SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Spółki Cyfrowego Polsatu pożyczają miliard na farmy wiatrowe

Great Wind, spółka pośrednio należąca do Cyfrowego Polsatu, zawarła umowy dotyczące trzech kredytów o wartości do 800 mln zł. Niecały miesiąc temu inna spółka wchodząca w skład holdingu pożyczyła do 360 mln zł. Celem jest finansowanie budowy dwóch farm wiatrowych.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W ramach umów Great Wind pozyskała do 656 mln zł kredytu terminowego w złotych, do 44 mln zł kredytu odnawialnego oraz do 100 mln zł kredytu odnawialnego VAT. Kredytów udziela konsorcjum obejmujące Bank Gospodarstwa Krajowego, mBank, Santander Bank Polska i PKO BP.

Kredyty są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej będącej sumą odpowiedniej stopy WIBOR dla określonych okresów odsetkowych oraz marży.

- Kredyt terminowy będzie spłacany w kwartalnych ratach o różnej wysokości i zostanie spłacony nie później niż 20 grudnia 2039 r. Kredyt odnawialny zostanie spłacony nie później niż 31 grudnia 2029 r., z zastrzeżeniem, że w przypadku określonym w umowie kredytów, data spłaty może zostać przedłużona. Kredyt odnawialny VAT zostanie spłacony do dnia 30 czerwca 2025 r. - wyliczono w komunikacie Cyfrowego Polsatu

Farma w Człuchowie gotowa za pół roku

Zaznaczono, że Gret Wind przeznaczy środki z kredytów „w szczególności na finansowanie lub refinansowanie całkowitych kosztów budowy farmy wiatrowej zlokalizowanej w gminie Człuchów, powiat człuchowski, województwo pomorskie, o łącznej mocy 72,6 MW”.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Spółka Great Wind w czerwcu br. została przejęta od Polish Wind Holdings przez PAK-Polska Czysta Energia, wówczas należącą do kontrolowanego przez Zygmunta Solorza holdingu Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Zapowiedziano, że spółka wybuduje w Człuchowie kompleks 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Kosztu zaprojektowania i budowy farmy oszacowano na ok. 725 mln zł, a jej uruchomienie zaplanowano najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku. - Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję Farmy na 230 GWh. Ze względu na zabezpieczoną moc przyłączeniową, projekt ma potencjał rozwoju dodatkowej farmy fotowoltaicznej o maksymalnej mocy przekraczającej 50 MWp - opisano.

- Zainstalowaliśmy już 23 z 33 turbin na farmie w Człuchowie, której moc to 72,6 MW, a uruchomienie planowane jest już w II kwartale 2024 r. - stwierdził w środowym komunikacie Maciej Stec, wiceprezes ds. strategii Cyfrowego Polsatu.

Do 360 mln zł na farmę w Przyrowie

Z kolei w połowie października Farma Wiatrowa Przyrów, inna spółka zależna PAK-Polska Czysta Energia, zawarła z EFG Bankiem umowę dotyczącą kredytu terminowego w kwocie do 360 mln zł.

Pieniądze z kredytu mają pójść na wybudowanie elektrowni wiatrowej Przyrów, która docelowo ma mieć ok. 50,4 MW zainstalowanej mocy. - Ostateczny termin spłaty kredytu został ustalony na dzień 16 października 2028 r. Warunki finansowe oraz pozostałe warunki umowy nie odbiegają od warunków rynkowych - zaznaczono w komunikacie Cyfrowego Polsatu.

Cyfrowy Polsat ma w swoim bilansie PAK-Polska Czysta Energia wraz ze wszystkimi jej spółkami zależnymi, po tym jak na początku lipca przejął dalsze 10,1 proc. walorów firmy, stając się jej większościowym udziałowcem. Na początku października PAK-Polska Czysta Energia spłaciła ok. 568 mln zł z kredytu inwestycyjnego od EFG Banku i pożyczek od podmiotów spoza grupy Cyfrowy Polsat.

W trzecim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła wzrost przychodów rok do roku o 5,6 proc. do 3,45 mld zł. Ze sprzedaży energii wypracowano 272 mln zł, z czego 82,5 mln zł ze sprzedaży własnej energii, a 172,9 mln zł z obrotu. Zysk netto holdingu zmalał natomiast z 231,1 do 102,2 mln zł, m.in. wskutek dużo wyższych kosztów obsługi zadłużenia.

Dołącz do dyskusji: Spółki Cyfrowego Polsatu pożyczają miliard na farmy wiatrowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
AKCELKA
Żak rozlicz się za Elektrim wizjonerze za nie swoje . Myślę że nowa władz już nie nabierze się na toje kombinacje ube.... e
odpowiedź