SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Inwestorzy Cyfrowego Polsatu znów z pustymi rękami. Szefowa finansów prosi o cierpliwość

Zgodnie z propozycją swoich władz Cyfrowy Polsat cały zeszłoroczny zysk netto przeznaczy na kapitał zapasowy. Do rady nadzorczej firmy została powołana Justyna Kulka, poprzednio menedżerka Polkomtelu.

fot. Shutterstock.com fot. Shutterstock.com

O rozdysponowaniu zysku netto Cyfrowego Polsatu z ub.r. w całości na kapitał zapasowy zdecydowało w czwartek walne zgromadzenie spółki. Decydujący głos ma na nim Zygmunt Solorz, do którego - bezpośrednio i poprzez podmioty zależne - należą walory stanowiące 48,15 proc. kapitału i 59,51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu.

W ub.r. Cyfrowy Polsat w ujęciu jednostkowym zarobił na czysto 639,55 mln zł. Dlaczego ani złotówka z tej kwoty nie trafi do inwestorów? Uzasadniając swoją propozycję w tym zakresie, zarząd firmy wskazał „kapitałochłonne strategiczne inwestycje realizowane przez Spółkę w ramach Strategii 2023+, ukierunkowane na kontynuację rozwoju grupy kapitałowej Spółki”.

- Zatrzymane w Spółce środki posłużą w szczególności do terminowej realizacji obecnie trwających projektów w segmencie zielonej energii polegających, m.in., na budowie farm wiatrowych. W efekcie realizacji ww. projektów w 2026 roku grupa kapitałowa Spółki osiągnie moc zainstalowaną w odnawialnych źródłach energii, umożliwiającą produkcję do 2 TWh czystej energii rocznie - wyliczono.

Prośba o cierpliwość do akcjonariuszy Cyfrowego Polsatu

Władze spółki zwróciły też uwagę na jej „utrzymujący się na podwyższonym poziomie, m.in. w efekcie finansowania strategicznych inwestycji, wskaźnik zadłużenia netto”, a także „niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne, w szczególności wysoką presję inflacyjną oraz utrzymujące się na wysokim poziomie stopy procentowe przekładające się na wysokie koszty obsługi zadłużenia”.

CZYTAJ TEŻ: Polsat Box zaoferował dekoder z Android TV. Tak można go nabyć

Podczas czwartkowego walnego niektórzy mniejszościowi akcjonariusze zagłosowali przeciw uchwale o przeznaczeniu całego zysku na kapitał zapasowy. Pojawiły się pytania do zarządu o kolejny brak dywidendy i jej mocno malejący kurs giełdowy.

Katarzyna Ostap-Tomann, członkini zarządu ds. finansowych i ESG w Cyfrowy Polsacie, prosiła akcjonariusz o cierpliwość. - Proszę poczekać na realizację naszej strategii - zaznaczyła. A jako czynniki wpływające na cenę akcji spółki wskazała otoczenie makrokonomiczne i nastawienie inwestorów do firmy.

Przez minione 24 miesiące kurs Cyfrowego Polsatu zmalał o 34 proc. W kwietniu br. zanotował swój historyczny dołek poniżej 10 zł, ale w maju podskoczył nawet powyżej 13,50 zł.

Nowa osoba w radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu

Walne zgromadzenie do rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu powołało Justynę Kulkę, która - jak już informowaliśmy - jako kandydatka została zgłoszona przez dwa wehikuły inwestycyjne Zygmunta Solorza: Reddev Investments Limited i TiVi Foundation.

Justyna Kulka z grupą Cyfrowy Polsat jest związana od 2012 roku. Przez cały ten okres pracowała w Polkomtelu, operatorze sieci telekomunikacyjnej Plus. Pełniła kolejno funkcje dyrektora zarządzania ofertą oraz dyrektora departamentu strategii marketingowej także w spółce Cyfrowy Polsat), a w 2019 roku dołączyła do zarządu Polkomtelu (odpowiadała za rynki B2C i B2B). Z zarządem spółki pożegnała się w maju br., przechodząc na stanowisko wiceprzewodniczącej rady nadzorczej.

Jesienią ub.r. Kulka dołączyła do rady nadzorczej Telewizji Polsat. Jest też w radach nadzorczych wielu innych spółek z grupy Cyfrowy Polsat, m.in. Netii, Interii, Liberty Poland, Mobiem, a także spółek realizujących projekty z obszaru energetyki zeromisyjnej. Ponadto jest w radach nadzorczych kontrolowanych przez Zygmunta Solorza firm PGE PAK Energie Jądrowa i Plus Bank.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu pozostają Zygmunt Solorz jako przewodniczący (od połowy 2021 roku), Józef Birka (od wiosny 2015 roku), Tomasz Szeląg, Piotr Żak (obaj od połowy 2018 roku), Marek Grzybowski (od lipca 2020 roku), Tobias Solorz, Alojzy Nowak i Jarosław Grzesiak (wszyscy trzej od połowy 2021 roku).

Cztery lata żniw dywidendowych

W latach 2019-2022 Cyfrowy Polsat wypłacał rekordowe w swoje historii dywidendy:
- 594,8 mln zł (po 93 groszy na akcję) w 2019 roku, 
- 639,5 mln zł (po 1 zł na akcję) w 2020 roku, 
- 767,4 mln zł (po 1,20 zł na akcję) w 2021 roku, 
- 660,8 mln zł (po 1,20 zł na akcję) w 2022 roku,

Sięgał wtedy po wcześniej zgromadzone środki: w 2019 roku 106,3 mln zł wypłaconej kwoty pochodziło w kapitału zapasowego, rok później było to 52,7 mln zł, a w 2021 roku 362,5 mln zł.

W ujęciu skonsolidowanym grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat w ub.r. przy wzroście przychodów o 5,5 proc. do 13,63 mld zł i kosztów operacyjnych o 9,5 proc. zarobiła na czysto 311,6 mln zł, wobec 901,1 mln zł rok wcześniej. Holding zanotował spadek liczby abonentów indywidualnych.

Dołącz do dyskusji: Inwestorzy Cyfrowego Polsatu znów z pustymi rękami. Szefowa finansów prosi o cierpliwość

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Janek
Nie wiem o jakiej presji inflacyjnej mowa, bo pracownicy CP nadal czekają na podwyżki inflacyjne
4 0
odpowiedź