SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Cyfrowy Polsat założył spółki do płatności mobilnych, za udziały w Alledo zapłacił 6,9 mln zł

Pod koniec ub.r. operator sieci Plus (należący do Cyfrowego Polsatu) założył spółki Plus Finanse i Plus Pay mające rozwijać jego kompetencje w zakresie usług finansowych. Za 51,2 proc. udziałów firmy Alledo oferującej usługi z zakresu systemów oświetleniowych i fotowoltaiki Cyfrowy Polsat zapłacił 6,9 mln zł oraz dokapitalizował nadawcę stacji TV Okazje.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego PolsatuArticle

Spółka Plus Finanse została zarejestrowana przez KRS 6 grudnia ub.r., a Plus Pay 10 grudnia ub.r. Kapitał zakładowy każdej to 5 tys. zł, w obu 100 proc. udziałów ma Polkomtel, natomiast prezesem jest Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu.

Dlaczego operator Plusa zdecydował się uruchomić takie firmy i czym będą się one zajmować? - Stale pracujemy nad poszerzeniem oferty dla naszych klientów. Płatności mobilne i usługi finansowe to naturalny kierunek, na który patrzymy od lat. Doskonale wpisuje się w koncepcję SmartDom - uzasadnia Maciej Stec, wiceprezes Polkomtelu i Cyfrowego Polsatu.

SmartDom to program rabatowy ze zniżkami za korzystanie z wielu usług oferowanych przez firmy z grupy Cyfrowy Polsat. Został uruchomiony sześć lat temu, a na początku lutego br. liczba jego użytkowników przekroczyła 2 mln, czemu towarzyszyła kampania reklamowa.

6,9 mln zł na udziały Alledo

W połowie stycznia br. Cyfrowy Polsat przejął 51,25 proc. udziałów firmy Alledo. Jednocześnie do jej zarządu jako wiceprezes dołączył kontroler finansowy w Cyfrowy Polsacie Rafał Gospodarczyk oraz Krzysztof Dziaduszyński, od połowy ub.r. doradca prezesa w Zespole Elektrowni Pątnów Adamów Konin (większościowym akcjonariuszem tej spółki, tak samo jak Cyfrowego Polsatu, jest Zygmunt Solorz). Prezesem Alledo od początku 2018 roku jest Mariusz Klimczak.

Natomiast członkami rady nadzorczej Alledo zostali Maciej Stec (wiceprezes Cyfrowego Polsatu i Polkomtelu) i Janusz Pliszka (członek zarządu Telewizji Polsat), a także Michał Wysocki, członek zarządu Fundacji Wiedza i Zdrowie.

W sprawozdaniu finansowym Cyfrowy Polsat podał, że za przejęty udziały Allego zapłacił 6,9 mln zł.

Firma Alledo działa od 2015 roku, oferuje projektowanie i montaż systemów oświetleniowych LED marki Signify oraz wiodących producentów opraw oświetleniowych wraz z systemami sterowania w szkołach, przedszkolach, małych i dużych firmach oraz w przestrzeniach miejskich.

Według sprawozdania złożonego w KRS w 2018 roku Alledo zanotowało 3,8 mln zł przychodów i 81,1 tys. zł zysku netto, a rok wcześniej - 2,32 mln zł przychodów i 236,8 tys. zł zysku netto. Jej kapitał własny wzrósł w ciągu roku z 487,3 do 578,4 tys. zł.

Dlaczego Cyfrowy Polsat zdecydował się przejąć tę firmę? - Jak tylko będziemy mogli przekazać informacje na ten temat, na pewno to zrobimy - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Katarzyna Ostap-Tomann, członek zarządu ds. finansowych w Cyfrowym Polsacie i Polkomtelu.

TV Okazje dokapitalizowane

W maju ub.r. Cyfrowy Polsat przejął 92 udziały stanowiące 45,1 proc. kapitału spółki TVO, nadawcy kanału telezakupowego TV Okazje. Nie podano wartości tej transakcji, zrealizowano ją poprzez podwyższenie kapitału zakładowego firmy.

Na początku sierpnia Cyfrowy Polsat objął kolejne 13 udziałów TVO, kontrolując już 51,22 proc. jej kapitału. W połowie lutego br. zarejestrowano kolejne podwyższenie kapitału spółki - Cyfrowy Polsat ma już 316 jej udziałów stanowiących 75,96 proc. jej kapitału.

Obecnie Cyfrowy Polsat ma udziały TVO o nominalnej wartości 15,8 tys. zł. Ani w dokumentach w elektronicznym KRS, ani w raporcie finansowym Cyfrowego Polsatu nie podano, ile zapłacił za te udziały.

W 2018 roku firma TVO zanotowała spadek przychodów o 9,9 proc. do 11,16 mln zł oraz wzrost straty netto z 2,81 do 5,6 mln zł. Na koniec 2018 roku miała do spłaty 4,4 mln zł pożyczek od swojego większościowego udziałowca Cyfrowego Polsatu.

Przejmowała także Netia

Pod koniec grudnia w efekcie wezwania giełdowego Cyfrowy Polsat przejął mniejszościowy pakiet akcji Asseco Poland - za 21,68 proc. jego kapitału zapłacił 1,17 mld zł, a 0,22 proc. walorów tymczasowo przejęła spółka Reddev należąca do Zygmunta Solorza. Krótko przed tym Polkomtel zawarł ugodę z Huawei w sprawie wdrożenie zintegrowanego systemu IT.

Natomiast w połowie ub.r. Cyfrowy Polsat zrealizował wielokrotnie mniejszą akwizycję - przejął większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix (nie podano wartości tej transakcji).

W ostatnim okresie przejęcia przeprowadziła też Netia, której 66 proc. udziałów Cyfrowy Polsat ma od drugiej połowy 2018 roku. Na początku br. Netia kupiła od Ringier Axel Springer Polska za ok. 34 mln zł centrum danych w Krakowie, pod koniec listopada ub.r. za udziały krakowskiego operatora internetu stacjonarnego ISTS zapłaciła nieco ponad 34 mln zł, a za działającego w Łomży operatora internetowego IST - 8,8 mln zł.

W ub.r. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 11,68 mld zł przychodów sprzedażowych i 1,11 mld zł zysku netto. Liczba sprzedanych przez nią usług zwiększyła się o 2,8 proc. do 17,39 mln, natomiast liczba abonentów zmalała o 1,2 proc. do 5,64 mln.

Wiosną i w grudniu ub.r. Cyfrowy Polsat sprzedał dwie serie 7-letnich obligacji po 1 mld zł. Natomiast pod koniec listopada w ramach umowy kredytowej pozyskał 1 mld zł kolejnego kredytu, który ma spłacić w jednej racie w marcu 2023 roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Cyfrowy Polsat założył spółki do płatności mobilnych, za udziały w Alledo zapłacił 6,9 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl