SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej Polaków korzysta z bankowości internetowej. 16 mln w 2015 r.

Liczba aktywnych klientów bankowości internetowej przekroczy 10 mln na koniec września tego roku, zaś do 2015 roku sięgnie ok. 16 mln, prognozuje Związek Banków Polskich (ZBP).

Coraz więcej Polaków korzysta z bankowości internetowej. 16 mln w 2015 r.

"Spodziewam się, że do 2015 roku liczba podpisanych umów bankowości elektronicznej zwiększy się  do 21 mln, a aktywnie korzystających z niej klientów będzie  ok. 16 mln"- powiedział prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, komentując opublikowany raport NetB@nk nt. bankowości internetowej i płatności bezgotówkowych.

Prezes dodał, że w ciągu 3-4 lat Polska stanie się krajem "przyjaznym dla obrotu bezgotówkowego", tj. tańszym i bezpieczniejszym.

"Rocznie z tytułu skali obrotu bezgotówkowego tracimy 1% PKB, czyli jakieś kilkanaście miliardów złotych rocznie. Do 2018-2019 roku realnie w skali roku powinniśmy zaoszczędzić 4-5 mld zł przy obecnych wielkościach tego obrotu"- podkreślił Pietraszkiewicz.

Na koniec I kw. z bankowości elektronicznej aktywnie (co najmniej 4 transakcje miesięcznie) korzystało 9,3 mln Polaków, co oznacza wzrost o blisko 300 tys. w od początku roku oraz o 2,7 mln (19,5%) rok do roku.  Liczba klientów posiadających dostęp do bankowości internetowej wzrosła o podobną liczbę osób i wyniosła 16,5 mln na koniec marca.

"Jeśli tempo przyrostu klientów będzie podobne do tego, jakie obserwowaliśmy  w poprzednich kwartałach, to na koniec września tego roku powinniśmy przekroczyć granicę 10 milionów aktywnych klientów" - zaznaczył prezes.

Przedstawiciele MSP podkreślili także pozytywny trend w bankowości internetowej dla małych i średnich firm.

Liczba klientów tego segmentu, mających podpisaną umowę wyniosła 1,61 mln na koniec I kw. i wzrosła o 10,3% r/r. Wzrosła także liczba aktywnych klientów bankowości elektronicznej – o 6,4% r/r do 1,03 mln na koniec marca.

Średnia wartość transakcji, dokonywanych przez klientów indywidualnych za pośrednictwem Internetu w ciągu miesiąca wzrosła o 20% r/r i wyniosła 6,6 tys. zł w I kw.

Wartość transakcji dokonanych kartami debetowymi wyniosła 78,26 mld zł na koniec marca i była wyższa o 9,2% w skali roku, zaś wartość transakcji przy użyciu kart kredytowych wzrosła o 1,7% r/r do 6,99 mld zł, przy jednoczesnym spadku liczby tych kart do 8,54 mln, tj. o 3,5% w skali roku.

W przypadku kart kredytowych ich liczba wyraźnie spadła na przestrzeni ostatnich pięciu kwartałów, a w ciągu minionych 12 miesięcy o ponad 16%.  ZBP ocenia, ze liczba blisko 11 milionów kart kredytowych na koniec 2009 roku, nie zostanie szybko osiągnięta ponownie ze względu na zaostrzone kryteria przyznawania kart tego typu przez banki.

Liczba kart debetowych w ostatnich latach systematycznie rosła. Od końca 2006 do końca I kw. 2011 roku wzrosła o ponad 6 mln i na koniec marca wyniosła 23,1 mln, co oznacza wzrost o 4,1% w skali roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków korzysta z bankowości internetowej. 16 mln w 2015 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl