SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Jest zgoda na zmianę właściciela Emitela

Brytyjski fundusz inwestycyjny Cordiant Digital poinformował, że otrzymał zgodę antymonopolową od polskich władz na przyjęcie operatora radiotelekomunikacyjnego Emitel, znanego m.in. z nadawania kanałów naziemnej telewizji cyfrowej.

fot. Emitel fot. Emitel

W Polsce decyzje w sprawie takich transakcji musi zatwierdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W komunikacie dla inwestorów Cordiant zdradził, że zgoda na zakup Emitela to ważny krok w wieloetapowym procesie zatwierdzania zakupu przez organy regulacyjne. Fundusz dodał, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę polski złoty osłabił się wobec funta i wykazywał zwiększoną zmienność. W rezultacie firma postanowiła wdrożyć strategię zarządzania ryzykiem walutowym.

Emitel wyceniony na 352 mln funtów

Przez 8 ostatnich lat Emitel należał do amerykańskiego funduszu Alinda Capital Partners, który w 2021 roku przymierzał się do sprzedaży jego akcji na warszawskiej giełdzie. Na początku stycznia informowaliśmy, że spółkę przejmuje Cordiant Digital. Fundusz wycenił wówczas firmę na 352 mln funtów.

- Widzimy ważną rolę Emitela w dostarczaniu krytycznej infrastruktury cyfrowej w Polsce, w tym rozwoju krajowej infrastruktury 5G - stwierdza. - Emitel jest narodowym czempionem, który działa na terenie całego kraju w oparciu o silne fundamenty finansowe. Spółka charakteryzuje się atrakcyjnymi perspektywami wzrostu w takich obszarach, jak budowa infrastruktury telekomunikacyjnej, centra danych oraz rozwiązania typu smart city - wyliczał Steven Marshall, kierujący projektami infrastruktury cyfrowej w Cordiant.

W komunikacie wyliczono, że do Emitela należy m.in. 521 wież emisyjnych, infrastruktura do internetu rzeczy i smart city oraz sieci światłowodowe. Zauważono, że z nadawcami kanałów obecnych w naziemnej telewizji cyfrowej firma ma umowy na 10 lat.

Zobacz także: Maciej Pilipczuk w zarządzie Emitela

Właściciel Emitela będzie warty 1,1 mld funtów

Cordiant jest również właścicielem czeskiej firmy nadawczej CRA, która posiada 660 wież emisyjnych, 3730 km sieci światłowodowej. Do funduszu należy także DataGryd, amerykański operator centrów danych. Po przejęciu Emitela łączna wartość firmy przekroczy 1,1 mld funtów.

Spółka zwraca uwagę w komunikacie, że po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę jej operatorzy radiokomunikacyjni wspierają uchodźców. W Polsce Emitel w ramach multipleksu DAB+ Polskiego Radia nadaje sygnał ukraińskiego radia. Analogiczna emisja jest też prowadzona w Czechach.

Dołącz do dyskusji: Jest zgoda na zmianę właściciela Emitela

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kris
Krytyczna infrastruktura teleinformatyczna zarządzana przez zagraniczny kapitał.
odpowiedź
User
Antypis
Krytyczna infrastruktura teleinformatyczna zarządzana przez zagraniczny kapitał.


Wolałbyś aby pisiory przejęły kolejną spółkę? Przynajmniej tam misiewiczów nie ma. Trzymać zdala od Sasinów i suskich.
odpowiedź
User
Baba Yaga
przejąć i opanować TV nadawać tylko propagandowe Treści z Woronicza z Warszawy i Żwirki Wigury 80 z Torunia
odpowiedź