SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat kupił filmy i sport za 190 mln zł. 1,1 mld zł na częstotliwości dla Plusa

W zeszłym kwartale grupa Cyfrowy Polsat na licencje filmowe i sportowe przeznaczyła 187 mln zł, a na rzeczowe aktywa trwałe - 215 mln zł. Natomiast rezerwacja częstotliwości z pasma 1800 MHz na kolejne 15 lat kosztowała 847 mln zł, a na inną częstotliwość firma niebawem wyda 300 mln zł.

Article

Kwartalne wydatki grupy Cyfrowy Polsat na licencje filmowe (w praktyce dotyczące filmów, seriali i programów tv) i sportowe wzrosły rok do roku ze 178 do 187,2 mln zł.

Takie licencje z upływem czasu tracą na wartości, bo filmy, seriale i programy tv się starzeją i z kolejnymi emisjami są mniej atrakcyjne, maleją też okresy, na które kupowane są prawa do transmisji sportowych. Dlatego firma stopniowo amortyzuje ich wartość: w zeszłym kwartale o kwotę 151,3 mln zł, a rok wcześniej o 149,8 mln zł.

Ponad 0,5 mld zł na treści

Produkcje kupowane z zewnątrz do tylko część ramówek stacji telewizyjnych i platform streamingowych grupy Cyfrowy Polsat. Firma produkuje też sporo seriali, filmów i programów (własne produkcje dominują chociażby w kanałach informacyjnych), więc w minionym kwartale jej łączne wydatki na treści sięgnęły 514,5 mln zł, o 8,7 proc. więcej niż przed rokiem (473,5 mln zł).

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

W strukturze kosztowej holdingu to pozycja dużo większa niż np. wynagrodzenia i świadczenia pracownicze (276,1 mln zł, po wzroście rok do roku o 12,9 proc.) oraz koszty dystrybucji, marketingu, obsługi i utrzymania klienta (243,6 mln zł, 3 proc. mniej niż przed rokiem).

Plus z częstotliwościami za 1,15 mld zł

Jako właściciel Polkomtelu, operatora sieci telekomunikacyjnej Plus, Cyfrowy Polsat przedłużył na kolejne 15 lat rezerwację częstotliwości w paśmie 1800 MHz, wygasającą z końcem ub.r. Formalnie jej właścicielem była spółka Aero2, którą Polkomtel wchłonął jesienią 2021 roku.

20 grudnia Polkomtel dostał decyzje prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rezerwacji częstotliwości w paśmie 1800 MHz do końca 2037 roku. Na początku stycznia zapłacił Skarbowi Państwa 847 mln zł za nową rezerwację.

Operatora czeka niebawem kolejny podobny wydatek, bo rezerwacja częstotliwości z pasma 900 MHz wygasa z końcem br. Spółka wniosek o do prezesa UKE o jej przedłużenie złożył w grudniu ub.r. Spodziewa się, że decyzję regulatora otrzyma na przełomie czerwca i lipca, prezes UKE przekazał już, że prawo do korzystania z tych częstotliwości przez kolejne 15 lat będzie kosztowało 300,3 mln zł.

Łącznie grupa Cyfrowy Polsat na koncesje przeznaczyła w zeszłym kwartale 852,2 mln zł, rok wcześniej było to zaledwie 6,4 mln zł.

Płatność za częstotliwości dla Polkomtela spowodowała, że łączne środki pieniężne netto z działalności inwestycyjnej holdingu poszły w górę ponad dwukrotnie - z 534,8 mln do 1,21 mld zł.

Grupa Cyfrowy Polsat ograniczyła natomiast inne inwestycje: wydatki na rzeczowe aktywa trwałe zmalały rok do roku z 222,5 do 215,4 mln zł, a na wartości niematerialne - ze 102,4 do 79,8 mln zł.

W pierwszym kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat zanotowała wzrost wpływów o 7,1 proc., głównie dzięki wyższej sprzedaży sprzętu, a jej zysk netto skurczył się o 212,8 do 71 mln zł. Firma na obsługę zadłużenia wydała 179 mln zł więcej niż przed rokiem. Zmalała sprzedaż płatnej telewizji i usług telefonicznych w modelu na kartę.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat kupił filmy i sport za 190 mln zł. 1,1 mld zł na częstotliwości dla Plusa

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mgr z MBA
Czy jakaś produkcja telewizyjno- filmowa Polsatu zainteresowała widzów na świecie ? Taka BBC sprzedaje dużo na rynki zewnętrzne bo ma menadżerów
odpowiedź
User
Pytający
Czy jakaś produkcja telewizyjno- filmowa Polsatu zainteresowała widzów na świecie ? Taka BBC sprzedaje dużo na rynki zewnętrzne bo ma menadżerów


przecież w Polsacie to same managery i dyrektory
odpowiedź