SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat ma umowy z bankami ws. emisji obligacji do 4 mld zł

Cyfrowy Polsat zawarł 12 grudnia ramową umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju oraz umowę dodatkową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Oba banki rozważają nabycie obligacji spółki w ramach programu emisji papierów dłużnych o wartości do 4 mld zł.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu (fot. materiały prasowe)Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu (fot. materiały prasowe)

- Umowa ramowa określa sposób wydatkowania środków, które zostaną pozyskane od EBOR w związku z emisją obligacji w ramach programu, który obejmuje w szczególności przeznaczenie wspomnianych środków na cele związane z realizacją nowych lub istniejących projektów dotyczących produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych lądowych - napisano w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu na temat umowy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

- Zawarcie umowy ramowej nie rodzi po stronie EBOR kontraktowego obowiązku nabycia obligacji spółki, które mogą zostać wyemitowane przez spółkę w ramach programu. Spółka (Cyfrowy Polsat - przyp.) nie zobowiązała się również wobec EBOR do dokonania emisji obligacji w ramach programu. Ostateczna decyzja spółki o dokonaniu emisji obligacji w ramach programu oraz jej warunkach zostanie podjęta na etapie podejmowania odpowiedniej uchwały przez zarząd spółki, o czym spółka poinformuje w odrębnym raporcie bieżącym - zaznaczono.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Firma poinformowała, że zawarcie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego nie rodzi po stronie BGK kontraktowego obowiązku nabycia jej obligacji. Umowa przewiduje zobowiązanie do wydatkowania określonych kwot na finansowanie projektów z zakresu czystej energii na zasadach wskazanych szczegółowo w umowie.

Cyfrowy Polsat poinformował pod koniec listopada o utworzeniu programu emisji obligacji o wartości do 4 mld zł. Spółka podała wówczas, że jej intencją jest przeprowadzenie emisji obligacji w ramach programu do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Na początku października Cyfrowy Polsat poinformował, że rozpoczyna analizy dotyczące refinansowania zadłużenia swojej grupy kapitałowej, z uwzględnieniem możliwości jego zwiększenia.

Zaznaczono, że refinansowanie zadłużenia może nastąpić poprzez kredyty bankowe i obligacje zaciągane i emitowane przez spółki wchodzące w skład holdingu, proces analizy jest na wstępnym etapie, a decyzje co do warunków, struktury i terminu potencjalnego refinansowania i jego realizacji w szczególności uzależnione są od oceny spółki w zakresie rozwoju sytuacji na rynkach finansowych.

Cyfrowy Polsat dodał, że analizuje refinansowanie zadłużenia „w związku z realizowaną Strategią 2023+ i wejściem w nowe obszary działalności, obejmujące między innymi produkcję czystej energii w oparciu o technologie niskoemisyjne oraz zeroemisyjne”.

Cyfrowy Polsat ma 10,8 mld zł długu brutto, odsetki przez rok z 2,6 do 8,4 proc.

Grupa Cyfrowy Polsat duże zadłużenie kredytowe, sięgające początkowo kilkunastu mld zł, zaciągnęła ponad dekadę temu na zakup Polkomtela, operatora sieci Plus. Natomiast kilka lat temu wyemitowała dwie transze obligacji po 1 mld zł (ma je wykupić w 2026 i 2027 roku).

Na koniec września br. zadłużenie brutto holdingu sięgało 10,8 mld zł składało się na nie przede wszystkim 8,2 mld zł kredytów, 2,07 mld zł z obligacji oraz 525 mln zł z leasingu i innych obszarów.

Odsetki od kredytów i obligacji są uzależnione od stawek WIBOR, które od jesieni ub.r. mocno wzrosły wraz z podnoszeniem stóp procentowanych przez Radę Polityki Pieniężnej. Trzymiesięczny WIBOR do września ub.r. wynosił nieco ponad 0,2 proc., pod koniec stycznia przebił poziom 3 proc., a od lipca wynosi powyżej 7 proc., na przełomie października i listopada wzrósł do 7,5 proc.

W konsekwencji średni ważony koszt odsetek od kredytu i obligacji grupy Cyfrowy Polsat na koniec września sięgał 8,4 proc. Rok wcześniej było to 2,6 proc., na koniec grudnia ub.r. - 5,1 proc., kwartał później - już 6,8 proc., a na koniec czerwca - 8,1 proc.

W br. ponad 410 mln zł na odsetki

W pierwszych trzech kwartałach br. grupa Cyfrowy Polsat na odsetki od kredytów i pożyczek przeznaczyła 400,6 mln zł, a na odsetki od obligacji - 111 mln zł, wobec odpowiednio 150,3 i 30,9 mln zł rok wcześniej. Tylko w zeszłym kwartale koszty odsetkowe od pożyczek sięgnęły 171,6 mln zł, a od papierów dłużnych - 42,5 mln zł.

Te wydatki byłyby jeszcze wyższe, gdyby nie stosowane przez firmę zabezpieczenia przed ryzykiem zmienności stóp procentowych, oparte instrumenty pochodne, w szczególności swapy (IRS). Holding w sprawozdaniu podał, że na koniec września br. otwarte i zawarte na przyszłe okresy transakcje zabezpieczające, zapadające w różnych okresach w latach 2022-2025, pokrywały takie ryzyko dotyczące prawie 30 proc. jej całości zadłużenia.

W trzech kwartałach br. realizacja i wycena takich instrumentów dała firmie 11,5 mln zł (rok wcześniej było to 4,1 mln zł kosztów), a realizacja takich instrumentów dotyczących odsetek - 86,6 mln zł, wobec 16,6 mln zł rok wcześniej.

W konsekwencji łączne koszty finansowe netto poszły w górę ze 172,3 do 416,8 mln zł. - - Utrzymujemy pewne pozycje hedgingowe w celu zmniejszenia ekspozycji na ryzyko stopy procentowej, wynikające z płatności odsetek naliczanych w oparciu o zmienną stopą procentową. Systematycznie analizujemy poziom ryzyka zmian stóp procentowych, w tym scenariusze refinansowania i zabezpieczenia przed tym ryzykiem - podała firma w sprawozdaniu.

W br. grupa Cyfrowy Polsat ma spłacić jeszcze 200 mln zł części kapitałowej kredytu, a w przyszłym roku - 800 mln zł. Na 2024 rok wyznaczono spłatę aż 6,21 mld zł, a w kolejnych trzech latach - po 1 mld zł rocznie kredytu i obligacji.

Na koniec września br. firma dysponowała 1,59 mld zł środków pieniężnych i ich ekwiwalentów. W konsekwencji jej zadłużenie netto wynosiło 9,21 mld zł, a relacja długu netto do skorygowanego zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,64.

Cyfrowy Polsat woli inwestować niż szybciej spłacać dług

Grupa Cyfrowy Polsat duży zastrzyk gotówki dostała w połowie ub.r., gdy wraz z Polkomtelem sprzedała firmie Cellnex Poland 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Indrastruktura za 7,07 mld zł.

Uzyskane środki zamiast na szybsze zmniejszenie zadłużenia woli wydawać na inwestycje, w ramach ogłoszonej pod koniec strategii obejmującej wejście w segmenty odnawialnej energetyki i nieruchomości. W kwietniu od kontrolowanej przez Zygmunta Solorza spółki Embud 2 kupił 66,94 proc. udziałów firmy Port Praski za 553,65 mln zł. Ma też wydać 800,5 mln zł na 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia, przy czym realizację tej transakcji przesunięto do końca września.

Ponadto od jesieni ub.r. prowadził skup swoich akcji. Pod koniec maja od spółki Embud 2 przejął walory za 290 mln zł.

W trzecim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat (należą do niej m.in. Telewizja Polsat, Polkomtel, Netia i Esoleo) przy wzroście przychodów o 3 proc. do 3,27 mld zł zanotowała 839,6 mln zł skorygowanego zysku EBITDA. Średni przychód miesięczny od abonenta zwiększył się o 3,9 proc. do 71,3 zł, a od klienta usług prepaidowych - o 9,1 proc. do 17,9 zł.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, bezpośrednio i poprzez wehikuły inwestycyjne ma walory stanowiące 62,04 proc. kapitału i 70,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z zeszłorocznego zysku firma wypłaci 660,8 mln zł dywidendy, po 1,20 zł za akcję.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat ma umowy z bankami ws. emisji obligacji do 4 mld zł

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Fred
Solorz dawno nic od państwa nie otrzymał. Jest to skandal.
odpowiedź
User
M
A to wszystko dzięki koneksją politycznym ;>
odpowiedź
User
Alibaba
A to wszystko dzięki koneksją politycznym ;>


Dzięki "konesksjĄ" to na pewno nie.
odpowiedź