SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat chce pozyskać do 1 mld zł z kredytu lub obligacji

Cyfrowy Polsat zamierza do marca przyszłego roku pozyskać do 1 mld zł w formie kolejnej transzy kredytu lub emisji obligacji. Firma zaczyna szacować możliwe warunki tego finansowania.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W komunikacie giełdowym poinformowano, że działania rozpoczęte przez Cyfrowy Polsat w środę „będą zmierzały do oszacowania możliwych warunków finansowych i umownych dotyczących pozyskania nowego kredytu oraz oszacowania aktualnego popytu rynkowego na nowe obligacje oraz zaproponowania ewentualnych warunków i harmonogramu emisji nowych obligacji”.

Firma chce uzyskać dodatkowy kredyt lub wyemitować kolejne obligacje do końca pierwszego kwartału 2020 roku, „z zastrzeżeniem możliwości uzyskania odpowiednich warunków finansowych i umownych dotyczących pozyskania nowego kredytu lub występowania odpowiednich warunków na rynku dłużnych papierów wartościowych”.

Zaznaczono, że pod uwagę brane jest skorzystanie z obu źródeł finansowania, w zależności od warunków rynkowych i dalszych decyzji zarządu. Dodano, że ostateczna decyzja w sprawie kredytu lub obligacji „zostanie podjęta na etapie podejmowania odpowiednich uchwał przez zarząd spółki”.

Cyfrowy Polsat ma 9,6 mln zł zadłużenia, wiosną zrolował obligacje za 1 mld zł

Na koniec czerwca br. zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat bez uwzględnienia nowego standardu rachunkowości MSSF 16 wynosiło 10,4 mld zł. Na tę kwotę składało się przede wszystkim 9,1 mld zł kredytu, który ma zostać spłacony do 2022 roku.

Ponadto Cyfrowy Polsat w kwietniu br. wyemitował 1 mld zł obligacji, żeby przedterminowo spłacić te zapadające w 2021 roku. Do spłaty ma również 270 mln zł kredytu rewolwingowego.

Przy zastosowaniu standardu MSSF 16 zadłużenie leasingowe rośnie z 27,2 mln zł do 1,41 mld zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Jednocześnie firma na koniec czerwca miała 783,8 mln zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. Bez standardu MSSF 16 jej zadłużenie netto wynosiło 9,62 mld zł, a jego relacja do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,57. Z uwzględnieniem MSSF 16 zadłużenie netto to 11 mld zł, co stanowi 2,77-krotność zysku EBITDA z minionego roku.

Do grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel (operator sieci Plus) oraz przejęte w ub.r. większościowe pakiety Netii i Eleven Sports. W pierwszej połowie br. firma w ujęciu skonsolidowanym zanotowała 5,71 mld zł przychodów sprzedażowych i 566,2 mln zł zysku netto. Liczba sprzedanych usług wzrosła o 2,2 proc., a liczba abonentów zmalała o 1,2 proc.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, ma walory stanowiące 57,34 kapitału i dające 65,97 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

Zmiany w zarządzie, rekordowa dywidenda i zapowiedź podwyżek dla klientów

Wiosną br. zarząd Cyfrowego Polsatu przychylił się do wniosku Zygmunta Solorza, żeby firma przez najbliższe trzy lata wypłacała dywidendę po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,8 mln zł. Dotychczas maksymalna dywidenda od spółki wyniosła 204,6 mln zł.

Tegoroczną dywidendę podzielono na dwie transze: 287,8 mln zł (po 45 groszy na akcję) zostało wypłacone 3 lipca, a 306,98 mln zł (po 43 grosze na akcję) 1 października. Zygmunt Solorz otrzyma 341 mln zł.

Prezesem Cyfrowego Polsatu od początku kwietnia br. jest Mirosław Błaszczyk, a wiceprezesem Maciej Stec (w zarządzie spółki jest od listopada 2014 roku). Błaszczyk na prezesa firmy został powołany w miejsce Tobiasa Solorza, który razem z Zygmuntem Solorzem i Piotrem Żakiem ma nadzorować Grupę Polsat z poziomu rad nadzorczych. Specjaliści pytani przez Wirtualnemedia.pl ocenili to jako kolejny etap sukcesji w grupie kapitałowej Zygmunta Solorza.

Pozostałymi członkami zarządu Cyfrowego Polsatu nadal są Aneta Jaskólska (jest w zarządzie od lipca 2010 roku), Agnieszka Odorowicz (od czerwca 2016 roku), Katarzyna Ostap-Tomann (od października 2016 roku) i Jacek Felczykowski (od kwietnia br., został powołany w miejsce Dariusza Działkowskiego i Tomasza Gillnera-Gorywody). Pod koniec czerwca zarząd spółki został powołany przez radę nadzorczą na kolejną trzyletnią kadencję.

Po tym jak w maju i czerwcu swoje cenniki dla abonentów podniosły Orange Polska i Play, Zygmunt Solorz zapowiedział, że podwyżki w Cyfrowym Polsacie pojawią się jesienią, wraz z uruchomieniem nowych systemów IT i sprzedaży. - Budowanie wartości rynku jest kluczowe ze względu na inwestycje czekającymi sektor. Kiedyś wszyscy obniżali ceny. Teraz trend się zmienia i dotyczy to wszystkich, włączając nas - uzasadnił.

- Cyfrowy Polsat nadal jest w trakcie planowania zmian w ofercie dla klientów. Testujemy teraz nową platformę rozliczeniową, to będzie kluczowe dla nas narzędzie. Decyzja sprawie zmiany oferty dla klientów zapadnie w kolejnych tygodniach i będzie związana właśnie z uruchomieniem nowego systemu informatycznego - powiedział pod koniec sierpnia wiceprezes spółki Maciej Stec.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat chce pozyskać do 1 mld zł z kredytu lub obligacji

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ALDEK
Ja też chcę dostać mld zł,zadowoli mnie i mln z góry dziękuje Aldek.
odpowiedź
User
?
Cyfrowy Polsat ma 9,6 mln zł zadłużenia, wiosną zrolował obligacje za 1 mld zł

9,6 chyba miliarda zadluzenia a nie "mln" Boze kto pisze teksty. Jesli nie stac was na korekte to autor nich sam z dwa razy uwaznie przeczyta, co nastukal. Przeciez to jest dramat. Tam o Sitku w pociagu - to samo, spojrzcie sobie w lead :(
odpowiedź
User
paff
Za komuny też rolowałem... dolary i marki pod pewexem.
odpowiedź