SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coraz bliżej strajku w TVP. Oddziały regionalne są na “tak”

Frekwencja w referendum strajkowym Telewizji Polskiej do wtorku wyniosła 44 proc. Głosowanie w Warszawie nadal trwa, ale zakończyło się już w oddziałach, gdzie większość pracowników opowiedziała się za strajkiem.

Coraz bliżej strajku w TVP. Oddziały regionalne są na “tak”

- Główna Komisja Referendalna informuje, że frekwencja w głosowaniu referendalnym na godz. 10.00 (...) 24.09.2013 roku wyniosła ok. 44 proc. - podała we wtorek Barbara Markowska-Wójcik, przewodnicząca Związku Zawodowego Pracowników Twórczych TVP Wizja. W referendum, którego inicjatorem jest właśnie Wizja, pracownicy mają się opowiedzieć, czy są za strajkiem w Telewizji Polskiej.

Głosowanie w głównej siedzibie TVP zostało przedłużone do środy do godz. 18.00. W zeszłym tygodniu zakończono już głosowanie w terenowych oddziałach spółki. Związek zawodowy Wizja podał właśnie już jego nieoficjalne wyniki z 11 z 16 ośrodków regionalnych. Spośród 553 oddanych tam głosów, za strajkiem opowiedziało się 433 pracowników, przeciw było 33, wstrzymało się 83, a cztery głosy były nieważne.

Najwyższą frekwencję zanotowano w TVP Rzeszów (81 proc.), TVP Wrocław (80 proc.) i TVP Łódź (63 proc.), a najniższą w TVP Kraków (37 proc.) i TVP Katowice (33 proc.). Do strajku dojdzie, jeśli frekwencja w całym referendum przekroczy 50 proc., a większość głosujących zagłosuje za akcją protestacyjną. Do głosowania uprawnionych jest 3452 etatowych pracowników TVP.

Referendum jest konsekwencją trwającego od czterech lat sporu zbiorowego między zarządem TVP a Wizją. Związkowcy sprzeciwiają się modelowi zatrudnienia w Telewizji Polskiej, w którym część obowiązków, które mogłyby wykonać osoby na stale zatrudnione, zlecano pracownikom zewnętrznym.

Kulminacja konfliktu nastąpiła w ostatnim czasie w związku z ogłoszonym przez kierownictwo spółki planem reorganizacji kadrowej. Zakłada on, że ok. 550 pracowników etatowych (głównie dziennikarzy, a także grafików, montażystów i charakteryzatorów) jesienią br. ma zostać przeniesionych do wybranej w przetargu firmy zewnętrznej, gdzie zostanie im zagwarantowane zatrudnienie przez rok (przeczytaj więcej na ten temat).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz bliżej strajku w TVP. Oddziały regionalne są na “tak”

22 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zły
Każdy głos się liczy. TVP powinna pozostać TVP. ATM niech sobie poszuka innego dworaka.
56 13
odpowiedź
User
prawie łepkowska
SUPERKINO. Zapraszamy na film "Bez sentymentów czyli historia pewnej telewizji". Urzędnicy resortu kultury są wprowadzaniu do największej firmy medialnej w kraju i mają zadanie: ZNISZCZYĆ, SPRYWATYZOWAĆ i ODBUDOWAĆ jako stację komercyjną, której udziałowcami będą ludzie ze świecznika biznesowego i politycznego. Mają wolną rękę, jedynym hamulcem jest czas. Nie mogą tego zrobić zbyt szybko, jesteśmy przecież w środku Europy, wszyscy patrzą. Rozłożenie firmy na łopatki rozciągnęli więc na lata. Umówili się z wysoko postawionymi kolegami, że nie będzie ruchów mających na celu uzdrowienie finansów publicznej spółki. Tak łatwiej będzie wytłumaczyć postępujący rozkład. W międzyczasie zaczęli gmerać w ramówkach. Na śmietniku historii wylogowali zarówno ludzie, jak i programy, które widzowie lubili, które zapewniały przychody. Na antenie szły marne produkcje kolegów oraz seriale, które wcześniej odrzuciły media prywatne. W strukturach firmy pojawiały się za to osoby, które położyły już niejeden medialny projekt oraz trzeci garnitur medialnych postaci usunięty wcześniej z mediów komercyjnych. Udziały, oglądalność i wpływy zaczęły spadać momentalnie. melduję wykonanie zadania - miał powiedzieć udający się na placówkę były już włodarz publicznej tv... Jaki będzie zakończenie tego filmu? Co zrobi premier? Czy to koniec firmy, która jeszcze 5 lat temu była rekinem runku? Obawiam się, że w TVP tego nie zobaczymy. Dlaczego? TVP wcześniej padnie.
50 14
odpowiedź
User
tvprezydencka
ekipa Komorowskiego zajęła tvp, żeby szefcio wygrał wybory i następne pięć lat był naszym najdroższym politykiem. szefcio zajął radę nadzorczą i zarząd. prezesem mianował kolesia z partii, który na niczym się nie zna. raz tak, raz siak fiknie udeckiego kozła. chcą przejąć partię tuska i zrobić nam udecki prl z ludzką twarzą. czerwoni są przy nich czarni, a czarni to bolszewicy.
43 16
odpowiedź
User
Wojtek
Po co te głupie,złośliwe komentarze-w zasadzie polityczne!Pracowałem długo w TVP i mam pewną perspektywę oceny.Najgorzej było za rządów PiS-u!!!!!!!!!!!!!!!!!!Wtedy to dopiero przyszła banda kolesi,ludzi kompletnie,ale kompletnie przypadkowych i wszelkiej maści dzieci królika.Gdyby nie nieliczna grupa starszych stażem pracowników-fachowców,to całe TVP by się rozleciało!Zdaje się,że czeka nas niedługo powrót tej ekipy.Ludzie,po co Wam strajki,ta firma zaraz się sama rozleci!Szukajcie sobie nowej pracy
25 39
odpowiedź
User
marian
TVP Katowice 33 proc. za strajkiem... czyli jakies 20 osób... no to Nachel zapunktuje bo to albo jego kolesie z czasów TVP stanu wojennego albo towarzystwo zostalo spacyfikowane
17 27
odpowiedź