SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz mniej kobiet w roli ekspertek w telewizji. Najczęściej zapraszano minister Annę Moskwę

Z 24 proc. w 2021 r. do 21 proc. w 2022 roku spadł udziału kobiet występujących jako ekspertki w najpopularniejszych telewizyjnych serwisach informacyjnych w Polsce - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Najczęściej w polskich mediach występują polityczki - Anna Moskwa, Ursula Vonder Leyen i Marlena Maląg.

Anna Moskwa w TVP, fot. screen z YouTubeArticle

Analiza wystąpień kobiet w największych stacjach telewizyjnych w kraju, kolejny raz pozwala wysnuć wnioski, że w mediach wciąż daleko do parytetu płci.

Analitycy IMM przeanalizowali łącznie 1 485 materiałów z głównych telewizyjnych serwisów informacyjnych w Polsce - jak "Fakty" TVN, "Panorama" z TVP2, "Teleexpress" i "Wiadomości" z TVP1 oraz "Wydarzenia" Polsatu za okres 1-31 października 2022 roku.

Analiza wykazała spadek obecności kobiet jako ekspertek, komentatorek lub gościn w głównych telewizyjnych wydaniach informacyjnych o 3 p.p w odniesieniu do października 2021 roku.

Informacje zdominowane przez mężczyzn

Na podium pierwszej 10. najczęściej wypowiadających się o polityce osób znaleźli się kolejno Donald Tusk, Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. Pierwsza i jedyna kobieta w tym zestawieniu jest dopiero na 9. miejscu i jest to Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. Omawiane kwestie w ramach tego obszaru dotyczyły kolejno bieżących wydarzeń na scenie politycznej, kryzysu energetycznego, sądownictwa i służb bezpieczeństwa, dalej edukacji, inflacji, zdrowia oraz obrony narodowej. Zaobserwowano, że w żadnej monitorowanej stacji nie było informacji o koronawirusie.

 

Kobiety nieco częściej, chociaż wciąż mało, wypowiadały się o tematach sportowych i kulturalnych.

- Mamy w Polsce mało polityczek, dlatego w tym zakresie kobiecy głos w programach informacyjnych jest w mniejszości lub nie ma go wcale. Może to mieć wpływ na utrzymywanie się dyskryminujących schematów – w końcu najpopularniejsze telewizyjne serwisy każdego wieczora śledzi średnio 6 milionów Polaków. Gdy w ubiegłym roku badaliśmy rozpoznawalność medialną polskich polityków, na liście 100. osób, które regularnie były zauważalne w mediach, znalazło się zaledwie 18 kobiet! Nie napawa optymizmem również fakt, że pierwsza kobieta w tym zestawieniu pojawia się dopiero na 22. miejscu – komentuje Monika Ezman, dyrektorka centrum zarządzania jakością i kierowniczka działu analiz w IMM.

Sportowczynie widoczne w mediach

Analiza Instytutu Monitorowania Mediów na zlecenie "Forbes Women" potwierdza, że w październiku 2022 roku w tematach sportowych na wizji najpopularniejszych serwisów telewizyjnych najczęściej pojawiał się Robert Lewandowski w związku z Plebiscytem "France Football" Złota Piłka.

Na drugim i trzecim miejscu znalazły się już polskie siatkarki Joanna Wołosz i Kamila Witkowska, które wypowiadały się w kontekście MŚ 2022. W dziesiątce najczęściej występujących kobiet na wizji jest także zasłużona Iga Świątek, która między innymi udzieliła wywiadu dla TVP po zwycięstwie w Roland Garros.

Anna Moskwa najczęściej zapraszana do mediów

Badanie pozwoliło również wykazać, które kobiety wypowiadają się najczęściej. W porównaniu z liczbą najczęstszych wypowiedzi mężczyzn (579) liczba płci przeciwnej wciąż jest bardzo niska. Na pierwszym miejscu znalazła się już wcześniej wspomniana minister Anna Moskwa (22 razy), tuż za nią Ursula Vonder Leyen (21 razy), Marlena Maląg (15 razy), Barbara Nowacka (12 razy), Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (9 razy), Liz Truss (7 razy), Paulina Hennig-Kloska (6 razy), Elżbieta Witek (6 razy), niemiecka minister obrony Annalena Baerbock (6 razy) i Aleksandra Nowara (6 razy).

Badanie polegało na wyodrębnieniu liczby wypowiedzi kobiet i mężczyzn występujących w badanym okresie w ww. programach w roli komentatorów wydarzeń oraz ekspertów z różnych dziedzin. W analizie, przeprowadzonej na zlecenie "Forber Women", uwzględniono również osoby publiczne i funkcjonariuszy administracji państwowej. Jeżeli w jednym materiale kilkukrotnie wypowiadała się ta sama osoba, w końcowym zestawieniu pod uwagę brane jest to jako jedno unikalne wystąpienie. Analiza nie obejmuje dodatkowych części redakcyjnych, jak na przykład sportu i pogody przed i po programie. Nie uwzględnia również wypowiedzi prezenterów i reporterów danych stacji telewizyjnych.

Dołącz do dyskusji: Coraz mniej kobiet w roli ekspertek w telewizji. Najczęściej zapraszano minister Annę Moskwę

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
2de3rwfd
mniej szmaciarek, znaczy dobrze
odpowiedź
User
Mirek
Skoro nie powinniśmy patrzeć na płeć eskperta, to nie powinno być analiz ilości kobiet w telewizji. Żyjemy w świecie, w którym kobiety mają równe prawa w przeciwieństwie do niektórych systemów.
odpowiedź
User
zawer
Czyli co albo zapraszamy ludzi kompetentnych albo tworzymy sztuczną równowage przez co przekaz będzie dużo gorszy
odpowiedź