SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat rekordowo tani na giełdzie. Ubyło 16 mld zł wyceny

We wtorek akcje Cyfrowego Polsatu wyznaczyły swoje kolejne historyczne minima. Tylko od początku stycznia staniały o 18 proc., a od ogłoszenia nowej strategii pod koniec 2021 roku kurs firmy stracił 71 proc., przez co jej kapitalizacja skurczyła się o 15,7 mld zł. Analityk Dominik Niszcz wskazuje Wirtualnemedia.pl czynniki, które pomogłyby Cyfrowemu Polsatowi odzyskać zaufanie inwestorów.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweZygmunt Solorz, fot. materiały prasowe

Akcje Cyfrowego Polsatu we wtorek po południu taniały o ponad 3 proc., podczas gdy indeks całego głównego rynku warszawskiej giełdy tracił ok. 1,6 proc., a obejmujący największe spółki WIG20 - ok. 2,2 proc.

W trakcie wtorkowej sesji kurs zmalał do 10,13 zł, co jest rekordowo niskim poziomem od debiutu giełdowego Cyfrowego Polsatu w maju 2008 roku. Przy takiej cenie kapitalizacja spółki wynosi 6,45 mld zł.

Tylko od początku stycznia br. akcje firmy staniały z 12,33 zł, czyli o 17,8 proc., przez co z kapitalizacji ubyło 1,28 mld zł. Poniżej 11 zł kurs pierwszy raz zmalał pod koniec stycznia, a na dobre zakotwiczył tam na początku marca.

Akcje Cyfrowego Polsatu w trendzie spadkowym są od ponad dwóch lat. Jesienią 2021 roku spółka osiągnęła swoje historyczne maksima na pułapie 36-38 zł, zaś na koniec 2021 roku kurs wynosił 34,72 zł.

Kurs Cyfrowego Polsatu 71 proc. w dół

Pod koniec lutego 2022 roku za akcję spółki płacono już tylko ok. 27 zł, a w połowie czerwca cena spadła do ok. 18-19 zł. W przedziale 15-19 zł kurs utrzymywał się do sierpnia ub.r., natomiast na początku października pierwszy raz zmalał poniżej 12 zł.

CZYTAJ TEŻ: Platforma cyfrowa Polsat Box podniosła ceny

Przez ostatnie 12 miesięcy akcje Cyfrowego Polsatu staniały o 37 proc., a w ciągu dwóch lat - o 62 proc. Na koniec grudnia przy kursie 34,72 zł kapitalizacja firmy sięgała 22,21 mld zł. Teraz jest o 15,7 mld zł niższa.

Drogie inwestycje w energetykę i nieruchomości

Pod koniec 2021 roku Cyfrowy Polsat zapowiedział, że w ramach strategii do 2026 roku zainwestuje nawet 5,5 mld zł w sektor energetyki zeroemisyjnej oraz wejdzie na rynek deweloperski.

Inwestycje w energetyce prowadzi przede wszystkim spółka PAK-Polska Czysta Energia. Cyfrowy Polsat wraz z przyjęciem nowej strategii ustaliła objęcie do 67 proc. udziałów firmy za 807,6 mln zł, a wiosną 2022 roku zapłacił 478,7 mln zł za 49 proc. udziałów jej spółki zależnej ZCP Elektrownia Konin. Ponadto pożyczył jej ponad 300 mln zł.

W lipcu ub.r. dokupił zaś 10,1 proc. walorów PAK-Polska Czysta Energia za 117 mln zł, stając się jej większościowym udziałowcem. Odtąd jej wyniki uwzględnia w swoich raportach finansowych. PAK-Polska Czysta Energia realizuje m.in. budowę sześciu farm wiatrowych i zaczyna produkcję autobusów wodorowych pod marką Nesobus (pozyskał już zlecenia na dostawę tych pojazdów na potrzeby komunikacji miejskiej w Gdańsku, Rybniku i Chełmie).

CZYTAJ TEŻ: Polsat Box Go i Player będą poszerzać ofertę 4K. Gdzie najwięcej treści Ultra HD?

W trzecim kwartale ub.r. grupie Cyfrowy Polsat przyniosło to 272 mln zł ze sprzedaży energii wypracowano, z czego 82,5 mln zł ze sprzedaży własnej energii, a 172,9 mln zł z obrotu. Według Dominika Niszcza, starszego analityka w DM Trigon, poprawę nastawienia inwestorów do firmy Zygmunta Solorza mogłaby przynieść poprawa sytuacji w sektorze enrgetycznym. - Odbicie cen na rynku energii odnawialnej i w konsekwencji możliwość zawarcia umów na sprzedaż energii na lepszych warunkach niż wynikałoby to z dzisiejszych cen - opisuje.

Z kolei wiosną 2022 roku Cyfrowy Polsat za 553,65 mln zł przejął 67 proc. udziałów firmy deweloperskiej Port Praski.

Większe i droższe zadłużenie

Na potrzeby nowych inwestycji grupa Cyfrowy Polsat znacznie zwiększyła swoje zadłużenie. Na koniec września ub.r. sięgnęło on 16,05 mld zł, z czego 11,62 mln zł z kredytów i pożyczek, a 3,86 mld zł z obligacji. Ponad 4,7 mld zł i 506 mln euro ma spłacić w 2028 roku.

Wiosną ub.r. firma Solorza zrolowała swoje wcześniejsze zadłużenie (z którego 800 mln terminowo było do zwrotu w ub.r., 6,21 mld zł w 2024 roku, a 1 mld zł w 2025 roku), podpisując z konsorcjum banków umowy kredyty w kwocie do 8,225 mld zł i jednego do 506 mln euro. Wszystkie nowe kredyty są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, na którą składają się stopa WIBOR/EURIBOR i marża.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Na koniec września ub.r. grupa Cyfrowy Polsat miała 4,16 mld zł środków pieniężnych i ekwiwalentów, więc dług netto wynosił 11,89 mld zł, a jego relacja do skorygowanego zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy - 3,52x.

Od drugiej połowy 2021 roku, gdy zaczęto podnosić w Polsce stopy procentowe, holding Zygmunta Solorza musi wydawać dużo więcej niż wcześniej na obsługę kredytów i obligacji. W pierwszych trzech kwartałach ub.r. jego wydatki na odsetki od kredytów i pożyczek wzrosły rok do roku z 400,6 do 611 mln zł, a na odsetki od obligacji - ze 111 do 249,8 mln zł. Firma częściowo zadłużyła się w euro, więc jej bilans obciążyło jeszcze 63,6 mln zł kosztów różnic kursowych wyceny kredytu.

Na koniec września ub.r. średni ważony koszt odsetek od jej kredytów i obligacji sięgał 8,7 proc. Na koniec 2022 roku było to 8,5 proc., rok wcześniej - 5,1 proc., a w połowie 2021 roku - jedynie 1,6 proc.

Na koniec września 2021 roku, zaraz po sprzedaży firmie Cellnex infrastruktury nadawczej za 7,07 mld zł, dług netto grupy Cyfrowy Polsat wynosił jedynie 5,15 mld zł, a jego wskaźnik do skorygowanego zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy - 0,65x.

Dominik Niszcz jako kolejny czynnik, który przekonałoby inwestorów do kupowania akcji Cyfrowego Polsatu, wskazuje „obniżki stóp procentowych pozwalające na mniejsze obciążenie przepływów pieniężnych kosztami odsetek”.

W ostatnich latach przychody grupy Cyfrowy Polsat z usług telekomunikacyjnych i telewizyjnych rosły znacznie słabiej od wskaźników łącznej inflacji konsumenckiej. Dominik Niszczcz uważa, że firmie pomogłyby bardziej zdecydowane podwyżki na rynku usług mobilnych. - Polkomtel (operator sieci Plus - przyp.) to najbardziej wartościowe aktywo w grupie - zauważa.

Jak już opisywaliśmy, w połowie 2022 roku klauzule pozwalające z powodu inflacji podwyższać ceny w trakcie umów wprowadziło kilku czołowych operatorów telekomunikacyjnych i kablowych, m.in. Orange i T-Mobile. Na szeroką skalę od początku ub.r. stosuje je jedynie grupa Vectra, co niedawno skończyło się dla firmy postawienie zarzutów przez prezesa UOKiK (regulator dostał w tej sprawie ponad 400 skarg od klientów operatora).

Dominik Niszczcz zwraca uwagę, że dla Cyfrowego Polsatu korzystne byłoby zmniejszenie tempa wzrostu cen. - Biorąc pod uwagę, że część kosztów grupy jest bezpośrednio lub pośrednio powiązana z wysokością inflacji - zaznacza.

Cyfrowy Polsat bez dywidendy, Solorz niżej wśród miliarderów

Krótko przed ogłoszeniem nowej strategii Zygmunt Solorz pozwolił mniejszościowym inwestorom wycofać się ze Cyfrowego Polsatu, zapowiadając, że przed holdingiem jest „podjęcie nowych wyzwań i otwarcie się również na nowe obszary biznesu”. Oferował skup akcji po 35 zł za sztukę, z czego skorzystali posiadacze jedynie 1,8 proc. kapitału spółki

Duży spadek kursu akcji Cyfrowego Polsatu przełożył się na wycenę majątku Solorza, do którego należą walory stanowiące 48,15 proc. kapitału i 59,51 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Obecnie ten pakiet jest wart 3,1 mld zł, podczas gdy na koniec 2021 roku jego wycena wynosiła 10,69 mld zł.

W konsekwencji miliarder w nowym zestawieniu najbogatszych Polaków według „Forbesa” spadł z czwartego na ósme miejsce, a wycenę jego majątku z zmniejszono z 10,51 mld zł przed rokiem i 13,94 mld zł dwa lata temu do 7,72 mld zł.

Solorz i pozostali akcjonariusze Cyfrowego Polsatu w ub.r. pierwszy raz od 2018 roku nie dostali dywidendy, co firma uzasadniła m.in. inwestycjami w sektorze energetycznym.  Wcześniej firma przez cztery lata wypłacała powyżej 500 mln zł rocznie, w 2021 roku przekazała inwestorom rekordowe 767,4 mln zł (z czego 362,47 mln zł z kapitału zapasowego), po 1,20 zł za sztukę.

W trzecim kwartale ub.r. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła wzrost przychodów rok do roku o 5,6 proc. do 3,45 mld zł, a jej zysk netto zmalał z 231,1 do 102,2 mln zł. Do holdingu oprócz Cyfrowego Polsatu, Telewizji Polsat i Polkomtela należą m.in. Netia, Elevens Sports, Grupa Interia i Premium Mobile.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat rekordowo tani na giełdzie. Ubyło 16 mld zł wyceny

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
rk72
gosc jest spoko
odpowiedź
User
Krzysztof p
nawet rebranding salonów nie pomoże
odpowiedź
User
kiepski
od dziś już nie full hd music box Polska na satelicie hotbird 13
odpowiedź