SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Coraz więcej Polaków korzysta z telefonów komórkowych i internetu, wydają na to średnio 49-55 zł miesięcznie

92 procent Polaków używa telefonów komórkowych, a 69 procent ma dostęp do internetu. Ponad 70 procent uważa, że polski rynek telekomunikacyjny zmienia się na lepsze - wynika z dorocznego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

fot. SamsungArticle

W br. korzystanie z telefonu komórkowego deklarowało w badaniu UKE 92 proc. respondentów. Oznacza to wzrost popularności komórek w porównaniu z ub.r., gdy odsetek użytkowników wynosił 88 proc.

Z telefonów komórkowych korzystają obecnie częściej mężczyźni (93 proc.) niż kobiety (91 proc.). Okazuje się też, że grupą najpowszechniej korzystającą z komórek są osoby w wieku 15 - 24 lata – 100 proc. respondentów z tego segmentu deklaruje posiadanie telefonu mobilnego. Najrzadziej posiadaczami komórek są z kolei Polacy, którzy przekroczyli 60 lat – 73 proc. z nich przyznaje się do używania telefonów komórkowych.

Wraz z rosnącą popularnością telefonii komórkowej spada liczba użytkowników korzystających z połączeń stacjonarnych. Według UKE obecnie posiadanie telefonu stacjonarnego potwierdza 24 proc. Polaków, przy czym najwięcej (36 proc.) użytkowników telefonii stacjonarnej znajduje się wśród najstarszych respondentów, którzy przekroczyli wiek 60. lat.

W br. w porównaniu z rokiem 2014 znacząco wzrosła liczba respondentów używających internetu - z 58 do 69 proc. Internautami są częściej mężczyźni (72 proc.) niż kobiety (66 proc.), a największy ich odsetek (97 proc.) znajduje się w grupie wiekowej 15-24 lata.

49 proc. badanych przez UKE deklaruje korzystanie z łączy stacjonarnych, które najbardziej rozpowszechnione (60 proc.) są w dużych miastach powyżej 200 tys. mieszkańców. Z kolei do posiadania internetu mobilnego przyznaje się 18 proc. respondentów badania, najczęściej (28 proc.) są to osoby w wieku 25-34 lata.

Większość Polaków (96 proc.) korzysta z dostępu do sieci w swoich domach, a ponad połowa (52 proc.) używa internetu codziennie. Badanie potwierdza też spadającą popularność kawiarenek internetowych - miejsca te odwiedza obecnie zaledwie 2 proc. respondentów.

Każdego dnia połowa badanych korzysta z poczty elektronicznej, 45 proc. odwiedza portale internetowe, a serwisy społecznościowe są odwiedzane codziennie przez 36 proc. Polaków. W porównaniu z tymi danymi mało popularne są gry online i korzystanie z takich usług jak VOD - deklaruje je jedynie 7 proc. respondentów.

Obecnie średnio Polacy płacą za dostęp do interenetu stacjonarnego 55 zł. Najtaniej (44 zł miesięcznie) kosztuje łącze o przepustowości do 1,99 Mb/s, najdroższy jest dostęp do usługi o prędkości ponad 100 Mb/s - trzeba za nią zapłacić średnio 70 zł.

Na podobnym poziomie jak w wypadku internetu stacjonarnego kształtuje się deklarowana przez respondentów średnia wysokość opłat za internet mobilny - wynosi ona 55 zł. 11 proc. badanych płaci miesięczne rachunki w wysokości ponad 71 zł, natomiast opłaty 30. proc. użytkowników wynoszą do 30 zł.

  • 1
  • 2

Dołącz do dyskusji: Coraz więcej Polaków korzysta z telefonów komórkowych i internetu, wydają na to średnio 49-55 zł miesięcznie

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jakub
Mniej więcej tyle wydaję w Plusie na telefon w abo i net mobilny. Bardzo praktyczny jest ten smart dom :)
odpowiedź
User
Piotr
No to witam w klubie. Choć akurat mam widocznie większy pakiet netu i mi to ponad 60 zeta z abonamentem telefonicznym kasuje. Ale jest i tak bardzo dobrze, bo telefonu i netu mobilnego taniej nigdzie indziej nie znalazłem.
odpowiedź
User
Anka
Co do Plusa, to polecam u nich teraz wyprzedaż świąteczną. Bardzo dobre telefony w przecenie. Sporo za 1 zł w niskich abonamentach. Warto się zainteresować. Pozdro!
odpowiedź