford Fusion. W 2018 r. firma  szerzej udostępniła PlantBottle IP  konkurentom z branży napojów, aby zwiększyć popyt i obniżyć ceny.

W ramach wizji „Świat bez odpadów” Coca-Cola pracuje nad tym, aby wszystkie opakowania były bardziej ekologiczne, w tym maksymalizując wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu i odnawialnych przy jednoczesnym minimalizowaniu zużycia pierwotnych materiałów kopalnych. Firma zobowiązała się do odzyskania równowartości każdej sprzedanej butelki do 2030 r., tak by żadne z jej opakowań nie było odpadem, a stare butelki są przetwarzane na nowe.

W Europie i Japonii Coca-Cola, wraz ze swoimi partnerami zajmującymi się opakowaniami, dąży do całkowitego wyeliminowania do 2030 r. stosowania pierwotnego PET na bazie oleju z plastikowych butelek, używając wyłącznie materiałów pochodzących z recyklingu lub odnawialnych. Podczas gdy większość materiałów opakowaniowych z tworzyw sztucznych będzie pochodzić z materiałów poddanych recyklingowi mechanicznemu, niektóre materiały „pierwotne” będą nadal potrzebne do utrzymania standardów jakości.

- Podejmujemy znaczące kroki w celu zmniejszenia zużycia„ dziewiczego ”plastiku na bazie ropy naftowej, pracując w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym i wspierając wspólną ambicję zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku – mówi Quan. - Widzimy, że tworzywa sztuczne pochodzenia roślinnego będą odgrywać kluczową rolę w przyszłości, wspierając nasze cele w zakresie zmniejszenia naszego śladu węglowego, zmniejszenia naszego uzależnienia od „pierwotnych” paliw kopalnych i zwiększenia zbiórki PET w celu wsparcia gospodarki o obiegu zamkniętym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coca-Cola pokazała butelkę w pełni wyprodukowaną z materiałów roślinnych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl