SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat znowu się zadłuża. Sprzeda obligacje za 400 mln zł

Cyfrowy Polsat planuje sprzedać jednemu podmiotowi obligacje na 6 lat o wartości nominalnej 400 mln zł. W br. spółka przeprowadziła już kilka emisji swoich papierów dłużnych.

W ramach nowej emisji Cyfrowy Polsat chce sprzedać 400 tys. niezabezpieczonych obligacji serii F po 1 tys. zł za sztukę. Zostaną one zaoferowane jednemu podmiotowi. Dzień ich emisji zaplanowano na 21 grudnia, a wykup - na 11 stycznia 2030 roku.

Oprocentowanie będzie wynosić wskaźnik WIBOR 6M plus marża, odsetki będą wypłacane co pół roku. Wcześniejszy wykup będzie możliwy na żądanie Cyfrowego Polsatu lub nabywcy obligacji na zasadach wskazanych w warunkach emisji.

Na emisję w poniedziałek zgodziła się rada nadzorcza spółki.

Czytaj też: Cyfrowy Polsat znów z obniżonym ratingiem. Przez inwestycje i malejący zysk

Pod koniec września br. Cyfrowy Polsat sprzedał obligacje serii E o nominalnej wartości 820 mln zł, ma je wykupić 11 stycznia 2030 roku. Natomiast w styczniu wyemitował obligacje o nominalnej wartości 2,67 mld zł. 1,53 mld zł to środki z poprzednich dwóch serii papierów dłużnych spółki, które inwestorzy zdecydowali się przenieść na nową serię.

Wiosną br. firma podpisała z konsorcjum polskich i zagranicznych instytucji finansowych umowy dotyczące dwóch kredytów w kwocie do 8,225 mld zł i jednego do 506 mln euro. Wszystkie kredyty są oprocentowane według zmiennej stopy procentowej, na którą składają się stopa WIBOR/EURIBOR i marża. Dzięki temu holding mógł szybciej spłacić wcześniejsze zadłużenie, z którego 800 mln terminowo było do zwrotu w br., 6,21 mld zł w 2024 roku, a 1 mld zł w 2025 roku.

Na koniec września br. zadłużenie brutto grupy Cyfrowy Polsat sięgało 16,05 mld zł, składało się na nie głównie 11,62 mln zł z kredytów i pożyczek oraz 3,86 mld zł z obligacji. Równocześnie firma miała 4,16 mld zł środków pieniężnych i ekwiwalentów, więc dług netto wynosił 11,89 mld zł, a jego relacja do skorygowanego zysku EBITDA z minionych 12 miesięcy - 3,52x.

Czytaj też: Cyfrowy Polsat znów z obniżonym ratingiem. Przez inwestycje i malejący zysk

W trzecim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat osiągnęła wzrost przychodów rok do roku o 5,6 proc. do 3,45 mld zł. Ze sprzedaży energii wypracowano 272 mln zł, z czego 82,5 mln zł ze sprzedaży własnej energii, a 172,9 mln zł z obrotu. Zysk netto zmalał natomiast z 231,1 do 102,2 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat znowu się zadłuża. Sprzeda obligacje za 400 mln zł

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bezer
Słabo to wygląda.
odpowiedź
User
DJ Gerard
Będzie zadłużanie robić Dalej puki nie będzie upadłości lub Polsat box I Canal plus fuzji
odpowiedź
User
kot
maciek, idź na fajkę i stwórz plan naprawczy xD
odpowiedź