SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Coraz większe zainteresowanie kredytami odnawialnymi. Rośnie zadłużenie

Co trzeci bank odczuł wzrost zainteresowania kredytami odnawialnymi. Co prawda jest to zjawisko typowe dla okresu lipiec-wrzesień, lecz w tym roku trzeci kwartał prawdopodobnie był rekordowy.

Coraz większe zainteresowanie kredytami odnawialnymi. Rośnie zadłużenie

Na koniec sierpnia br. saldo zadłużenia osób prywatnych w rachunku bieżącym wzrosło o 1,59 mld zł w stosunku do lipca i po raz pierwszy w historii przekroczyło 12 mld zł. Co najmniej dziesięć banków deklaruje wzrost zainteresowania liniami kredytowymi ze strony klientów. Jednak najczęściej jest to wzmożone wykorzystanie już uruchomionych pożyczek w kontach, a nie zawieranie nowych umów. Statystycznie trzeci kwartał jest okresem, kiedy klienci banków najczęściej sięgają po środki w ramach kredytów odnawialnych. Od początku 2000 r. aż osiem razy największy wzrost zadłużenia w rachunku przypada na trzeci kwartał. Prawdopodobnie dzieje się tak ze względu na okres wakacyjny i początek roku szkolnego.

Duży wzrost zainteresowania kredytami odnawialnymi deklarują Alior Bank, mBank i MultiBank. W pierwszym z nich efekt ten dodatkowo wzmacnia szybki wzrost liczby rachunków osobistych. Większe wykorzystanie linii kredytowych odnotowały również: Bank BPH, BNP Paribas, BZ WBK, Credit Agricole (d. Lukas Bank) oraz Deutsche Bank. Z kolei tylko nieznaczny wzrost popytu stwierdziły Kredyt Bank i Raiffeisen Bank.

Część instytucji finansowych wykorzystała cykl podwyżek stóp procentowych do podniesienia kosztu zadłużenia w rachunku. Od kwietnia wzrosło oprocentowanie kredytów odnawialnych m.in. w Banku BPH, Getin Banku, Kredyt Banku, Banku Pekao i Toyota Banku. Z kolei Citi Handlowy podniósł cenę aneksu za podwyższenie kwoty przyznanego limitu. Z kolei na odwrót zachował się Polbank, który do końca miesiąca w ramach promocji nie pobiera prowizji za przyznanie pożyczki w koncie osobistym. Od 10 października promocję planuje również MultiBank, który nie będzie pobierał prowizji za podwyższenie limitu zadłużenia oraz za przeniesienie linii kredytowej z innego banku.

Pomimo wyższego niż przed kilkoma miesiącami oprocentowania, pożyczki w rachunku osobistym wciąż są korzystniejszym od kredytów gotówkowych rozwiązaniem dla zdyscyplinowanych klientów, którzy są w stanie spłacać zadłużenie bez ściśle określonego harmonogramu. Jednak brak samodyscypliny w połączeniu z mniejszymi wpływami na konto może oznaczać konieczność natychmiastowej spłaty całości zadłużenia – banki coraz częściej przed każdą rocznicą (odnowieniem) kredytu jeszcze raz skrupulatnie prześwietlają sytuację kredytobiorcy.

Zakładając ROR z myślą o uruchomieniu linii kredytowej w przyszłości warto rozważyć opcję droższego rachunku – w ostatecznym rozliczeniu może to być rozwiązanie tańsze ze względu na atrakcyjniejsze warunki pożyczki. Lecz wybierając kredyt odnawialny warto zwrócić uwagę nie tylko na tak oczywiste parametry jak prowizja i oprocentowanie, ale również na dodatki, które banki oferują w ramach linii pożyczkowych. Na przykład Bank Millennium, Citi Handlowy i Credit Agricole nie pobierają odsetek od zadłużenia, które trwa krócej niż siedem dni. Z kolei Raiffeisen Bank przy wybranych rachunkach daje możliwość nieoprocentowanego zadłużenia do 1 tys. zł.


Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Coraz większe zainteresowanie kredytami odnawialnymi. Rośnie zadłużenie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl