SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat wypłaci rekordową dywidendę, Solorzowie w radzie nadzorczej

Walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zdecydowała, że spółka w dwóch transzach wypłaci rekordową w swojej historii dywidendę - 767,5 mln zł, po 1,20 zł na akcję. Nowymi członkami rady nadzorczej firmy zostali jej większościowy akcjonariusz Zygmunt Solorz, jej były prezes Tobias Solorz, prawnik Jarosław Grzesiak i rektor UW Alojzy Nowak.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuZygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu

Cyfrowy Polsat na dywidendę przeznaczy cały jednostkowy zysk netto z ub.r. (405 mln zł) i 362,5 mln zł z kapitału zapasowego.

Dywidenda zostanie wypłacona przez Cyfrowy Polsat w dwóch transzach:
- 255,82 mln zł (po 40 groszy na akcję) 28 września,
- 511,64 mln zł (po 80 groszy na akcję) 10 grudnia.

Dzień dywidendy wyznaczono na 15 września. W czwartek na koniec sesji za akcję Cyfrowego Polsatu płacono 29,64 zł. Przy takim kursie stopa dywidendy wynosi 4,05 proc.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz - ma walory stanowiące 56,95 proc. kapitału i 63,98 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z tegorocznej dywidendy dostanie 437,07 mln zł.

Od dwóch lat firma wypłaca dużo wyższe dywidendy niż wcześniej. W 2019 roku przekazała akcjonariuszom 594,78 mln zł (po 93 groszy na akcję), a w ub.r. - 639,55 mln zł (po 1 zł na akcję).

Do grupy kapitałowej Cyfrowego Polsatu należą m.in. Polkomtel (operator sieci Plus), Telewizja Polsat, Eleven Sports, przejęta w połowie ub.r. Grupa Interia i większościowy pakiet akcji Netii. W ub.r. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła rekordowe w swojej historii przychody sprzedażowe w wysokości 11,96 mld zł oraz wzrost zysku netto z 1,11 do 1,15 mld zł.

Zygmunt Solorz z synami w radzie nadzorczej

Walne zgromadzenie Cyfrowego Polsatu zdecydowało, że w najbliższej 5-letniej kadencji rada nadzorcza firmy będzie liczyć dziewięciu członków.

Na kolejną kadencję powołani zostali Marek Kapuściński jako wiceprzewodniczący (jest w radzie od jesieni 2016 roku, poprzednio był przewodniczącym), Józef Birka (w radzie od wiosny 2015 roku), Marek Grzybowski (od połowy ub.r.), Piotr Żak (od połowy 2018 roku) i Tomasz Szeląg (też od połowy 2018 roku).

Nowymi członkami rady nadzorczej zostali natomiast Tobias Solorz, Jarosław Grzesiak i Alojzy Nowak. Tobias Solorz od grudnia 2015 do marca 2019 roku był prezesem Cyfrowego Polsatu, od kwietnia 2019 roku jest w radach nadzorczych Polkomtelu i Telewizji Polsat, a od ub.r. - w radach Grupy Interia i jej spółki zależnej Mobiem.

Jarosław Grzesiak niedawno dołączył do zespołu holdingu Zygmunta Solorza, ma odpowiadać m.in. za nadzór właścicielski. Poprzednio przez ponad dwie dekady był związany z kancelarią prawną Greenberg Traurig.

Alojzy Nowak to profesor nauk ekonomicznych, od ub.r. rektor Uniwersytetu Warszawskiego. Jest członkiem wielu rad nadzorczych, m.in. JSW, Banku Millennium i Polskiego Wydawnictwa Ekonomicznego, w sierpniu ub.r. został powołany do rady nadzorczej Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin należącego do Zygmunt Solorza.

Zgodnie ze statutem Cyfrowego Polsatu zmienionym w ub.r. na wniosek Zygmunta Solorza prawo do powoływania prezesa i szefa rady nadzorczej spółki ma kontrolowany przez niego wehikuł inwestycyjny TiVi Foundation. W czwartek poinformowano, że TiVi Foundation na przewodniczącego rady wybrał Solorza.

Biznesmen jest w radach nadzorczych wielu spółek ze swojego holdingu, m.in. Telewizji Polsat, Polkomtelu, Elektrimu, TFP i Plusa Banku, w ub.r. wszedł do rad nadzorczych Grupy Interia, Mobiem i TV Spektrum, a na początku br. - do rad Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i przejętej przez Polsat spółki Polot Media.

W radzie nadzorczej Cyfrowego Polsatu Zygmunt Solorz poprzednio był od polowy 2008 do jesieni 2016 roku.

Na kolejną kadencję do rady nadzorczej spółki nie zostali natomiast powołani Aleksander Myszka, Leszek Reksa, Robert Gwiazdowski i Paweł Ziółkowski.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost przychodów sprzedażowych o 4,9 proc. do 2,99 mld zł i zysku netto ze 183,8 do 390,4 mln zł. Każdy abonent płacił firmie średnio 90,5 zł miesięcznie, o 6 proc. więcej niż rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat wypłaci rekordową dywidendę, Solorzowie w radzie nadzorczej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
olo
Solorz z tegorocznej dywidendy dostanie 437,07 mln i odrazu niech wpłaci na WOŚP . Może inni też tak zrobią ?
odpowiedź
User
Były Leming
Solorz z tegorocznej dywidendy dostanie 437,07 mln i odrazu niech wpłaci na WOŚP . Może inni też tak zrobią ?
Przecież ma swoją fundację, która w dodatku nie pobiera kilkadziesiąt procent marży.
odpowiedź
User
Cepegoł
Będą w końcu podwyżki dla pracowników?
odpowiedź