SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat wydał prawie 3 mld zł na swoje akcje, oszczędził 100 mln zł na dywidendzie

Od jesieni ub.r. Cyfrowy Polsat wydał 2,86 mld zł na skup własnych akcji. Obecnie ma walory stanowiące już 13,9 proc. swojego kapitału, więc o tyle obniżył swoje wydatki na dywidendę.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu - na którym decydujący głos ma, jako większościowy akcjonariusz, Zygmunt Solorz - o skupie przez firmę swoich akcji zdecydowało w listopadzie ub.r. Postanowiono, że spółka przejmie do 127,9 mln walorów, wydając maksymalnie 2,93 mld zł.

Firma zrealizowała skup w kilku transakcjach pakietowych. W listopadzie ub.r. w ramach wezwania skierowanego do mniejszościowych inwestorów kupiła 11,77 mln swoich akcji po 35 zł za sztukę, płacąc 411,89 mln zł. Równocześnie w dwóch transakcjach pakietowych za 54,8 mln walorów zapłaciła 1,92 mld zł.

W br. skupowała swoje walory po niższej cenie: pod koniec maja nabył 17,67 mln akcji (z czego 13,07 mln od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2) po 22,28 zł za sztukę, wydając 393,65 mln zł.

Łącznie od jesieni ub.r. Cyfrowy Polsat przejął 88,84 mln akcji stanowiących 13,89 proc. jego kapitału i dających 10,85 proc. na walnym zgromadzeniu (przy czym zgodnie z kodeksem spółek handlowych spółka nie wykonuje praw udziałowych z akcji własnych). Przeznaczył na to, licząc z kosztami towarzyszącymi transakcjom, 2,86 mld zł.

Cyfrowy Polsat oszczędza na dywidendzie

Skup własnych akcji i pierwsze wezwanie zostało ogłoszone przez Cyfrowy Polsat na ponad miesiąc przed prezentacją nowej strategii holdingu. - Zdaję sobie sprawę, że w obliczu wyzwań, których chcemy się podjąć, część spośród obecnych akcjonariuszy może nie mieć intencji dalszego pozostawania inwestorami Grupy. Może uznać, że skoro Grupa osiągnęła pewien etap rozwoju, to mogą chcieć wyjść ze swojej inwestycji, nie widząc się jako akcjonariusze Grupy, rozwijającej swoją działalność również w nowych obszarach. Stąd moja propozycja, która umożliwi sprzedaż akcji po godziwej cenie, którą wspólnie dotychczas zbudowaliśmy - wyjaśniał wtedy Zygmunt Solorz.

Posiadanie sporego pakietu swoich akcji pozwala Cyfrowemu Polsatowi ograniczać koszty dywidendowe, ponieważ walory własne nie uczestniczą w wypłatach z zysku. W grudniu br. firma przekaże inwestorom 660,8 mln zł, po 1,20 zł na akcję (na walnym zgromadzeniu o podwyższenie kwoty dywidendy z 1 do 1,20 zł wnioskował Zygmunt Solorz).

Gdyby Cyfrowy Polsat nie nabył żadnych swoich walorów, przy takiej wysokości dywidendy musiałby wypłacić akcjonariuszom 106,6 mln zł więcej. Zresztą w ub.r. na dywidendę po 1,20 zł na akcję wydał 767,4 mln zł.

Dużo hojniej zyskiem z akcjonariuszami firma dzieli się od trzech lat: w 2019 roku przekazała im 594,8 mln zł (po 93 grosze na akcje), a w 2020 roku - 639,5 mln zł (1 zł na akcję).

Cyfrowy Polsat wchodzi w energetykę i nieruchomości

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w ramach strategii do 2026 roku zapowiedziała zainwestowanie 5,5 mld zł w zeroemisyjną energetykę. Jedną z tych inwestycji ma być objęcie za 800,5 mln zł 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

To jeden z projektów w ramach nowej strategii Cyfrowego Polsatu, zakładającej m.in. zainwestowanie 5,5 mld zł do 2026 roku w sektor odnawialnej energetyki.

W maju Cyfrowy Polsat zaprezentował model zasilanego wodorem autobusu NesoBus. W połowie przyszłego roku ma ruszyć jego seryjna produkcja. Natomiast we wrześniu ub.r. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, ogłosili rozpoczęcie wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

W pierwszej połowie czerwca br. ZE PAK podał, że jego spółka zależna zdecydowała się kupić od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind. To część projektu inwestycyjnego obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskie kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma wiatrowa ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł. Zaznaczono, że spółka zależna ZE PAK maksymalnie 236,4 mln zł zamierza pożyczyć od Cyfrowego Polsatu.

Na początku kwietnia Cyfrowy Polsat zawarł umowę kupna - od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 - 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł.

Natomiast na przełomie ub. i br. zarejestrowano kilkanaście spółek z „Portem Praskim” w nazwie, należących do firmy Port Praski lub Pantanomo. W ich radach nadzorczych są Zygmunt Solorz z synami Tobiasem Solorzem i Piotrem Żakiem, a także inni menedżerowie z holdingu Solorza: Maciej Stec, Tomasz Szeląg i Jarosław Grzesiak.

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów o 2 proc. do 3,228 mld zł zanotowała spadek zysku netto z 541,7 do 282,7 mln zł. Firma na koniec czerwca miała 13,349 mln sprzedanych usług oraz 5,99 mln indywidualnych klientów abonamentowych i 68,8 tys. firmowych.

Zygmunt Solorz bezpośrednio i poprzez wehikuły inwestycyjne ma walory stanowiące 46,46 proc. kapitału i 60,53 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Cyfrowego Polsatu. W czwartek po południu kurs akcji firmy wynosił 17,90 zł, od początku stycznia br. zmalał o 45 proc. Indeks WIG20 stracił w tym czasie 33,2 proc.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat wydał prawie 3 mld zł na swoje akcje, oszczędził 100 mln zł na dywidendzie

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Ger
Skup skupem a cena pikuje 😀
odpowiedź