SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat planuje dokupić akcji Netii za 515 mln zł

Zarząd i rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu zdecydowały, że firma przez najbliższe 12 miesięcy będzie kupowała akcje Netii, przeznaczy na to maksymalnie 515 mln zł. Niedawno bezskutecznie próbowała skupić pozostałe walory Netii w ramach wezwania.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego PolsatuArticle

W komunikacie giełdowym zapowiedziano, że Cyfrowy Polsat będzie kupował akcje Netii na warszawskim rynku giełdowym i w transakcjach poza nim, korzystając z pośrednictwa DM Trigon.

Cena za akcję będzie ustalana przez Cyfrowy Polsat „indywidualnie dla każdej transakcji nabycia”.

Cyfrowy Polsat ma 66 proc. akcji Netii

Do Cyfrowego Polsatu należy obecnie 221,49 mln akcji stanowiących 66 proc. kapitału Netii. W drugiej połowie grudnia CP ogłosił wezwanie na wszystkie pozostałe walory spółki, zaproponował 4,80 zł za sztukę, co dawało wycenę całego pakietu w wysokości 548 mln zł.

Do sprzedaży zapisali się posiadacze jedynie 84,9 tys. walorów Netii stanowiących 0,02 proc. jej kapitału.

W czwartek po południu za akcję Netii płacono na giełdzie 5,48 zł. Przy takim kursie kapitalizacja pakietu nienależącego do Cyfrowego Polsatu wynosi 625,2 mln zł.

Grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat, do której należą m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel, Eleven Sports i większościowy pakiet akcji Netii, w ub.r. osiągnęła rekordowe w swojej historii przychody sprzedażowe w wysokości 11,96 mld zł oraz wzrost zysku netto z 1,11 do 1,15 mld zł.

Cyfrowy Polsat przejął kontrolny pakiet Netii w 2018 roku

Inwestycja w Netię została ogłoszona przez Cyfrowy Polsat ponad trzy lata temu. Firma kupiła wtedy od spółek Mennica Polska oraz FIP 11 FIZAN 33 proc. akcji Netii za 638,8 mln zł. Jednocześnie wraz z kontrolowaną przez Zygmunta Solorza spółką Karswell Limited ogłosiła wezwanie dotyczące akcji stanowiących kolejne 35,5 proc. kapitału telekomu.

Wezwanie sfinalizowano wiosną 2018 roku, po tym jak na kupno przez Cyfrowy Polsat kontrolnego pakietu Netii zgodził się UOKiK. Cyfrowy Polsat kupił wtedy 34,66 mln akcji stanowiących 10,33 proc. kapitału Netii, a Karswell - 76,04 mln akcji stanowiących 22,67 proc. kapitału (oba podmioty płaciły 5,77 zł za akcję).

W lipcu 2018 roku Cyfrowy Polsat przejął od Karswell 17,33 mln akcji Netii po 5,77 zł za sztukę, a w październiku 58,71 mln akcji za 338,75 mln zł, zapłacił też spółce Karswell 5,3 mln zł wynagrodzenia za okres przejściowy.

Na przełomie 2017 i 2018 roku do zarządu Netii z ramienia Cyfrowego Polsatu dołączyli Krzysztof Adaszewski i Andrzej Abramczyk, a do rady nadzorczej - Wojciech Pytel. W drugiej połowie maja z zarządu odeszli prezes i dyrektor generalny Katarzyna Iwuć oraz członek zarządu i dyrektor ds. techniki Stefan Radzimiński, a obowiązki prezesa tymczasowo przejął Wojciech Pytel. Ponadto do rady nadzorczej telekomu powołano Justynę Kulkę (dyrektor departamentu marketingu w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu), Piotra Żaka (syn Zygmunta Solorza) i Macieja Szwarca, natomiast odeszli z niej Mirosław Godlewski i Grzegorz Zambrzycki. Natomiast w sierpniu 2018 roku prezesem i dyrektorem generalnym Netii został Andrzej Abramczuk.

Interia i Asseco poprzednimi dużymi inwestycjami Cyfrowego Polsatu

W lipcu ub.r., po uzyskaniu zgody UOKiK-u, Telewizja Polsat sfinalizowała uzgodnione wiosną kupno Grupy Interia za 422 mln zł od Bauer Media. Równocześnie do władz Interii dołączyli menedżerowie Polsatu: członkiem zarządu został Adam Nowe, prokurentem Norbert Walkiewicz, a członkami rady nadzorczej: Zygmunt Solorz, Tobias Solorz, Piotr Żak, Maciej Stec i Stanisław Janowski. Natomiast w październiku Norbert Walkiewicz, prokurent i dyrektor działu prawnego w Telewizji Polsat, został wiceprezesem Grupy Interia.

Z początkiem października serwis informacyjny Interii zmienił nazwę z Fakty na Wydarzenia ("Wydarzenia" to główny program informacyjny Polsatu). Równocześnie felietony i treści wideo dla serwisu sportowego Interii zaczęli przygotowywać dziennikarze i eksperci Polsat Sport. Natomiast w grudniu redaktorem naczelny Interii został wieloletni dziennikarz Polsatu Piotr Witwicki.

Pod koniec grudnia 2019 r. w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym Polkomtel zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie 2019 r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

Pod koniec 2019 r. operator sieci Plus (należący do Cyfrowego Polsatu) założył spółki Plus Finanse i Plus Pay mające rozwijać jego kompetencje w zakresie usług finansowych. Natomiast Cyfrowy Polsat za 6,9 mln zł kupił 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki oraz dokapitalizował nadawcę stacji TV Okazje.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat planuje dokupić akcji Netii za 515 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl