SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat: nowe przepisy o abonamencie RTV niezgodne z konstytucyjną zasadą równości

Grupa Cyfrowy Polsat krytycznie ocenia proponowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nowelizacją ustawy o abonamencie radiowo-telewizyjnym. - Uznajemy taką propozycję zmian legislacyjnych za niezgodną z zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa, a ujawnienie chronionych danych osobowych klientów płatnej telewizji za naruszającą ich prawa konsumenckie i osobiste - uważa firma.

Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz Cyfrowego Polsatu Article

Nowelizacja ustawy abonamentowej, przedstawiona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we wtorek, zakłada, że do procesu rejestrowania telewizorów zostaną włączeni operatorzy płatnej telewizji, głównie właściciele sieci kablowych i platform cyfrowych. Mają oni przekazywać Poczcie Polskiej (która odpowiada za pobór abonamentu) zgłoszenia od swoich klientów o posiadaniu telewizorów, za co będą dodatkowo wynagradzani. Domyślnie wszyscy użytkownicy płatnej telewizji zostaną uznani za posiadaczy telewizorów, umorzone też zostaną wszystkie zaległości w opłacaniu abonamentu RTV.

W projekcie zapowiedziano, że nowelizacja wejdzie w życie 6 miesięcy po podpisaniu przez prezydenta, ale minister kultury Piotr Gliński już zapowiedział, że w ramach autopoprawki ten okres zostanie skrócony do 1,5-2 miesięcy. Przez najbliższe dwa tygodnie będą trwały konsultacje społeczne projektu.

Grupa Cyfrowy Polsat w komunikacie przekazanym portalowi Wirtualnemedia.pl ocenia, że taki projekt nie promuje powszechności płacenia abonamentu oraz jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości obywateli wobec prawa, bo nie dotyczy odbiorców bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej.

- Media publiczne powinny być finansowane wyłącznie z opłat abonamentowych uiszczanych przez wszystkich odbiorców radia i telewizji, tak aby realizowały one jedynie cele związane z misją publiczną. Odpowiednie bazy danych, które mogą być podstawą do powszechności płacenia abonamentu, są w posiadaniu organów państwa. Natomiast projekt przedstawiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie wspiera powszechności płacenia abonamentu, gdyż wprowadza rozwiązanie, które traktuje obywateli w sposób wybiórczy i ma dotyczyć tylko części społeczeństwa - stwierdza firma.

- Dotychczasowa niemoc instytucji zobowiązanych do poboru abonamentu ma zostać zastąpiona nakazem przekazania przez dystrybutorów płatnej telewizji danych osobowych swoich klientów Poczcie Polskiej. Uznajemy taką propozycję zmian legislacyjnych za niezgodną z zasadą konstytucyjnej równości obywateli wobec prawa, a ujawnienie chronionych danych osobowych klientów płatnej telewizji za naruszającą ich prawa konsumenckie i osobiste - czytamy w oświadczeniu Grupy Cyfrowy Polsat.

Firma uważa, że w nowelizacji ustawy abonamentowej powinny zostać zawarte przepisy traktujące tak samo wszystkich odbiorców treści telewizyjnych, bez rozróżniania, czy są klientami sieci kablowych, platform satelitarnych, platform internetowych czy naziemnej telewizji cyfrowej. - Cyfrowy Polsat od wielu lat wspiera ideę finansowania mediów publicznych z opłat abonamentowych uiszczanych przez wszystkie podmioty wymienione w obecnie obowiązującej ustawie o opłatach abonamentowych przy jednoczesnym wyeliminowaniu reklamy jako źródła przychodu mediów publicznych - deklaruje spółka.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, szacuje, że dzięki procedurze, która ma zostać wprowadzona w proponowanej nowelizacji, abonament RTV zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co zapewni rocznie dodatkowe ok 730 mln zł z tej opłaty (pomniejszone o ok. 110 mln zł z tytułu umorzenia obecnych zaległości abonamentowych).

Grupa Cyfrowy Polsat na koniec września ub.r. miała sprzedanych 4,68 mln jednostkowych usług płatnej telewizji w modelu abonamentowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat: nowe przepisy o abonamencie RTV niezgodne z konstytucyjną zasadą równości

44 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja
czyżby strach, że luzie będą odchodzić od płatnej TV żeby tylko nie płacić na TVPis?
77 21
odpowiedź
User
OLO
kaczuś musi wyciągać kasę od wszystkich.
55 26
odpowiedź
User
falck
W takim razie powinna byc także usługa kodowania narodowych mediów. Nie mam zamiaru płacić za coś czego nie oglądam i czym gardzę.
85 25
odpowiedź
User
Marek
Dobre, mocne oświadczenie. Pomysł na nową ustawę o abonamencie ma mnóstwo dziur.
58 17
odpowiedź
User
@
czyżby strach, że luzie będą odchodzić od płatnej TV żeby tylko nie płacić na TVPis?


bo tak by było
35 15
odpowiedź