SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Codzienne pasmo publicystyczne, więcej filmów i Młody Muzyk Roku wiosną w TVP Kultura

We wtorek 1 marca startuje wiosenna ramówka TVP Kultura, w której znajdą się nowe programy publicystyczne, m.in. „Tanie dranie”, „Chuligan literacki” i „Dezerterzy”, a także premiery filmowe i teatralne oraz koncerty, w tym relacje z konkursu Młody Muzyk Roku.

Fot. Łukasz Brzezicki (od prawej) Jakub Moroz, Mateusz Matyszkowicz i Maciej Stanecki Article

Siłą nowej ramówki TVP Kultura ma być publicystyka kulturalna - kanał wprowadza wieczorne pasmo, w którym codziennie około godz. 22.00 (oprócz środy kiedy TVP1 pokazuje „Pegaza”) emitowane będą premierowe odcinki programów publicystycznych.

- Publicystyka w TVP Kultura będzie różnorodna, to ma być publicystyka z nerwem. Osoby, które zaprosiliśmy reprezentują wszystko co najlepsze w kulturze i eseistyce - opisywał na konferencji ramówkowej Mateusz Matyszkowicz, dyrektor anteny.

W poniedziałkowe wieczory (około 22.00) emitowany będzie program „Tanie dranie”, w którym wicedyrektor TVP Kultura Jakub Moroz i krytyk filmowy Krzysztof Kłopotowski omówią wraz z zaproszonymi gośćmi aktualne wydarzenia ze świata kultury. Rozmowy na poważne tematy będą prowadzone z odpowiednią dawką humoru, a punktem wyjścia do dyskusji będzie książka, film lub sztuka teatralna. Premierę „Tanich drani” zaplanowano na 7 marca br.

- Tytuł naszego programu nawiązuje do Kabaretu Starszych Panów, gdzie widać było jak wobec okropnej rzeczywistości można zachować inteligencki dystans. Nasza intencja jest podobna - zapowiada Krzysztof Kłopotowski. W pierwszym odcinku prowadzący porozmawiają z gośćmi o napływie uchodźców do Europy.

„Chuligana literackiego” Mateusza Matyszkowicza będzie można oglądać w każdy wtorek około godz. 22.00 od 1 marca. Gospodarz cyklu porozmawia o literaturze z autorami książek. Odcinki nagrywane są w przestrzeniach kultury, nawiązujących do tematyki omawianej publikacji (np. w muzeach, galeriach sztuki, salach teatralnych lub koncertowych). Gościem pierwszego odcinka będzie Przemysław Dakowicz, autor „Ćwiczeń duchownych. Poematów”. - Dyrektor anteny daje swoją twarz antenie. Program będzie zatem taki jaki ja jestem - tłumaczy Matyszkowicz.

W czwartki około godz. 22.00 (począwszy od 3 marca) TVP Kultura pokaże magazyn „Dezerterzy”, w którym pisarz Łukasz Orbitowski spotka się z artystą i przedstawi widzom jego sylwetkę. Wśród gości pojawią się znane osobowości ze świata kultury oraz artyści z odległych zakątków Polski, którzy do tej pory nie mieli szansy na pokazanie swojej twórczości szerszej widowni.

- Jest masa pomijanych przez mainstream twórców kultury, którzy mają własną publiczność. Nie widujemy ich na okładkach kolorowych gazet czy w telewizji śniadaniowej. W „Dezerterach” upomnę się o takie osoby, porozmawiam z nimi - opisuje Łukasz Orbitowski.

W niedzielę 13 marca br. o godz. 22.20 stacja wyemituje pierwszy odcinek nowej serii „Trzeciego punktu widzenia”, który po pięciu latach wraca na antenę. W roli prowadzących ponownie pojawią się filozofowie i historycy idei Dariusz Karłowicz, Marek Cichocki i Dariusz Gawin. Podejmą oni aktualne tematy społeczno-polityczne w ujęciu filozoficznym. Pierwszy odcinek cyklu nie został jeszcze nagrany, ale stacja zapowiada, że jego formuła nie będzie zmieniana.

Wiosną zwiększy się ilość wydań „Informacji kulturalnych” - z dwóch do pięciu tygodniowo. Program emitowany będzie od poniedziałku do piątku o godz. 20.00 i ma być rozszerzeniem wiadomości prezentowanych danego dnia w „Pegazie Flesz” w TVP1 (nowe codzienne pasmo kulturalne Jedynki zaplanowano w ramówce na 16.45, czyli przed „Teleexpressem”). Z kolei w sobotnim wydaniu „Informacji kulturalnych Extra” (godz. 15.40) prezentowane będą kameralne rozmowy Marty Perchuć-Burzyńskiej, Maxa Cegielskiego i Andrzeja Rossy z wybitnymi osobistościami świata kultury.

4 kwietnia ruszy nowatorski projekt „Kultura fizyczna” - od poniedziałku do piątku o 7.35 widzowie stacji obejrzą krótkie pięciominutowe formy przygotowane przez artystów sztuk wizualnych, takich jak Anna Molska, Jaśmina Wójcik czy Łukasz Jastrubczak. Cykl ten ma być poranną rozgrzewką i gimnastyką dla ciała lub umysłu, a jego autorami są Laura Pawela i Marcin Kamiński.

Do ramówki powróci piątkowy magazyn „Tygodnik kulturalny (około godz. 22.30), w którym prowadzący Michał Chaciński zaprasza do studia ekspertów świata kultury i rozmawia z nimi na temat premierowych wydarzeń kulturalnych mijającego tygodnia. Wiosną widzowie obejrzą również nowe odcinki cyklu „Niedziela z...” Agnieszki Szydłowskiej. W tym sezonie prowadząca porozmawia z gośćmi na temat m.in. kina Krzysztofa Kieślowskiego oraz Krzysztofa Zanussiego. Kanał pokaże również kolejny sezon „Eurokultury”.

W nowym poniedziałkowym paśmie filmowym „Panorama kina światowego” (godz. 20.00) zaprezentowane zostaną obrazy takie jak: „Ceremonia”, „Malować albo kochać” czy „Czego chcę więcej”. W środy ok. godz. 22.00 w TVP Kultura pojawi się nowe pasmo „Młodzi gniewni”, pokazujące polskie filmy, których bohaterami są młodzi zbuntowani. Z kolei w „Wieczorze kinomana” (piątek, 20.20) wyemitowane będą m.in. „Miłość” Michaela Hanekego, „Tokijską opowieść” Yasujiro Ozu i „Żelazny krzyż” Sama Peckinpaha.

Od 31 marca TVP Kultura będzie relacjonować konkurs Młody Muzyk Roku. Stacja pokaże także koncerty m.in. koncert Stinga w Berlinie (27 i 28 marca) i widowisko „Trzy gwiazdy w Monachium”, w którym Anna Netrebko, Jonas Kaufmann oraz Thomas Hampson wykonują utwory Verdiego, Pucciniego, Giordano, Leoncavalla, Bizeta, Offenbacha i Lehara (27 marca).

Wiosną TVP Kultura przygotowała dla wielbicieli teatru przeglądy spektakli z udziałem Magdaleny Cieleckiej i sztuk Williama Szekspira. 20 marca pokazana zostanie transmisja spektaklu „Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim” w reżyserii Piotra Tomaszuka z warszawskiego Teatru Studio.

Z danych Nielsen Audience Measurement wynika, że w styczniu br. udział TVP Kultura w rynku telewizyjnym wyniósł 0,5 proc.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Codzienne pasmo publicystyczne, więcej filmów i Młody Muzyk Roku wiosną w TVP Kultura

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Leon
Bardzo interesująca wiosenna ramówka TVP Kultura. Z przyjemnością będę oglądał.
22 14
odpowiedź
User
Gąska Przekąska
Kulturalnie niszczymy polskich bohaterów- taki cykl proponuje TVP KULTURA na wiosnę.
18 24
odpowiedź
User
Krasawica
Program ,,Dezerterzy" wyprodukujepan Chmiel i jego, nomen omen, zespół.
8 10
odpowiedź
User
janusz
Groźna ramówka. Aż dziw bierze, że jeszcze nikt się po niej nie przejechał xD
10 8
odpowiedź