SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Google ostrzega przed cyberatakiem wymierzonym w dziennikarzy i polityków

Google ostrzega przed niebezpieczeństwem cyberataków. Na celowniku hakerów z grupy APT28 znaleźli się politycy i dziennikarze.

Fot. PixabayArticle

Zagrożenie atakiem cyberprzestępców z roku na rok wzrasta, o czym świadczą coraz częstsze apele Google o zachowanie bezpieczeństwa w sieci. Firma wprowadzi w tym roku obligatoryjną weryfikację dwuetapową (2FA), która ma lepiej zabezpieczyć konta internetowe użytkowników. Co za tym idzie, wkrótce usługi Google będą wymagały podpięcia dodatkowego urządzenia w celu weryfikacji tożsamości.

Należy pamiętać, że groźba ataku hakerskiego wisi nad każdym użytkownikiem internetu. Tym razem Google w oświadczeniu wydał oficjalne ostrzeżenie dla dziennikarzy i polityków, których skrzynka pocztowa Gmail może być narażona. Firma ostrzegła ponad 14000 użytkowników o potencjalnym zagrożeniu poprzez wiadomość mailową.

Rosjanie powiązani z cyberatakiem

Jak wynika z danych udostępnionych przez Google za skierowaną w użytkowników poczty kampanią ma stać rosyjska grupa hakerską APT28, która jest również znana pod nazwą “Fancy Bear”. Pracownikom technologicznego giganta udało się zatrzymać część zainfekowanych wiadomości skierowanych do wpływowych polityków i dziennikarzy.

Shane Huntley, kierujący Grupą Analizy Zagrożeń Google'a, która zajmuje się monitorowaniem ataków sponsorowanych przez podmioty konkretnych państw, poinformował, że firma zidentyfikowała problem na początku września br. Ze względu na to, część użytkowników poczty Gmail otrzymała powiadomienie o zagrożeniu atakiem wspieranym przez rosyjski rząd. Dodał również, że aż 86 proc. ostrzeżeń wysłanych przez firmę w tym miesiącu jest następstwem ataku grupy „Fancy Bear”.

Co istotne, niemal wszystkie wiadomości pochodzące od grupy hakerskiej zostały zakwalifikowane już jako spam, dzięki czemu nie powinny stanowić zagrożenia dla większości użytkowników.

Ostrzeżenie od Google

Ostrzeżenie służy przede wszystkim do poinformowania użytkowników o potencjalnym niebezpieczeństwie cyberataku. Dlatego też czas najwyższy na lepsze zabezpieczenie swoich kont internetowych - powiedział Shane Huntley.

Cyberwojna

Sprawę skomentował również Erich Kron, były kierownik ds. bezpieczeństwa w 2. Regionalnym Centrum Cybernetycznym Armii Stanów Zjednoczonych - Cyberwojna jest już częścią współczesnej polityki, dlatego też ataki ATP (zaawansowane długotrwałe ataki) sterowane przez konkretne państwa nie są już dla nas niczym nowym, stanowią one jednak poważne zagrożenie.

Grupa APT28 znana również pod pseudonimem „Fancy Bear” działa najprawdopodobniej od 2004 roku. Według ekspertów jest ona ściśle powiązana z rosyjskim Główym Zarządem Wywiadowczym Sztabu Generalnego 85. jednostki wojskowej Głównego Centrum Służb Specjalnych 26165. APT28 jest oskarżana o udział w atakach na Hillary Clinton podczas kampanii prezydenckiej w USA w roku 2016. Celami ostatnich ataków mieli być również niemieccy i norwescy politycy.

Kampania informacyjna Google ma na celu uświadamianie społeczeństwa o zagrożeniu, jakie stanowią cyberprzestępcy. Firma zachęca równocześnie swoich użytkowników do skorzystania z programu zaawansowanej ochrony konta.

Dołącz do dyskusji: Google ostrzega przed cyberatakiem wymierzonym w dziennikarzy i polityków

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl