SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat nie chce wypłacać dywidendy. Tłumaczy się inwestycjami i zadłużeniem

Zarząd Cyfrowego Polsatu rekomenduje, żeby spółka cały swój zeszłoroczny zysk netto przeznaczyła na kapitał zapasowy. Uzasadnia to m.in. inwestycjami w sektorze energetycznym.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

W komunikacie propozycję zarządu Cyfrowego Polsatu o niewypłacaniu dywidendy uzasadniono „kapitałochłonnymi strategicznymi inwestycjami realizowanymi przez Spółkę w ramach Strategii 2023+”

- Zatrzymane w Spółce środki posłużą w szczególności do terminowej realizacji obecnie trwających projektów polegających, m.in., na budowie farm wiatrowych w Miłosławiu, Kazimierzu Biskupim, Człuchowie oraz Przyrowie o łącznej zainstalowanej mocy 150 MW. W efekcie realizacji ww. projektów na koniec roku 2024 szacowane możliwości produkcyjne energii z wiatru wyniosą ponad 430 GWh rocznie, co z jednej strony zapewni pełne zaspokojenie wewnętrznych potrzeb na energię elektryczną Spółki i jej grupy kapitałowej i tym samym zniweluje ekspozycję Spółki na fluktuacje cen energii, a z drugiej strony umożliwi rozpoczęcie sprzedaży czystej energii do stron trzecich - wyliczono.

Zwrócono też uwagę na „utrzymujący się na podwyższonym poziomie, m.in. w efekcie finansowania strategicznych inwestycji, wskaźnik zadłużenia netto Spółki, jak również niesprzyjające otoczenie makroekonomiczne, w szczególności wysoką presję inflacyjną oraz utrzymujące się na wysokim poziomie stopy procentowe przekładające się na rosnące koszty obsługi zadłużenia spółki”.

Zaznaczono, że firma podtrzymuje politykę dywidendową przyjętą pod koniec 2021 roku.

Propozycję zarządu pozytywnie oceniła rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu, której przewodniczącym jest Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz spółki (ma walory stanowiące 48,15 proc. kapitału i 59,51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy). Decyzję w sprawie dywidendy musi jeszcze zaakceptować walne zgromadzenie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W ub.r. Cyfrowy Polsat w ujęciu jednostkowym osiągnął 1,25 mld zł zysku netto. Natomiast jako grupa kapitałowa zanotowała wzrost przychodów z 12,91 do 13,13 mld zł i spadek zysku netto z 901,1 do 759,3 mln zł.

Pod koniec kwietnia Cyfrowy Polsat podpisał z konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych umowy dotyczące dwóch kredytów w kwocie do 8,225 mld zł i jednego do 506 mln euro. Zapowiedział, że przeznaczy te środki m.in. na spłatę poprzednich kredytów, z których 6,21 mld zł jest do spłaty w przyszłym roku.

Przez cztery lata ponad 2,5 mld zł dywidend

W ostatnich czterech latach Cyfrowy Polsat wypłacał rekordowo wysokie dywidendy w swoje historii, kilka razy większe od wcześniejszych.

Wynosiły one:
- 594,8 mln zł (po 93 groszy na akcję) w 2019 roku,
- 639,5 mln zł (po 1 zł na akcję) w 2020 roku,
- 767,4 mln zł (po 1,20 zł na akcję) w 2021 roku,
- 660,8 mln zł (po 1,20 zł na akcję) w 2022 roku,

W 2019 roku 106,3 mln zł wypłaconej kwoty pochodziło w kapitału zapasowego. Rok później było to 52,7 mln zł, a w 2021 roku 362,5 mln zł.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotował wzrost wpływów o 7,1 proc., głównie dzięki wyższej sprzedaży sprzętu, a jego zysk netto skurczył się o 212,8 do 71 mln zł. Firma na obsługę zadłużenia wydała 179 mln zł więcej niż przed rokiem. Zmalała sprzedaż płatnej telewizji i usług telefonicznych w modelu na kartę.

W środę akcje Cyfrowego Polsatu staniały o 6,1 proc. do 15,45 zł (komunikat o braku dywidendy podano przed końcem sesji). Od początku stycznia br. kurs zmalał o 12 proc., a przez ostatnie 12 miesięcy o 26 proc.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat nie chce wypłacać dywidendy. Tłumaczy się inwestycjami i zadłużeniem

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mgr z MBA
Całe szczęście że zarządowi wypłacono pieniądze.
21 4
odpowiedź
User
lol
Co ten Solorz z tym kapitalem zapasowym? Bracia Kremlowscy zostawili na kapitał zapasowy 4 tys. zł, a setki tysięcy z zysku wypłacili sobie i się nie boją.
11 4
odpowiedź
User
Krasawica
Czy ,,inwestycje w sektor energetyczny" to pokrycie 374 mln zł straty elektrowni?
9 4
odpowiedź