SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz lepsze nastroje wśród polskich przedsiębiorstw

Wskaźnik BIG, który mierzy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, w czerwcu 2013 r. sięgnął 9,05 pkt., co oznacza o ponad 3 pkt. wyższy wyniki niż w marcu. Mimo to, obecny poziom indeksu jest nieznacznie gorszy niż rok temu - wynika z raportu BIG InfoMonitor.

Po trudnym początku 2013 roku, nastąpiła istotna poprawa nastrojów wśród zdecydowanej większości badanych firm.

Główny indeks BIG wzrósł o 3,63 pkt. wobec marca i obecnie wynosi 9,05 pkt. Jest to jednak niższy poziom niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Na obecny poziom wartości wskaźnika wpływ mają bardziej pozytywne oceny sytuacji w prawie wszystkich badanych branżach. Wyjątkiem są przedstawiciele dostawców usług masowych - w tej grupie wskaźnik spadł o blisko 7 pkt.

Tymczasem Wskaźnik BIG dla przedsiębiorców wzrósł o 18,8 pkt. i obecnie wynosi 9,42 pkt. Równie wysoki wzrost nastąpił wśród firm z branży dostawców usług finansowych, gdzie indeks od ostatniego badania wzrósł o 9,3 pkt.

Mimo że od 2012 roku sytuacja w branży turystycznej stabilizuje się i wykazuje terminowością w regulowaniu zobowiązań płatniczych, to i tak 78% respondentów uważa, że nieterminowe płatności to poważna bariera. Duży wpływ na sytuację finansową w tej branży ma sezonowość oferowanych usług.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy o 2 pkt. proc. zwiększyła się grupa respondentów, która uważa nieterminowe regulowanie należności w ich branży za zjawisko występujące rzadko. Obecnie jest ich 41%. W tym samym czasie o 1 pkt. proc. spadła liczba ankietowanych, którzy oceniają zjawisko nieterminowego regulowania zobowiązań jako częste - tego zdania jest obecnie 58% badanych firm.

W czerwcu wzrosła liczba przedsiębiorstw, które otrzymują więcej niż 75% płatności w terminie - grupa ta zwiększyła się o 4 pkt. proc. i wynosi 44%. Z raportu wynika również, że już od ponad roku powiększa się grono firm, które otrzymały w terminie ponad 90% należności.

Obecnie blisko 3/4 ankietowanych (72%) jest zdania, że spowolnienie gospodarcze ma zdecydowany i negatywny wpływ na wyniki finansowe ich firmy. Najgorzej sytuacja przedstawia się wśród respondentów z branży finansowej, gdzie 84% badanych odczuło skutki pogarszającej się koniunktury gospodarczej. Jeszcze pół roku temu 16% badanych z tej branży spodziewało się zmiany sytuacji finansowej na gorszą. W ocenie 1/4 ankietowanych spowolnienie gospodarcze nie wpłynęło w żaden sposób na wyniki finansowe ich firm, a tylko 2% badanych uważa, że pogarszająca się sytuacja gospodarcza wpłynęła pozytywnie na ich budżet.

Dołącz do dyskusji: Coraz lepsze nastroje wśród polskich przedsiębiorstw

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl