SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Haitong Bank podnosi ceny docelowe akcji Cyfrowego Polsatu, Play i Orange

Haitong Bank utrzymał swoje rekomendacje dla spółek Cyfrowy Polsat ("kupuj"), Play Communications ("kupuj) i Orange Polska ("neutralnie). Jednocześnie w przypadku każdej z nich podniósł cenę docelową akcji.

fot. Shutterstock.comArticle

Haitong Bank podtrzymał rekomendację "kupuj" dla Cyfrowego Polsatu i podniósł cenę docelową akcji do 29 PLN (z 26 PLN). Jest to wynik bardziej optymistycznej prognozy ARPU i wzrostu bazy klientów. Dla Haitong Banku Cyfrowy Polsat wciąż pozostaje najciekawszą fundamentalnie spółką telekomunikacyjną, która może się pochwalić połączeniem przemyślanej strategii opartej o konwergencję, dobrą egzekucją tej strategii poprzez skuteczny marketing oraz silną generacją gotówki. Koniec wojny cenowej na rynku mobilnym powinien przyspieszyć i tak już rosnące ARPU spółki.

Uruchomienie płatnych usług telewizyjnych IPTV i OTT rozszerza ofertę Cyfrowego Polsatu na rynku wielkomiejskim, na którym jego obecność była dotąd ograniczona. Umożliwia to również wzrost organiczny lub dosprzedaż usług (tzw. cross-sell) do obecnych klientów mobilnych. Posiadane przez Cyfrowy Polsat szerokie spektrum częstotliwości ogranicza ryzyko przeciążenia sieci. Analitycy Haitong Bank uważają, że skuteczne przeniesienie transferu danych z częstotliwości 800 MHz na 900 MHz zmniejsza prawdopodobieństwo, że Cyfrowy Polsat będzie ponownie ubiegał się o koncesję na częstotliwość po Sferii. To powinno być korzystne dla polityki dywidendowej, zgodnie z którą dywidenda na akcję w latach 2018-20 wynosi 0,93 PLN.

Według analityków Haitong Banku atrakcyjny model biznesowy Cyfrowego Polsatu znajduje odzwierciedlenie w wyższych mnożnikach wyceny. Za pozytywny należy uznać fakt, że udział Polsatu w widowni w przedziale wiekowym 16-49 lat pozostaje bardzo stabilny i na koniec sierpnia 2019 r. wynosił ok. 24,4 proc. Z kolei udział spółki w rynku reklamy telewizyjnej w pierwszym półroczu 2019 r. wyniósł 27,6 proc. wobec 26,9 proc. w pierwszym półroczu 2018 r.

W pierwszej połowie br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 5,71 mld zł przychodów sprzedażowych i 566,2 mln zł zysku netto. Liczba sprzedanych usług firmy wzrosła o 2,2 proc., a liczba abonentów zmalała o 1,2 proc.

Od marca firma oferuje IPTV obejmującą dostęp przez internet do 152 stacji telewizyjnych z wykorzystaniem dekodera Evobox IP. Natomiast w połowie lipca wprowadziła do sprzedaży telewizję internetową OTT umożliwiającą odbiór ponad 100 kanałów telewizyjnych przez internet od dowolnego dostawcy (po Wi-Fi lub kablu) oraz przeznaczony do tej usługi dekoder Evobox Stream.

Cena docelowa Play podniesiona do 32,5 zł

Haitong Bank utrzymał rekomendację "kupuj" dla Play i podniósł cenę docelową akcji do 32,5 PLN (z 26,6 PLN) za sprawą podwyższenia prognozy EBITDA na lata 2019/20/21 o 7/4/3 proc. Powodem do zmiany prognozy była przede wszystkim aktualizacja szacunków dotyczących ARPU (roczny wzrost o 2 proc. wobec 1 proc. wcześniej) jako efekt ostatnich podwyżek taryf oraz zmiany podejścia telekomów bardziej w stronę wartości (ARPU) niż wolumenu (przyłącza netto).

Pomimo pogarszającej się dynamiki przyłączy netto klientów, Play zdecydował się skopiować ruch Orange Polska i podwyższył ceny usług mobilnych, co było wyraźnym sygnałem, że era wojny cenowej na dobre się zakończyła i Play obecnie chce się skupić na wartości klienta (ARPU) niż na wolumenie i udziale rynkowym (przyłącza netto). Analitycy uważają takie podejście za dobre i budujące wartość firmy. Na mocno nasyconym rynku telekomunikacyjnym, łatwiej jest zwiększać przychody i zyski poprzez budowę ARPU niż poprzez zdobywanie nowych klientów. Tym bardziej, że ARPU w Polsce należy do jednych z najniższych w Europie i daje duży potencjał do wzrostu.

Analitycy Haitong Banku dodatkowo, brak wojny cenowej na rynku oznacza niższe nakłady marketingowe, a co za tym idzie niższe koszty. Haitong Bank oczekuje, że Play jest w stanie zrealizować prognozę na 2019 r. w jej górnym zakresie, co implikowałoby stopę wolnych przepływów pieniężnych (FCF Yield) na poziomie 12,1/12,9 proc. w 2019/20 oraz EV/EBITDA 5.6-5.5x, co implikuje 15-14% dyskonto w stosunku do wskaźników mobilnych telekomów.

Na koniec marca br. Play miał 12,666 mln aktywnych użytkowników. W pierwszym kwartale br. telekom zanotował wzrost przychodów o 3 proc. do 1,686 mld zł oraz zysku netto o 39,7 proc. do 214 mln zł.

Orange Polska: „neutralnie”, cena docelowa w górę

Haitong Bank podtrzymał rekomendację "neutralnie" dla Orange Polska, ale podniósł cenę docelową akcji do 5,4 PLN (z 5,1 PLN). Dalsza obniżka kosztów, odbicie w mobilnym ARPU i odzyskanie udziału w rynku telefonii stacjonarnej poprzez FTTx to kluczowe elementy długoterminowej odbudowy Orange Polska. Spółka bardzo sprawnie obniża koszty i stanowi to, jak dotąd, główny element stabilizacji EBITDA. Poza tym w maju 2019 r. podniosła ceny usług mobilnych, co zachęciło konkurentów do zrobienia tego samego. Możliwe, że mobilne ARPU spółki będzie stopniowo rosło z obecnych bardzo niskich poziomów.

Analitycy Haitong Bank obawiają się, że liczba przyłączeń netto FTTx może wkrótce wyhamować za sprawą coraz popularniejszych ofert konwergentnych, które pojawiają się na rynku. Przepływy pieniężne (FCF) Orange Polska na 2019 r. zostały w widoczny sposób podwyższone przez sprzedaż nieruchomości, która zaciemnia obraz generacji gotówki z czystego biznesu telekomunikacyjnego. Ten z kolei cały czas nie wygląda imponująco: wolne przepływy gotówkowe skorygowane o sprzedaż nieruchomości, przejęcia, a także sprzedaż należności handlowych oscyluje w okolicach zera. Wynika to po części z podwyższonych wydatków kapitałowych (Capex) związanych z rozbudową sieci światłowodowej (FTTx).

W najbliższych latach wzrost EBITDA może spowolnić za sprawą nieuniknionego wzrostu kosztów operacyjnych, takich jak płace, koszty energii czy usługi zewnętrzne. Orange Polska, z największym zatrudnieniem i najszerszą siecią stacjonarną i komórkową, jest najbardziej narażona na to ryzyko spośród wszystkich telekomów.

Na koniec czerwca br. Orange Polska obsługiwał 14,96 mln kart SIM, o 3,3 proc. więcej niż rok wcześniej. W drugim kwartale operator zanotował 2,75 mld zł przychodów i 55 mln zł zysku netto.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Haitong Bank podnosi ceny docelowe akcji Cyfrowego Polsatu, Play i Orange

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl