SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk Cyfrowego Polsatu będzie niższy o 70 mln zł, powodem podatek od obligacji spółki Polkomtelu

Cyfrowy Polsat poinformował, że jego skonsolidowany zysk netto w drugim kwartale br. będzie niższy o 70,1 mln zł z powodu zapłacenia zryczałtowanego podatku od obligacji wykupionych trzy lata temu przez spółkę Spartan Capital Holding, którą wchłonął Polkomtel.

Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego PolsatuArticle

Podatek dotyczy trzech serii obligacji Spartan Capital Holding wyemitowanych w styczniu 2012 roku, a wykupionych w 2016 roku. Ich łączna wartość nominalna wynosi 1,24 mld euro.

Spartan Capital Holdings był wehikułem inwestycyjnym Zygmunta Solorza, poprzez tę firmę biznesmen przejął w 2011 roku Polkomtel. Do Spartan Capital należały też inne spółki Solorza, m.in. Cyfrowy Polsat, Aero2, Mobyland, CenterNet, Invest Bank (obecnie Plus Bank) i PTE Polsat. W lutym 2013 roku Spartan został wchłonięty przez Polkomtel.

Dlaczego teraz Polkomtel wrócił do podatku od obligacji wykupionych trzy lata temu? - W związku z możliwością wynikającą z przepisów wprowadzonych Dz.U.2018.2193 z dnia 23 listopada 2018 roku a obowiązujących od dnia 1 stycznia 2019 roku, dokonujących zmian w zakresie Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw ( Zmienione Przepisy Podatkowe ) - uzasadniono w komunikacie giełdowym Cyfrowego Polsatu, do którego należy 100 proc. udziałów Polkomtelu.

Poinformowano, że obie spółki do środy zapłaciły 70,1 mln zł podatku na rzecz II Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie. To zapłata ryczałtowa odpowiadająca 3 proc. podstawy opodatkowania, dotyczy odpowiednich okresów odsetkowych obligacji wykupionych w 2016 roku.

Dodano, że zapłacony podatek zostanie wliczony do kosztów finansowych grupy Cyfrowy Polsat w drugim kwartale br., obniżając skonsolidowany zysk netto o 70,1 mln zł.

Cyfrowy Polsat z rekordową dywidendą

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,79 mld zł wpływów sprzedażowych, 1,04 mld zł zysku EBITDA i 297,3 mln zł zysku netto. Na koniec marca firma miała do 757 mln zł wolnych środków pieniężnych. Bez uwzględnienia MSSF16 jej zadłużenie netto wynosiło 9,91 mld zł, a jego stosunek do zysku EBITDA z ostatnich 12 miesięcy - 2,66.

Wiosną br. zarząd Cyfrowego Polsatu przychylił się do wniosku swojego większościowego akcjonariusza Zygmunta Solorza, żeby firma przez najbliższe trzy lata wypłacała dywidendę po minimum 93 grosze na akcję, czyli po 594,8 mln zł. Dotychczas maksymalna dywidenda od spółki wyniosła 204,6 mln zł. Tegoroczną dywidendę podzielono na dwie transze: 287,8 mln zł (po 45 groszy na akcję) 3 lipca, a 306,98 mln zł (po 43 grosze na akcję) 1 października. Zygmunt Solorz otrzyma 341 mln zł.

W czerwcu Cyfrowy Polsat kupił większościowy pakiet udziałów działającej od trzech lat firmy windykacyjnej Vindix. W jej zarządzie i radzie nadzorczej pojawili się menedżerowie spółek Zygmunta Solorza.

Zaległe zobowiązania podatkowe obniżyły zysk Cyfrowego Polsatu także w czwartym kwartale ub.r. - Analiza wykazała konieczność zwiększenia wartości pozycji zobowiązania z tytułu odroczonego podatku dochodowego w skonsolidowanym bilansie sporządzonym na 31 grudnia 2018 roku o kwotę ok. 162,6 mln zł. Opisana zmiana stanu zobowiązania z tytułu podatku odroczonego ma charakter niegotówkowy i obciąża linię Podatek dochodowy w skonsolidowanym rachunku zysków i strat Grupy Cyfrowy Polsat, pomniejszając tym samym skonsolidowany zysk netto w czwartym kwartale 2018 roku - podała firma w komunikacie giełdowym.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zysk Cyfrowego Polsatu będzie niższy o 70 mln zł, powodem podatek od obligacji spółki Polkomtelu

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
Pętla się zaciska.
odpowiedź
User
Drozej
Czyli spodziewajcie sie podwyzek abonabentu
odpowiedź
User
AW
Panie Solorzu, więcej 4K, k*sie przeszłości!
5G - tylko z Nokią, Samsungiem i Ericssonem!
odpowiedź
User
Kiki
Zygmunt zwany Piotrem (albo na odwrót) musiał się wkurzyć. Władza tak dobrze zna jego słabe punkty .
odpowiedź
User
Marketer
Jak rozumiem chodzi po prostu o uregulowanie niezapłaconego wcześniej podatku pod wpływem usilnej sugestii właściwego urzędu skarbowego :)
odpowiedź