SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat z niższą rekomendacją giełdową. Analityk dziwi się, że telekomy nie podnoszą mocno cen

Haitong Bank, w raporcie z 23 sierpnia, obniżył cenę docelową akcji Cyfrowego Polsatu do 21,7 zł z 22,9 zł poprzednio, utrzymując rekomendację "neutralnie".

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweZygmunt Solorz, fot. materiały prasowe

Niższa wycena akcji telekomu to efekt skorygowania prognozy EBITDA na lata 2022-2023 odpowiednio o 2 proc. i 1 proc., ze względu na szybszy wzrost kosztów operacyjnych niż przychodów.

- Warto jednak zaznaczyć, że trend ten może ulec odwróceniu w przyszłości, jeśli ARPU przyspieszy i uwolni dźwignię operacyjną w segmencie telekomunikacja/płatna telewizja - dodano w raporcie.

Ceny nie rosną przez presję konkurencyjną?

Autor rekomendacji, Konrad Księżopolski, jest zdziwiony niechęcią polskich operatorów do wyraźnego podnoszenia cen. Zwraca uwagę m.in. że miesięczny koszt usług telekomunikacyjnych (średnie ARPU) w Polsce jest nadal jednym z najniższych w UE.

- Z jednej strony, może to być częściowo wynikiem utrzymującej się presji konkurencyjnej na rynku telekomunikacyjnym. Z drugiej, pojawiają się pierwsze sygnały o podwyżkach cen na rynku - ocenił analityk.

- Biorąc pod uwagę konkurencję rynkową w Polsce, uważamy że operatorzy wolą pozostać ostrożni w podnoszeniu cen, ponieważ niski wskaźnik rezygnacji i stabilna baza RGU to dla nich nadrzędny cel. Ponadto, każda zmiana cen ofertowych będzie miała pełny wpływ na ARPU i przychody dopiero po upływie 24 miesięcy (kiedy wszystkie umowy zostaną przedłużone) - dodał.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/klauzula-inflacyjna-w-umowie-jak-dziala-orange-t-mobile-inea-jaka-podwyzka-cyfrowy-polsat-upc-play ##

Księżopolski uważa, że w obliczu kryzysu energetycznego wywołanego wojną w Ukrainie, projekty Cyfrowego Polsatu związane z zieloną energią mogą okazać się bardziej opłacalne w dłuższej perspektywie. W krótkim terminie, w szczycie cyklu nakładów kapitałowych, czyli latach 2023-2024, wysokie koszty finansowe i ryzyko związane z wypłatą dywidendy w 2023 r. sprawiają, że akcje Cyfrowego Polsatu mogą być mniej atrakcyjne dla inwestorów krótkoterminowych.

Akcje Cyfrowego Polsatu staniały o ponad 40 proc.

W zeszłym tygodniu grupa Cyfrowy Polsat podała wyniki finansowe za minione półrocze. W drugim kwartale przy wzroście przychodów o 2 proc. do 3,228 mld zł zanotowała spadek zysku netto z 541,7 do 282,7 mln zł. Na koniec czerwca miała 13,349 mln sprzedanych usług oraz 5,99 mln indywidualnych klientów abonamentowych i 68,8 tys. firmowych.

W środę na koniec sesji giełdowej kurs Cyfrowego Polsatu wynosił 19,94 zł, od początku br. zmalał o 42,6 proc.

Cyfrowy Polsat wchodzi w energetykę i nieruchomości

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w ramach strategii do 2026 roku zapowiedziała zainwestowanie 5,5 mld zł w zeroemisyjną energetykę. Jedną z tych inwestycji ma być objęcie za 800,5 mln zł 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

Niedawno grupa Cyfrowy Polsat zaprezentowała model zasilanego wodorem autobusu NesoBus. W połowie przyszłego roku ma ruszyć jego seryjna produkcja.

Takie projekty realizuje też należąca do Zygmunta Solorza grupa ZE PAK. W ub.r. uruchomiła farmę fotowoltaiczną w wielkopolskiej miejscowości Brudzew o mocy 70 MWp oraz zapowiedział budowę, kosztem ok. 500 mln zł, podobnej farmy w miejscowości Przykona.

W marcu br. firma ogłosiła współpracę z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii za ok. 0,5 mld zł oraz plan budowy wspólnie z duńskim koncernem Ørsted farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Na początku kwietnia Cyfrowy Polsat zawarł umowę kupna - od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 - 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł.

Natomiast na przełomie ub. i br. zarejestrowano kilkanaście spółek z „Portem Praskim” w nazwie, należących do firmy Port Praski lub Pantanomo. W ich radach nadzorczych są Zygmunt Solorz z synami Tobiasem Solorzem i Piotrem Żakiem, a także inni menedżerowie z holdingu Solorza: Maciej Stec, Tomasz Szeląg i Jarosław Grzesiak.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, bezpośrednio i poprzez wehikuły inwestycyjne ma walory stanowiące 62,04 proc. kapitału i 70,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z zeszłorocznego zysku firma wypłaci 660,8 mln zł dywidendy, po 1,20 zł za akcję.

 

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat z niższą rekomendacją giełdową. Analityk dziwi się, że telekomy nie podnoszą mocno cen

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Adrian
Co ten analityk wie o rynku? Podnoszą ceny, gdy przedłuża się umowę, a ceny dla nowych klientów też przecież poszły w górę.
odpowiedź