SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyberbezpieczeństwo i roaming wśród tematów spotkania ministrów UE ds. cyfrowych

Cyberbezpieczeństwo, roaming, prawa i zasady cyfrowe były głównymi tematami piątkowego spotkania Rady Unii Europejskiej ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii - poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

fot. Shutterstock.comArticle

Polskę na spotkaniu reprezentował sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński. Ministrowie ds. cyfrowych zastanawiali się m.in. czy UE potrzebuje katalogu zasad cyfrowych, i w jaki sposób wzmocnić kontrolę użytkownika nad danymi w rzeczywistości cyfrowej.

Ministrowie m.in. przyjęli podejście ogólne wobec dyrektywy ws. bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS2). Dyrektywa w warunkach rosnącej liczby cyberincydentów i cyberataków ma mieć kluczowe znaczenie dla podniesienia poziomu cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej i w państwach członkowskich - podkreśliło KPRM.

Problem z cyberbezpieczeństwem

W trakcie debaty na temat NIS2 Cieszyński zwrócił uwagę na to, że bez zapewnienia organom odpowiedzialnym za cyberbezpieczeństwo mechanizmu finansowania słuszne postulaty dyrektywy pozostaną wyłącznie na papierze. "Cyberbezpieczeństwo jest w 100 proc. kwestią paneuropejską. Dlatego proponujemy prace nad jednolitym mechanizmem zapewniającym stabilne finansowanie tego sektora" – zaznaczył Cieszyński.

W trakcie spotkania Prezydencja Słowenii przedstawiła również informacje dotyczące aktualnego stanu prac nad kluczowymi dokumentami UE dla sektora cyfrowego: rozporządzenia w sprawie roamingu międzynarodowego, aktu w sprawie zarządzania oraz rozporządzenia o e-prywatności.

Jak podkreślił Cieszyński, po wejściu taniego roamingu przeciętne zużycie danych za granicą wzrosło w Polsce 24 razy. "Musimy utrzymać tę zasadę. Walczymy o tani roaming dla wszystkich Europejczyków i liczymy, że decyzje zapadną jeszcze podczas spotkania z Parlamentem Europejskim" - podkreślił.

Ministrowie dyskutowali też na temat deklaracji praw i zasad cyfrowych dla Unii Europejskiej, którą Komisja Europejska planuje przedstawić w pierwszym kwartale 2022 r. Rada zastanawiała się, czy deklaracja ta powinna wyznaczać drogę naprzód na następną dekadę i stanowić pierwszy krok do ustanowienia globalnego punktu odniesienia wraz z tymi partnerami, którzy wyznają wartości demokratyczne UE, czy też na jakich komponentach sektora cyfrowego powinna skupiać się deklaracja.

Transformacja cyfrowa powinna mieć ludzką twarz

W ocenie Cieszyńskiego nie jest konieczne formułowanie na nowo i w osobnym dokumencie praw i zasad cyfrowych, których już teraz UE przestrzega. - Transformacja cyfrowa powinna mieć ludzką twarz, czyli opierać się na podstawowych prawach i wolności człowieka, demokracji i ochronie prywatności - dodał minister. Jego zdaniem UE powinna zadbać o to, aby po końcu IV fali pandemii nie pojawiła się znów fala dezinformacji na tematy związane z COVID-19.

Polska od lat zwraca uwagę na to, że wokół tematów, takich jak koronawirus czy rozwój technologii 5G koncentrują się ataki informacyjne na Europę i działania państw członkowskich powinny obejmować walkę z tym zjawiskiem - zaznaczyło KPRM.

Tematem dyskusji była też kontrola konsumentów i przedsiębiorców nad ich danymi w ramach usług cyfrowych. "Dostęp do danych to paliwo dla innowacji w nauce i biznesie. Powinniśmy wypracować standardy udostępniania danych na rzecz europejskich przedsiębiorców i należy poważnie rozważyć, czy w celu zbudowania zaufania wokół tego procesu rolę pasa transmisyjnego w tej dziedzinie nie należy powierzyć europejskim uczelniom" – powiedział Cieszyński.

Wyraził nadzieję, że przygotowywane i planowane przez UE regulacje prawne, takie jak akt o zarządzaniu danymi (Data Governance Act, DGA) czy akt o danych (Data Act, DA) zapewnią prawne mechanizmy zwiększające zaufanie do wymiany danych.

Rada przyjęła także sprawozdania z postępu prac dotyczące aktualnie procedowanych dokumentów: aktu o sztucznej inteligencji, projektu rozporządzenia o identyfikacji elektronicznej i usług zaufania oraz programu „Cyfrowa dekada”. Prace nad nimi w przyszłym roku będą kontynuowane pod przewodnictwem Francji.

Dołącz do dyskusji: Cyberbezpieczeństwo i roaming wśród tematów spotkania ministrów UE ds. cyfrowych

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl