SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz młodsze dzieci korzystają z portali społecznościowych

77 proc. dzieci w wieku 13-16 lat i 38 proc. dzieci w wieku 9-12 lat w UE posiada profil w jednym z portali społecznościowych - wynika z ogólnoeuropejskiego sondażu przeprowadzonego przez Komisję Europejską.

Coraz młodsze dzieci korzystają z portali społecznościowych

Jednocześnie jedna czwarta dzieci korzystających z portali społecznościowych, takich jak Facebook, Hyves, Tuenti, Nasza-Klasa, SchuelerVZ, Hi5, Iwiw lub Myvip, przyznaje, że ich profil jest "publiczny", co oznacza, że każdy może go zobaczyć, a w wielu przypadkach profile zawierają ich adresy lub numery telefonów.

"Z portali społecznościowych korzysta coraz większa liczba dzieci, ale wiele z nich nie podejmuje właściwych działań, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo w internecie, narażając się w ten sposób na zagrożenia, nękanie i próby uwodzenia przez internet. Wszyscy operatorzy portali społecznościowych powinni zatem natychmiast wprowadzić domyślne ustawienia dla profili nieletnich użytkowników, pozwalające na dostęp tylko znajomym z zatwierdzonej listy i uniemożliwiające dostęp za pośrednictwem wyszukiwarek. Wszyscy operatorzy, którzy nie podpisali jeszcze unijnego Porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych, powinni niezwłocznie do niego przystąpić, tak by zapewnić bezpieczeństwo naszych dzieci" - powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Opublikowane przez sieć "EUKidsOnline" wyniki sondażu przeprowadzonego na grupie 25 tys. młodych ludzi w 25 krajach europejskich pokazują, że 38 proc. dzieci w wieku 9-12 lat przyznaje, że ma profil w portalu społecznościowym, przy czym odsetek ten wynosi od 70 proc. w Holandii do 25 proc. we Francji. Portale społecznościowe są nawet jeszcze bardziej popularne wśród nastolatków, ponieważ 77 proc. dzieci w wieku 13-16 lat twierdzi, że posiada profil w takim serwisie.

Wśród dzieci w wieku 9-12 lat 15 proc. przyznaje, że ma ponad 100 kontaktów w swoim profilu, przy czym najwyższy odsetek odnotowano na Węgrzech – 47 proc. Wśród nastolatków w wieku 13-16, dzieci z Belgii, Danii, Grecji, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Szwecji i Wielkiej Brytanii mają częściej ponad 100 kontaktów w porównaniu z dziećmi z innych krajów.

Jedna czwarta dzieci korzystających z portali społecznościowych twierdzi, że ich profil jest publiczny. Jedna piąta dzieci, których profil ma charakter publiczny, przyznaje, że w profilu znajduje się ich adres lub numer telefonu. W 15 spośród 25 państw członkowskich, w których przeprowadzono sondaż, dzieci w wieku 9-12 lat mają dostępne publicznie profile częściej niż dzieci w wieku 13-16 lat.

Jedynie 56 proc. dzieci w wieku 11-12 lat twierdzi, że wie, w jaki sposób zmienić ustawienia dotyczące prywatności w swoim profilu w portalu społecznościowym. Starsze dzieci mają większe umiejętności w tym zakresie – 78 proc. nastolatków w wieku 15-16 lat przyznaje, że wie, jak zmienić te ustawienia.

Komisja Europejska monitoruje wdrażanie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych w UE zawartych w dobrowolnym porozumieniu podpisanym przez operatorów portali społecznościowych, w którym zobowiązali się oni do wdrożenia szeregu środków w ramach swoich usług, aby zapewnić bezpieczeństwo nastoletnich użytkowników.

Komisja zapowiedziała, że opublikuje wkrótce pierwsze wyniki dotyczące oceny wdrażania Porozumienia w sprawie zasad bezpieczniejszego korzystania z portali społecznościowych dla UE podpisanego przez następujące portale: Arto, Bebo, Facebook, Giovani, Hyves, IRC Galleria, MySpace, Nasza-Klasa, Netlog, One.lt, Rate, SchuelerVZ, Tuenti i Zap.
 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz młodsze dzieci korzystają z portali społecznościowych

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kruka
czy ktos korzystal z apliakcji do monitoringu social media od erutio? (www.erudito.pl) Czy sprawdzi sie np. do sledzenia opinii o dziecku itp.?
odpowiedź