SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cyfrowy Polsat popełnił przestępstwo? KRRiT idzie do prokuratury

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Cyfrowy Polsat w związku z udostępnieniem przez niego transmisji z meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej w systemie pay-per-view.

Cyfrowy Polsat popełnił przestępstwo? KRRiT idzie do prokuratury

Zawiadomienie dotyczy udostępnienia przez spółkę Cyfrowy Polsat w dniach 11 i 17 września 2012 r. płatnych transmisji w systemie pay-per-view meczów reprezentacji Polski w piłce nożnej z drużynami Czarnogóry i Mołdawii. Rozegrano je w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku.

Złożenie zawiadomienia poprzedzone zostało analizą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zmierzającą do wyjaśnienia wszelkich okoliczności, które uniemożliwiły widzom powszechny i bezpłatny dostęp do wyżej wymienionych wydarzeń sportowych.

Jak podano w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl, w celu stwierdzenia, czy przed przeprowadzeniem transmisji meczów w systemie płatnym, sygnał był oferowany wszystkim nadawcom bezpłatnych programów ogólnokrajowych w rozumieniu ustawy, regulator zwrócił się do podmiotów uczestniczących w przedsięwzięciu o złożenie stosownych i wyczerpujących wyjaśnień. KRRiT uznało tym samym za kluczowe dokonanie właściwej oceny, czy rzeczywiście przeprowadzenie bezpośredniej transmisji meczów zaoferowano wszystkim nadawcom programów bezpłatnych i ogólnokrajowych oraz czy przedstawione w toku negocjacji warunki nie wskazują, iż zaoferowanie warunki należy uznać za pozorne.

KRRiT wykonała także szczegółową analizę usług medialnych oferowanych przez tych dostawców, którzy - najczęściej poprzez własne lub należące do tej samej grupy biznesowej platformy dystrybucyjne, przeprowadzili transmisję meczów reprezentacji Polski w eliminacjach do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Celem postępowania wyjaśniającego było ustalenie charakteru audycji rozpowszechnionych w związku z transmisją meczów, w kontekście przepisów ustawy o radiofonii i telewizji oraz dokonanie oceny, czy przyjęty sposób przeprowadzenia transmisji narusza ustawy i stanowi podstawę do nałożenia kary.

Według ustawy o radiofonii i telewizji programem jest usługa medialna stanowiąca uporządkowany zestaw audycji, przekazów handlowych lub innych przekazów, rozpowszechniany w całości, w sposób umożliwiający jednoczesny odbiór przez odbiorców w ustalonym przez nadawcę układzie (art. 4 pkt 6 ustawy).

Przeprowadzona przez KRRiT analiza wykazała, że spółka Cyfrowy Polsat rozpowszechniła program w całości, w sposób umożliwiający odbiorcom jednoczesny odbiór, w ustalonym przez siebie układzie audycji (tj. studio meczu, pierwsza połowa meczu, studio meczu, druga połowa meczu, studio meczu) oraz innych przekazów, w tym reklam, analogicznie jak w codziennej praktyce rozpowszechnia się uporządkowany redakcyjnie zestaw audycji zgodnie z ustalonym scenariuszem i harmonogramem wydarzeń, przy czym dla powyższej kwalifikacji odpłatność za program nie ma znaczenia. Program zawierał komentarze prowadzącego wygłaszane w imieniu spółki, które nosiły znamiona ogłoszenia nadawcy (art. 16 ust. 4 ustawy).

Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji nadawcą jest osoba fizyczna, osoba prawna lub osobowa spółka handlowa, która tworzy i zestawia program oraz rozpowszechnia go lub przekazuje innym osobom w celu rozpowszechniania (art. 4 pkt 5 ustawy). Kryteria te spełniła spółka Cyfrowy Polsat, która za zestawiony i rozpowszechniony program ponosiła wyłączną odpowiedzialność redakcyjną (art. 4 pkt 3 ustawy).

W opinii KRRiT, spółka Cyfrowy Polsat była dostawcą usługi medialnej (art. 4 pkt 4 ustawy). Uznanie za program zestawu audycji i innych przekazów rozpowszechnionego przez spółkę Cyfrowy Polsat prowadzi do stwierdzenia, że rozpowszechnienie odbyło się bez koncesji zatem z naruszeniem prawa. Zgodnie zaś z art. 52 ust. 1 ustawy, kto rozpowszechnia program radiowy lub telewizyjny bez koncesji podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat popełnił przestępstwo? KRRiT idzie do prokuratury

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ALO
I bardzo dobrze. Płacić za coś, co powinno być darmowe...
18 10
odpowiedź
User
j-23
Kara dla polsatu jest uzasadniona.Przynajmniej będą pamiętać aby nie popełniać podobnych błędów w przyszłości.
14 10
odpowiedź
User
Rezonans
Ukarza grzywna w wysokosci 500 PLN?
13 10
odpowiedź
User
swoj
Taka kara już po czasie, ale być może pokaże ona, że tak robić nie wolno i żadnej Anglii (gdzie się płaci za mecze reprezentacji) w Polsce być nie powinno
12 8
odpowiedź
User
aa
Kara dla Polsatu? Za co?
A gdzie doniesienie tej instytucji krrit na swoja pociotke- tvp. Mecz polskiej drużyny, a misyjna tvp olala obywateli polskich. Ich obowiazkiem bylo wyemitowac ten mecz w jotwartym kanale tvp1 bez jakichkolwiek opłat. Brak spelnienia ustawowego obowiazku jest przestępstwem i powodem do wyciągnięcia konsekwencji
13 11
odpowiedź