SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat dokupi akcje Netii za 550 mln zł, będzie miał 99 proc. jej kapitału

Akcjonariusze Netii, w odpowiedzi na zaproszenie Cyfrowego Polsatu, złożyli oferty sprzedaży 78.903.980 akcji spółki - podał Cyfrowy Polsat w komunikacie, powołując się na wstępną informację przekazaną przez Trigon DM, który pośredniczy w transakcji.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Jak podał Cyfrowy Polsat, ostateczna liczba akcji Netii, na które zostały złożone oferty sprzedaży, nadal jest weryfikowana i - w razie zaistnienia istotnych różnic - zostanie podana po zakończeniu procesu weryfikacji do publicznej informacji.

Przewidywaną datą przeniesienia własności akcji Netii oraz rozliczenia transakcji jest 6 lipca 2021 r. 78,9 mln akcji stanowi 23,52 proc. kapitału Netii, przy cenie 7 zł za sztukę kosztuje 552,33 mln zł.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Cyfrowy Polsat ma już 74,3 proc. akcji Netii

23 czerwca Cyfrowy Polsat zaprosił do składania ofert sprzedaży 47,67 mln akcji Netii, stanowiących 14,2 proc. kapitału spółki, po 7 zł za sztukę.

W środę pośredniczący w transakcji Trigon DM podał, że Cyfrowy Polsat zwiększył do 86,3 mln zł liczbę akcji Netii, które akcjonariusze mogą sprzedać. Zaproszenie objęło wszystkie akcje nienależące do grupy CP. Cena zakupu, 7 zł za akcję, nie uległa zmianie.

Grupa Cyfrowy Polsat posiada obecnie 249,29 mln akcji Netii stanowiących 74,29 proc. jej kapitału.

Z akcjonariuszy mniejszościowych największymi są związany ze Zbigniewem Jakubasem fundusz FIP 11 FIZ AN (ma walory stanowiące 7,88 proc. kapitału Netii), OFE Nationale-Nederlanden (7,72 proc.) i OFE PZU Złota Jesień (5,26 proc.). We wtorek zawiązali porozumienie, w ramach którego ustalili, że nie sprzedadzą posiadanych walorów taniej niż po 7 zł za sztukę.

W środę na walnym zgromadzeniu chcieli, żeby Netia z zeszłorocznego zysku wypłaciła dywidendę, ale wniosek został odrzucony głosami Cyfrowego Polsatu, który zdecydował, że zysk trafi na kapitał zapasowy.

W drugiej połowie grudnia Cyfrowy Polsat ogłosił wezwanie na wszystkie pozostałe walory spółki, zaproponował 4,80 zł za sztukę, co dawało wycenę całego pakietu w wysokości 548 mln zł. Do sprzedaży zapisali się posiadacze jedynie 84,9 tys. walorów Netii stanowiących 0,02 proc. jej kapitału.

Rekordowa dywidenda od Cyfrowego Polsatu

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat, do której oprócz Polkomtelu należą m.in. Telewizja Polsat, Eleven Sports, Grupa Interia i większościowy pakiet akcji Netii, zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 4,9 proc. do 2,99 mld zł i zysku netto ze 183,8 do 390,4 mln zł. Każdy abonent płacił firmie średnio 90,5 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

W minionym tygodniu walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zdecydowało, że spółka w dwóch transzach wypłaci rekordową w swojej historii dywidendę - 767,5 mln zł, po 1,20 zł na akcję. Nowymi członkami rady nadzorczej firmy zostali jej większościowy akcjonariusz Zygmunt Solorz, jej były prezes Tobias Solorz, prawnik Jarosław Grzesiak i rektor UW Alojzy Nowak.

Z kolei grupa Netia w pierwszym kwartale br. osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 0,4 proc. do 324,29 mln zł i zysku netto z 13,41 do 13,52 mln zł. W segmencie B2C znacząco wzrosła sprzedaż usług telewizji, internetu szerokopasmowego i mobilnych, a coraz mniej popularna jest telefonia stacjonarna.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat dokupi akcje Netii za 550 mln zł, będzie miał 99 proc. jej kapitału

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl