SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat przesuwa kupno udziałów PAK-Polska Czysta Energia za 800 mln zł, możliwe przedpłaty

W ramach aneksu do umowy końcowy termin na przejęcie przez Cyfrowy Polsat 67 proc. udziałów firmy PAK-Polska Czysta Energia został przesunięty z 31 marca do 30 września br. Cyfrowy Polsat zainwestuje w firmę 800,5 mln zł.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

Kupno 67 proc. udziałów firmy PAK-Polska Czysta Energia, obecnie należącej do kontrolowanego przez Zygmunta Solorza Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) zostało zapowiedziane przez Cyfrowy Polsat pod koniec grudnia w ramach nowej strategii inwestycyjnej, obejmującej wejście w dwa nowe sektory: energetyczny i nieruchomościowy.

Umowę przedwstępną podpisano 20 grudnia. Natomiast w środę Cyfrowy Polsat w komunikacie przekazał, że końcowy termin na realizację transakcji został przesunięty z 31 marca do 30 września br.

Powód? - Brak możliwości spełnienia się jednego z warunków zawieszających Umowy w pierwotnie zakładanym terminie tj. do dnia 31 marca 2022 - napisano.

Cyfrowy Polsat zainwestuje 800 mln zł w PAK-Polska Czysta Energia

Przejęcie będzie składać się z dwóch transakcji: Cyfrowy Polsat za 193,1 mln zł kupi istniejące udziały PAK-Polska Czysta Energia oraz obejmie nowe walory za 607,35 mln zł. W efekcie będzie miał łącznie 67 proc. udziałów.

W aneksie zapowiedziano, że ZE PAK może złożyć do Cyfrowego Polsatu wniosek o przedpłatę całości lub części kwoty transakcji (wtedy taką przedpłatę dostanie w ciągu trzech dni roboczych). Wcześniej musi ustanowić na rzecz Cyfrowego Polsatu zastaw zwykły i rejestrowy na 76 proc. udziałów PAK-Polska Czysta Energia.

- Od dnia uiszczenia przez spółkę (czyli Cyfrowy Polsat - przyp.) każdej części przedpłaty na rzecz ZE PAK nie będą naliczane od kwoty przedpłaty odsetki od bazowej ceny sprzedaży za udziały PAK-PCE, jeśli były wymagane na podstawie umowy - opisano w komunikacie.

Dodano, że na zawarcie aneksu do umowy zgodziła się rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu (jej przewodniczącym jest Zygmunt Solorz, większościowy akcjonariusz firmy).

W pierwszej połowie marca ZE PAK ogłosił współpracę z samorządem Rybnika przy budowie w tym mieście Centrum Zielonej Energii za ok. 0,5 mld zł. Ponadto firma wspólnie z duńskim koncernem Ørsted planuje budowę farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

W czwartym kwartale ub.r. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 0,5 proc. do 3,265 mld zł i zysku netto z 333,7 do 326,7 mln zł. W całym roku dzięki sprzedaży Polkomtel Infrastruktury osiągnęła rekordowe 4,414 mld zł zysku netto. Na koniec ub.r. firma miała 6,12 mln klientów abonamentowych, płacili średnio ok. 5 proc. więcej niż przed rokiem.

W ramach strategii grupa Cyfrowy Polsat zapowiedziała, że do 2026 roku zamierza zainwestować 5,5 mld zł w projekty energetyczne, a przez najbliższe trzy lata będzie wypłacać dywidendę wynoszącą minimum 1 zł na akcję.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat przesuwa kupno udziałów PAK-Polska Czysta Energia za 800 mln zł, możliwe przedpłaty

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Michał Mazalon
Agnieszce Gozdyrze grzecznie kilka razy zadawałem pytanie a właściwie prośbę aby przypomniała jakie afery PiS przez 7 lat ich rządów odkrył i nagłośnił Polsat.
Ceniłem ją za profesjonalizm ale okazało się że grzeczne pytanie za każdym nie tylko zbywane było milczeniem ale wręcz "banem" doslownie po minutach od napisania mimo grzecznej formy a nawet wyrazów szacunku.

Niestety reakcja taka świadczy sama za siebie. Każdy chyba zrozumie...
odpowiedź