SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat pożyczy spółce energetycznej Zygmunta Solorza do 160 mln zł na farmę wiatrową

Cyfrowy Polsat zdecydował się udzielić gwarancji w kwocie do 73 mln euro i pożyczki budowę farmy wiatrowej przez spółkę zależną Zespołu Elektrowni PAK, którego większościowym akcjonariuszem, tak samo jak Cyfrowego Polsatu, jest Zygmunt Solorz.

Zygmunt Solorz, fot. materiały prasoweZygmunt Solorz, fot. materiały prasowe

W zeszłym tygodniu ZE PAK poinformował, że jego spółka zależna PAK-Polska Czysta Energia planuje zbudować na terenie gminy Potęgowo w powiecie słupskim farmę wiatrową złożoną z 23 turbin wiatrowych o łącznej mocy 50,6 MW.

- Warunki wietrzne w tym regionie pozwalają szacować roczną produkcję farmy na 170 GWh. Ze względu na zabezpieczoną moc przyłączeniową, projekt ma potencjał rozwoju dodatkowej farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej o maksymalnej mocy około 50 MW. Łączne szacowane nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją Farmy wyniosą około 600 mln zł - zapowiedziano w komunikacie ZE PAK.

Dodano, że na potrzeby projektu pozyskano komplet pozwoleń administracyjnoprawnych pozwalających na rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przy turbinach wiatrowych. Farma ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku.

We wtorek zarząd Cyfrowego Polsatu zdecydowało o zaangażowaniu finansowym w ten projekt. Firma udzieli poręczeń lub gwarancji w kwocie do 73 mln euro na rzecz spółki z spółki grupy Vestas, która będzie odpowiadać za dostawę i instalację turbin wiatrowych na potrzeby farmy.

Ponadto Cyfrowy Polsat pożyczy firmie PAK-Polska Czysta Energia do 160 mln na budowę farmy. Pożyczka będzie mogła być wypłacona w transzach.

Pod koniec ub.r. Cyfrowy Polsat zapowiedział objęcie 67 proc. udziałów spółki PAK-Polska Czysta Energia. Realizację tej transakcji, o wartości 800,5 mln zł, przesunięto do końca września.

Cyfrowy Polsat wchodzi w energetykę

To jeden z projektów w ramach nowej strategii Cyfrowego Polsatu, zakładającej m.in. zainwestowanie 5,5 mld zł do 2026 roku w sektor odnawialnej energetyki.

W maju Cyfrowy Polsat zaprezentował model zasilanego wodorem autobusu NesoBus. W połowie przyszłego roku ma ruszyć jego seryjna produkcja. Natomiast we wrześniu ub.r. Zygmunt Solorz i Michał Sołowow, właściciel firm Synthos, Barlinek i Cersanit, ogłosili rozpoczęcie wspólnego projektu, którego celem jest budowa w Pątnowie, na bazie aktywów ZE PAK, elektrowni jądrowej.

W pierwszej połowie czerwca br. ZE PAK podał, że jego spółka zależna zdecydowała się kupić od Polish Wind Holdings 100 proc. udziałów spółki Great Wind. To część projektu inwestycyjnego obejmującego budowę w miejscowości Człuchów w województwie pomorskie kompleksu 33 turbin wiatrowych o łącznej mocy 72,6 MW. Farma wiatrowa ma zostać uruchomiona najpóźniej w trzecim kwartale 2024 roku kosztem ok. 725 mln zł. Zaznaczono, że spółka zależna ZE PAK maksymalnie 236,4 mln zł zamierza pożyczyć od Cyfrowego Polsatu.

W drugim kwartale br. grupa Cyfrowy Polsat przy wzroście przychodów o 2 proc. do 3,228 mld zł zanotowała spadek zysku netto z 541,7 do 282,7 mln zł. Firma na koniec czerwca miała 13,349 mln sprzedanych usług oraz 5,99 mln indywidualnych klientów abonamentowych i 68,8 tys. firmowych.

Większościowym akcjonariuszem Cyfrowego Polsatu jest Zygmunt Solorz, bezpośrednio i poprzez wehikuły inwestycyjne ma walory stanowiące 62,04 proc. kapitału i 70,36 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z zeszłorocznego zysku firma wypłaci 660,8 mln zł dywidendy, po 1,20 zł za akcję.

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat pożyczy spółce energetycznej Zygmunta Solorza do 160 mln zł na farmę wiatrową

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
nyn
Ale beda jaja jak sie im uda w kilka lat wybudowac elektrownie atomowa :D ktora wladza by nie byla, ciagle te same obietnice, a elektrowni jak nie bylo, tak nie ma...
odpowiedź