SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej groźnych adresów internetowych z końcówką .pl, na czele mattfoll.eu.interiowo.pl

W 2014 r. zanotowano 593 tysiące zgłoszeń o złośliwych adresach URL w domenie .pl - informuje CERT Polska. Dzienna liczba zgłoszeń wzrosła o 300, a najbardziej groźną domeną jest mattfoll.eu.interiowo.pl.

fot. Shutterstock.comArticle

CERT Polska, zespół zajmujący się bezpieczeństwem w internecie w ramach instytutu badawczego NASK, w komunikacie przesłanym Wirtualnemedia.pl podkreśla, że adres URL nie oznacza jedynie konkretnej strony www. Chodzi bowiem o szersze pojęcie, które dotyczy lokalizacji w sieci różnych zasobów internetowych, na przykład plików, które mogą okazać się niebezpieczne dla użytkowników.

W ub.r. do CERT Polska napłynęło 593 tys. zgłoszeń o złośliwych adresach URL w domenie .pl, co oznacza 1652 powiadomień dziennie. Analitycy zwracają uwagę, że jest to średnia o 300 zgłoszeń wyższa niż ta zanotowana w 2013 r.

Najwięcej przyjętych zgłoszeń (prawie 47 tys.) dotyczyło domeny mattfoll.eu.interiowo.pl, na drugim miejscu z wynikiem ponad 12,8 tys. znalazła się domena premiumfilmy.pl, a na trzecim – interiowo.pl, w sprawie której napłynęlo z górą 7,7 tys. zgłoszeń.

Raport zwraca uwagę na fakt, że nie wszystkie złośliwe adresy URL są prowadzone w Polsce. Oprócz naszego kraju Niemcy, Holandia i Francja należą do państw, w których hostowanych jest największa liczba złośliwych domen z końcówką .pl.

- Należy podkreślić, że żaden podmiot działający samodzielnie nie jest w stanie sprawić, że sieć internetowa w Polsce stanie się wolna od zagrożeń. Wymierne efekty może przynieść tylko współpraca wszystkich jednostek zaangażowanych w poprawę stanu cyberbezpieczeństwa - zaznacza w komentarzu do raportu Przemysław Jaroszewski z zespołu CERT Polska.

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej groźnych adresów internetowych z końcówką .pl, na czele mattfoll.eu.interiowo.pl

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl